Stosowanie retinolu w kosmetykach

Aby dobrze zadbać o swoją cerę, warto jest poznać jej potrzeby. W zależności od typu skóry: suchej, tłustej bądź mieszanej, a także od tego, co w danym momencie chcemy osiągnąć, trzeba dobierać konkretną pielęgnację. Jeśli borykasz się ze zmarszczkami lub Twoja skóra ma już do niej tendencję – retinol to świetny wybór. Trzeba jednak umieć z niego korzystać, aby skóra przyjęła jak najwięcej właściwości tego składniku pielęgnacyjnego.

Czym właściwie jest retinol?

Retinol to jeden z najbardziej znanych składników kosmetyków, które mają odmłodzić naszą cerę oraz zadbać o jej zdrowy wygląd. Ma on jednak kilka nazw: retinal, retynaldehyd czy retinoid. Jest to pewna grupa pochodnych witaminy A, która w kontakcie ze skórą działa na przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, a także redukuje zmarszczki. Retinol może być stosowany w przypadku trądziku, a najczęściej wybierany jest przez kobiety, które borykają się właśnie ze zmarszczkami – tymi delikatnymi, jak i bardziej zaawansowanymi. W pierwszym etapie terapii widoczne zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka. Działanie złuszczające ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki niemu zrogowaciała powierzchnia zostaje zredukowana, co daje przyjemne uczucie gładkości i aksamitności skóry. Im dłużej stosowany jest retinol, tym głębsze warstwy naskórka będą stymulowane.

Jak działa dobrze dobrany retinol?

Jeśli wybierzemy kosmetyk z witaminą A, możemy spodziewać się efektu natłuszczenia. Dobrze radzi sobie z nawracającym trądzikiem oraz większymi stanami zapalnymi skóry twarzy, jednak działania przeciwzmarszczkowego trudno go tam odnaleźć. Efekt spłycający zmarszczki oferują produkty z retinolem oraz retinalem. Pierwszy z nich ma dodatkowo działanie złuszczające, natomiast drugi jest delikatniejszy dla cery. Preferowany jest przez kobiety o wrażliwej cerze. W dłuższej perspektywie stosowania dobrze dobrany retinol sprawia, że wzrasta liczba fibroblastów, czyli komórek tkanek łącznej właściwej. Odpowiadają one za elastyczność naskórka. Zwiększa się także produkcja kolagenu oraz elastyny, które mają ujędrnić wygląd naszej twarzy. Również praca żywej warstwy skóry jest usprawniona, a dzięki niej pojawia się mniej zmian trądzikowych. Zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu.

Krem z retinolem – kosmetyk uniwersalny

Krem z retinolem to najskuteczniejszy kosmetyk, który walczy z oznakami starzenia. Pomaga także zniwelować przebarwienia oraz zmiany trądzikowe. Warto jest jednak zadbać o to, aby dobrać do skóry odpowiednie stężenie retinolu. Niewłaściwe stosowanie może znacznie podrażnić skórę, a także powodować zaczerwienienie. Jeśli jednak dobrze dobraliśmy kosmetyk, może on zdziałać cuda. Polecany jest kobietom jako uzupełnienie wieczornej pielęgnacji. Młoda skóra, która nie posiada widocznych zmarszczek, może przyjmować retinol jako środek zapobiegający wczesnemu starzeniu się skóry. Działa on także bakteriobójczo oraz ogranicza wydzielanie sebum, dlatego sprawdzi się przy zwalczaniu trądziku. Dla Pań ze skórą z widocznym upływem czasu retinol na twarz zaleca się stosować jako suplement wieczornej pielęgnacji.

Warto zwrócić uwagę na fakt bezpośredniego działania retinolu na receptory komórkowe oraz barwnikowe, które odpowiadają za produkcję melaniny w procesie melanogenezy. Dzięki nim po taki krem mogą sięgnąć również osoby z przebarwieniami posłonecznymi czy nawet hormonalnymi. Retinol pomaga równomiernie rozłożyć melaninę w naskórku, co daje efekt wyrównania kolorytu skóry. Jednak, aby stosowanie tego składniku było bezpieczne, należy wprowadzać go stopniowo. Na początek przygody z tym składnikiem zaleca się stosowanie go w niskich stężeniach oraz w łagodniejszych formach. Najlepiej jest rozpocząć od używania go raz w tygodniu. Jeśli skóra nie daje oznak niepożądanych, wtedy możemy zwiększyć częstotliwość.

Krem z retinolem dobrze jest stosować do wieczornej pielęgnacji. Po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry niewielka ilość produktu sprawdzi się idealnie. Początkowo lepiej nie łączyć retinolu z innymi składnikami aktywnymi w celu uniknięcia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Warto także pamiętać o dokładnym sprawdzeniu składu takiego kremu. Dobrze, jeżeli ma on również substancje odżywcze oraz łagodzące, takie jak na przykład ceramidy czy wąkrotkę azjatycką. Pozwolą one dodatkowo złagodzić ewentualne podrażnienie wywołane pierwszym zetknięciem się pochodnej witaminy A ze skórą.

Skutki niepożądane – jak zadbać o skórę po podrażnieniu retinolem?

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnych efektów ubocznych stosowania retinolu jest nieprawidłowo dobrany produkt lub jego niewłaściwe stosowanie. Chęć używania zbyt dużego stężenia pochodnej witaminy A może spowodować niepożądane reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, ogólne podrażnienie, suchość czy nawet pieczenie. Jeżeli podrażnienie wystąpiło nagle, w krótkim odstępie czasu od aplikacji takiego produktu, być może jest to zwyczajna nadwrażliwość na retinol. W takiej sytuacji należy taki produkt odstawić, a jeżeli po powrocie do produktu podrażnienia nadal będą występować, najlepiej jest całkowicie wyeliminować go ze swojej pielęgnacji.

Jeśli skutki uboczne pojawiły się po pewnym czasie stosowania takiej kuracji, warto jest zwrócić uwagę na to, czy odpowiednio nawilżamy skórę. Sam retinol ma silne działanie złuszczające i brak odpowiedniego zabezpieczenia przed utratą minerałów zachowanych w cerze może spowodować podrażnienia. Warto jest wtedy sięgnąć po produkty nawilżające i odbudowujące barierę hydro-lipidową skóry. Dobrze, jeśli takie kosmetyki zawierają w sobie kwas hialuronowy oraz ceramidy. Jeżeli pomimo tego podrażnienia nie ustępują, można spróbować aplikacji retinolu rzadziej, na przykład co drugi lub trzeci dzień. Aby skóra nie była mocno przeciążona stężeniem pochodnej witaminy A warto jest dostarczyć skórze produkty emolientowe, które dzięki swojemu filmowi ochronnemu będą dodatkowo wspierać naszą cerę. Jeśli jednak niepożądane skutki utrzymują się dłużej, należy zasięgnąć opinii lekarza dermatologa.

Podstawowy pakiet zalet, czyli co daje regularne używanie retinolu

Odpowiednie stosowanie retinolu może przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych zalet regularnej aplikacji można zaliczyć wyrównanie kolorytu skóry oraz jej ujędrnienie. Widoczne jest wyraźne wygładzenie zmarszczek oraz linii mimicznych. Bardzo łatwo można osiągnąć także odmłodzenie skóry, a w większości przypadków retinol wspomaga walkę z niedoskonałościami czy trądzikiem, nawet tym uciążliwym. Skóra wygląda bardziej promiennie, jest elastyczniejsza i bardziej miękka. Dzięki niemu skóra o wiele lepiej przyjmuje także inne kosmetyki. Głębsza warstwa skóry się zagęszcza, co zbawiennie wpływa na ogólny wygląd naszej twarzy. W przypadku cery tłustej retinol reguluje wydzielanie łoju, a także odblokowuje i zwęża pory. Przy regularnym stosowaniu tego składnika tendencja do tworzenia się zaskórników oraz wyprysków jest spadkowa. Ważne jest, aby podczas kuracji pochodną witaminy A stosować filtry słoneczne, ponieważ składnik ten jest substancją fototoksyczną, co w kontakcie ze słońcem może oznaczać podrażnienia skóry czy pojawienie się niechcianych przebarwień. Najlepiej jest zatem stosować go na noc.

Zakochaj się w retinolu!

Pochodna witaminy A to jeden z tych składników, które potrafią zrewolucjonizować wygląd naszej cery. Stosowana odpowiednio wcześnie może skutecznie zapobiec pierwszym oznakom starzenia, a w przypadku kobiet z cerą dojrzałą wyraźnie poprawia jakość i wygląd skóry. Dobrze dobrany produkt z retinolem pozwala cieszyć się odżywioną i zdrowo wyglądającą twarzą. Warto jest go mieć w swojej kosmetyczce, bo już niewielka ilość aplikowana regularnie pomoże zwiększyć witalność naszej twarzy.