Sypialnia – jak ją odpowiednio urządzić?

Sypialnia powinna być miejscem relaksu i wyciszenia. To w niej spędzamy około jedną trzecią naszego życia. Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście łóżko, ale oprócz niego, zależnie od potrzeb i upodobań pojawiają się także inne meble: toaletka, fotele, szafa czy stoliki nocne. Wszystko to powinno być utrzymane w spójnej stylistyce i dawać użytkownikowi poczucie harmonii i bezpieczeństwa.

Korzystna aranżacja pomieszczenia.

Podstawowym punktem aranżacji sypialni jest odpowiednie usytuowanie łóżka. Zgodnie z zasadami feng shui nie powinno być ono ustawione tyłem do drzwi wejściowych do sypialni. Takie ustawienie bowiem może stwarzać u użytkownika wrażenie niepokoju czy stresu. Ważne jest także aby zapewnić dostęp do mebla z obu jego stron, jeśli jest to łóżko dwuosobowe. Po obu stronach łóżka, powinny znaleźć się stoliki nocne (nakastliki) w dowolnej formie. Kto z nas nie był nigdy w sytuacji, gdy leżąc w łóżku musiał odkładać czytaną książkę na podłogę lub sięgać tam po kubek z gorącą herbatą. Zastosowanie szafek nocnych umożliwia mieszkańcom komfortowy wypoczynek przed snem i po przebudzeniu. Ze względu na mały metraż mieszkań w blokach, zwykle w sypialni pojawia się także szafa-garderoba. Należy pamiętać, aby w miarę możliwości zapewnić do niej wygodny dostęp. Jeśli przestrzeń między łóżkiem a drzwiami szafy jest ograniczona (mniej niż 80cm), warto rozważyć zastosowanie frontów przesuwnych. Jeśli mamy do czynienia z sypialnią w domu jednorodzinnym, często można mówić o nieco większym metrażu. W takiej sypialni może zmieścić się także grupa foteli pod oknem, gdzie można wypić poranną kawę lub toaletka dla pani domu.

Szukasz odpowiedniej pościeli do swojego domu? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/101-posciele

Dobór kolorystyki

Bardzo ważnym zagadnieniem podczas urządzania sypialni jest jej kolorystyka. Oczywiście jeżeli ktoś jest fanem żywej czerwieni i na taki właśnie kolor postanowi pomalować całą sypialnię, to prawdopodobnie będzie się w niej dobrze czuł. Jednak dla pozostałej części społeczeństwa, do tego pomieszczenia zaleca się raczej stonowane, łagodne kolory, które pozwalają na wyciszenie po ciężkim dniu i ułatwiają zasypianie. Sprawdzi się tutaj błękit, szarości, beże czy jakikolwiek inny kolor w najbardziej stonowanym odcieniu. Oczywiście akcent kolorystyczny w postaci jednej mocniejszej ściany nie wpłynie negatywnie na samopoczucie mieszkańców. Bardzo dużo daje także wprowadzenie do sypialni tekstury i kolorystyki naturalnego drewna, co również pozostaje w zgodzie z zasadami feng shui.

Akcesoria i dodatki

Oprócz wyposażenia stałego, ogromną rolę w sypialni odgrywają dodatki. Ich podstawową zaletą jest budowanie przyjemnej atmosfery i nadawanie wnętrzu przytulności. Nie można także zapomnieć o świetnych właściwościach akustycznych tkanin i dzianin. Wiszące w oknach delikatne firany i mięsiste zasłony nie tylko chronią mieszkańców przed spojrzeniami sąsiadów i ograniczają dostęp światła ulicznego, lecz także doskonale wygłuszają pomieszczenie. Dodatki w postaci ozdobnych poduch, czy miękkiego pledu mogą być na tle harmonijnej, stonowanej bazy doskonałym akcentem kolorystycznym.

Akcesoria i dodatki do domu: https://hurtownialuka.pl/pl/100-wszystko-dla-domu

Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie?

Ostatnim, a jednocześnie pierwszym z zagadnień podczas urządzania sypialni jest dobór oświetlenia. To należy zaplanować już na etapie remontu czy budowy domu. Najlepiej jest zastosować w sypialni kilka niezależnych obwodów, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego scenariusza oświetlenia. Na pierwszym obwodzie powinno znaleźć się oświetlenie ogólne – w zależności od wielkości pomieszczenia jeden, dwa lub cztery punkty sufitowe. Jeżeli sypialnia ma być urządzona zgodnie z zasadami feng shui warto przy urządzaniu wykorzystywać liczby parzyste. Oświetlenie ogólne może być wykorzystywane podczas sprzątania czy wybierania ubrań z szafy. Kolejny obwód to również oświetlenie użytkowe służące do czytania w łóżku. Tutaj można zastosować lampy wiszące, kinkiety lub lampki stojące po obu stronach łóżka. Ostatni obwód, zwykle pomijany podczas projektowania oświetlenia sypialni, to światło dekoracyjne. Można zastosować podświetlenie LED karnisza, dekoracyjny kinkiet nad grafiką lub lampę stojącą.

Bardzo często podczas urządzania sypialni skupiamy się wyłącznie na odpowiedniej aranżacji pomieszczenia. Oczywiście zapewni to użytkownikowi wygodę, jednak dopiero połączenie wszystkich powyższych zagadnień sprawi, że sypialnia będzie miała odpowiedni klimat i charakter. Co więcej, projektując dobrą bazę raz, można w przyszłości zmieniać styl sypialni bez dużego nakładu kosztów. Warto więc poświęcić temu pomieszczeniu więcej czasu i przemyśleń.