Rozwód i co dalej, czyli jak zacząć życie po rozstaniu?

Niezależnie od okoliczności rozwód jest zawsze bolesną sprawą. Towarzyszą temu silne emocje – żal, gniew, smutek, poczucie krzywdy. Po rozstaniu trzeba zacząć układać życie od początku. Jak poradzić sobie z nową sytuacją i odzyskać radość?

Wyrzuć z siebie emocje

Każda z nas inaczej reaguje na kryzysowe sytuacje. Możemy odczuwać gniew, zamykać się w sobie, szukać wsparcia u najbliższych. Należy jednak pamiętać, by robić wszystko, żeby poprawić swój komfort psychiczny. Emocje doskonale rozładowują jogging, jazda na rowerze, boksowanie czy wyjście na koncert ze znajomymi. Ponadto warto zająć myśli czymś innym i nie martwić się na zapas.

Zadbaj o siebie

Często po rozwodzie pojawiają się poczucie winy i myśli takie jak: może nie byłam dobrą żoną? czy: powinnam była inaczej rozwiązywać konflikty. Nie zmienimy przeszłości i trzeba się z tym pogodzić. Rozpamiętywanie sytuacji czy wypowiedzianych słów pogłębi tylko cierpienie i smutek. Aby zacząć żyć na nowo, warto wybaczyć sobie i byłemu mężowi, a następnie zadbać o własne potrzeby. Nawet małe przyjemności, takie jak wizyta u fryzjera czy wyjście do kina z przyjaciółką, mogą podnieść na duchu. Jeżeli masz dzieci, sprawcie sobie radość, wybierzcie się na wycieczkę do lasu czy w góry. Pamiętaj, że na swój indywidualny sposób twój maluch również dzieli z tobą cierpienie.

Inspiruj się historiami innych kobiet

Co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, co oznacza, że rocznie ponad 60 tys. osób jest w podobnej sytuacji, jak ty. Historie kobiet, które inspirują do zmian na lepsze, można poznać w nowym programie Agaty Młynarskiej „Eks-tra zmiana” emitowanym w TVN Style od 1 października. Prowadząca także na bazie własnych doświadczeń radzi, jak zacząć nowy rozdział i żyć pełnią życia. Zmiana wystroju mieszkania czy metamorfoza wyglądu mogą pomóc zmienić perspektywę i spojrzeć na świat przychylniej.

Zacznij myśleć o przyszłości

Rozwód to kryzys o sile porównywalnej do żałoby. W tym przypadku też musimy przejść przez wszystkie fazy – od cierpienia, lęku, żalu, poczucia winy, aż do tęsknoty i strachu przed samotnością. Warto pamiętać, że zawsze ostatnim etapem jest reorganizacja życia, pogodzenie się z nową sytuacją i planowanie przyszłości. Zadbaj o przyjemności, zaplanuj wakacje, pojedź do SPA i nawiązuj nowe kontakty towarzyskie. Warto zorganizować wypad ze znajomymi jak za dawnych czasów – do innego miasta lub kraju.

Otwórz się na miłość

Być może tuż po rozwodzie trudno sobie wyobrazić nowy związek. Warto dać sobie trochę czasu, wyciągnąć lekcję ze wspólnego życia i określić swoje potrzeby. Jeżeli jesteś bogatsza o dodatkowy bagaż doświadczeń, prawdopodobnie będziesz unikać sytuacji, które były dla ciebie krzywdzące i dobrze wybierzesz partnera, który musi zasłużyć na twoje zaufanie. Pamiętaj, życie nie kończy się na rozwodzie, ono dopiero się zaczyna.