Szybki remont. Czego potrzebujesz, by odświeżyć dom lub mieszkanie?

Remont zazwyczaj kojarzy się z czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem, ale nie musi tak być. Jeżeli znudził Ci się wystrój mieszkania i chcesz szybko dokonać zauważalnej zmiany, zdecyduj się na malowanie ścian i przestawienie mebli. To mały remont, który możesz wykonać nawet samodzielnie, a znacząco wpłynie on na odświeżenie wnętrza. Jakie rozwiązania będą najlepsze i jakie farby wybrać?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać odpowiednie farby i akcesoria do malowania ścian,
  • czego potrzebujesz, aby samodzielnie odmalować meble,
  • jak podkreślić nowy charakter wnętrza za pomocą niedrogich dodatków i farb dekoracyjnych.

Pamiętaj: zanim wpadniesz w wir remontu, zainspiruj się i zaplanuj jego przebieg! Prace pójdą zdecydowanie sprawniej, jeśli zdecydujesz się na konkretny efekt wizualny. Pomysły możesz czerpać z Instagrama, Pinteresta czy blogów wnętrzarskich. Kiedy wizja będzie gotowa, możesz zacząć swoją małą domową rewolucję!

Krok pierwszy: wybór farby do ścian

Nowy kolor ścian to najprostszy sposób na odświeżenie wystroju Twojego wnętrza. Odmalowanie mieszkania możesz oczywiście zlecić profesjonaliście, ale jeżeli remont ma być szybki i niedrogi, przemyśl, czy nie lepiej byłoby to zrobić samodzielnie. Od czego zacząć i jak wybrać farby do ścian?

Przede wszystkim zastanów się nad kolorem. Pamiętaj, że barwa, która Ci się podoba, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać na Twojej ścianie, dlatego podejdź do sprawy zdroworozsądkowo. Nie zapominaj też, że farba może przybierać różne odcienie w zależności od oświetlenia.

Bogata gama kolorystyczna z podziałem na rodzaj pomieszczenia lub podłoża to dobre rozwiązanie, które oferują farby Magnat. Zwróć uwagę na przykład na farbę Magnat Ceramic Care polecaną do pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu, takich jak: sypialnia, salon czy pokój dziecięcy, ponieważ oczyszcza powietrze ze szkodliwego formaldehydu. Dzięki bogatej palecie gotowych barw możesz w łatwy sposób wybrać wymarzony odcień do swoich pomieszczeń. Jeżeli jednak nadal nie masz pewności, czy dany kolor będzie pasował do konkretnego pokoju, zawsze możesz postawić na biel, która w ostatnim czasie wróciła do łask.

Oprócz farby do malowania ścian przydadzą Ci się:

  • wałki i pędzle,
  • teleskopowa rączka do wałka (ułatwi malowanie wyższych partii ścian),
  • folia malarska do przykrycia podłogi i mebli,
  • papierowe taśmy malarskie do oklejenia ościeżnic, gniazdek czy listew przypodłogowych,
  • kuweta malarska,
  • mieszadło do farby.

Krok drugi: farby do drewna i innych materiałów

Ściany to nie jedyny element wnętrza, który możesz odświeżyć za pomocą malowania. Meble także mogą w ten sposób otrzymać nowe życie! Jeżeli przedmiot wykonany jest z drewna, najlepiej użyć farb do drewna, np. akrylowych, które dobrze kryją i nadają malowanej powierzchni matowe wykończenie, lub farb ceramicznych. Takim produktem jest np. farba Magnat Ceramic, bazująca na ceramicznych komponentach oraz najwyższej jakości żywicach i pigmentach. Jej unikalna formuła zapewnia ponadprzeciętne parametry odporności na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Dlatego możesz za jej pomocą odświeżyć na przykład meble kuchenne, które są narażone na częste zabrudzenia.

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do malowania mebla jego powierzchnię należy wyczyścić i odtłuścić. Jeżeli mebel był już wcześniej malowany, poprzednie warstwy farby trzeba możliwie jak najdokładniej zdjąć za pomocą skrobaka ciesielskiego i papieru ściernego.

Krok trzeci: farby dekoracyjne Magnat i dodatki

Farby występują także w bardziej niestandardowych formach, na przykład jako farby tablicowe Magnat. To ceramiczne farby dekoracyjne pozwalające uzyskać na ścianie czy elementach drewnianych efekt powierzchni podobnej do tablicy szkolnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przygotujesz miejsce, na którym można pisać lub rysować, aby dać upust swojej kreatywności.

Po malowaniu aranżację mieszkania możesz odnowić za pomocą elementów dekoracyjnych. Nie musisz kupować nowych rzeczy – jest duża szansa, że wśród starych firanek, poszewek na poduszki czy obrusów znajdziesz perełkę, o której zapomniałeś, a dziś może znów wrócić do łask jako element odmienionego wystroju. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakupy, zacznij poszukiwania od second handów i grup lub portali internetowych, gdzie wiele osób za darmo lub za drobną opłatą wyprzedaje swoje rzeczy, często naprawdę piękne.

Widoczna zmiana wnętrza w kilka dni jest możliwa! Wystarczy dobra koncepcja i mobilizacja. Jeśli właśnie rozpoczynasz szybki remont i poszukujesz odpowiedniej farby do ścian lub mebli, sprawdź bogatą ofertę marki Magnat i ciesz się swoim odmienionym mieszkaniem!