domowa silownia

Siłownia w domu – wady i zalety. Sprawdź, jak ją urządzić krok po kroku

Aktywność fizyczna jest wpisana do stylu życia większości z nas. Całe szczęście wpisuje się też coraz bardziej w trendy. Chcemy wyglądać i czuć się dobrze, a ćwiczenia są doskonałym sprzymierzeńcem na drodze do osiągnięcia tego celu. Okazuje się, że przestrzeń domowa może być idealna do stworzenia w niej siłowni i nie trzeba dysponować wieloma metrami kwadratowymi. Sprawdź wady i zalety tego rozwiązania oraz jak je wprowadzić w życie.

Siłownia w domu? Proszę bardzo! To świetny sposób na to, aby treningi były regularne, a w związku z tym – forma była utrzymana przez cały czas. Nie musisz kupować karnetów i wychodzić z domu, aby zadbać o kondycję i wysportowaną sylwetkę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Mi mancano gli elastici però 😭🤷🏻‍♀️ #homegym #gym #sun #sunnyday #workout #helpme #italiangirl #igers #igerscity #picoftheday

Post udostępniony przez Alessia Meredith Stella (@alessiastella93)

Jak urządzić domową siłownię – od czego zacząć?

Domowa siłownia nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych – oczywiście wszystko zależy od tego, co chcesz, aby się w niej znalazło. Idealną opcją jest zorganizowanie jej w osobnym pomieszczeniu. To da ci duże pole do popisu do tego, aby zorganizować ją w bardziej profesjonalny sposób. Siłownia w piwnicy lub na strychu? A może możesz sobie pozwolić na poświęcenie na nią osobnego pokoju. Stawiając na te pomieszczenia unikasz łączenie dwóch stref np. jadalni czy sypialni, ale nie jest powiedziane, że tak właśnie musisz zrobić. Wiadome jest, że nie każda z nas może sobie na to pozwolić. Spokojnie, na to też są sposoby.

Siłownia w domu i jej organizacja nie musi oznaczać brak konkretnego planu, a nawet nie powinna. Warto ułożyć sobie konkretny plan działania i krok po kroku go realizować. Najważniejsze jest to, aby określić budżet, jakim dysponujesz, metraż, a potem to, jakie ćwiczenia chcesz wykonywać. Domowa siłownia ma być funkcjonalna oraz komfortowa, a także w pełni dopasowana do twojej aktywności. Za chwilę dowiesz się, jak powinna wyglądać domowa siłownia.

Domowa siłownia – jakie elementy powinna zawierać?

Jeśli zadbasz o odpowiednie wyposażenie domowej siłowni, to możesz spodziewać się znakomitych efektów treningów, nawet takich, jak po ćwiczeniach w stacjonarnej. Co istotne, nie ogranicza cię czas, a jedynie twoja motywacja do działania. Możesz o każdej porze dnia i nocy zajrzeć do swojej siłowni w domu i zadbać o to, aby zaktywizować ciało i mięśnie. Ważne są: sprzęt i aranżacja przestrzeni. Wszystko po kolei.

Po pierwsze: podłoga. Musisz zadbać o wygodę. Weź ją pod lupę i zatroszcz się o to, aby jednak była na tyle funkcjonalna, aby umożliwić Ci prawidłowe wykonywać ćwiczenia. Pamiętaj także o tym, żeby była odpowiednio zabezpieczona. Ciężkie sprzęty, a także Twoje podskoki etc. naprawdę nie są jej sprzymierzeńcami. Tutaj z pomocą przyjdzie ci inwestycja w podłogę PCV, która dedykowana jest profesjonalnym siłowniom. Bardzo łatwo się ją wprowadza do wnętrza, możesz z powodzeniem ułożyć ją samodzielnie. Co ważne, nie musisz wydawać na nią przysłowiowych milionów monet.

Kolejny krok, to inwestycja w lustrzane tafle. Świetnie sprawdzą się zarówno w roli optycznego powiększacza przestrzeni, jak również wspomagacza ćwiczeń. Będziesz mogła spokojnie kontrolować swoje ciało i sprawdzać, czy wykonujesz poprawnie ćwiczenia. Tutaj możesz postawić na lustra z sieciówek, ale równie dobrze zlecić ich wykonanie na zamówienie.

Krok trzeci – inwestycja w przyrządy do ćwiczeń w domu. Sprzęt do domowej siłowni musisz już dopasować zarówno do kondycji swojego portfela, jak również do tego, jaka forma aktywności jest dla ciebie najlepsza. Możesz mieć po prostu matę, albo trampolinę, steper, dmuchaną piłkę, bieżnię, hantle, można tak wymieniać bez końca. Wiele zależy także od tego, jaką przestrzenią dysponujesz.

Domowa siłownia a przestrzeń

A co w przypadku, kiedy Twoje mieszkanie absolutnie odmawia współpracy pt. wygospodarujmy sobie osobne pomieszczenie? Spokojnie, na to też są sposoby. Po prostu musisz przemyśleć w którym z miejsc możesz zaaranżować domowe fitness. Mała siłownia w domu jest jak najbardziej możliwa i co więcej – może być bardzo funkcjonalna. Może powstać np. w sypialni albo salonie. Konieczna będzie jedynie inwestycja w sprzęty, które nie wymagają dużej ilości miejsca. Świetnie, jeśli też dadzą się złożyć, wtedy już w ogóle nie ma znaczenia czy będziesz miała miejsce czy nie. Możesz je postawić gdziekolwiek chcesz, a następnie schować na dno szafy czy łóżka – orbitreki, rowerki magnetyczne – masz spory wybór. Na rynku dostępne są także m.in. wielofunkcyjne maty, która z powodzeniem może zastąpić wspomnianą wcześniej podłogę PCV. Jeśli będziesz chciała oddzielić strefę fitness od reszty pomieszczenia, możesz zainwestować np. w parawan, który dodatkowo ma szansę stać się ozdobą pomieszczenia.

Wady i zalety stworzenia siłowni w domu

Jak każde rozwiązanie, tak także domowa siłownia ma swoje wady i zalety. Zacznijmy może od zalet.

Zalety domowej siłowni:

Oszczędność pieniędzy oraz czasu: inwestycja w domową siłownię, to ulga dla portfela, jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższy okres czasu. Wiadomo, początkowo koszty mogą być spore, ale po kolejnych miesiącach treningów szybko odczujesz powiew oszczędności. Kolejna kwestia – nie musisz martwić się o tłok na siłowni stacjonarnej i dopasowywanie godzin do treningów na niej. Ćwiczysz możesz o każdej porze dnia i nocy, jak tylko Ci się podoba.

Komfort – nie musisz czekać, aż osoba korzystająca z danego sprzętu skończy swój trening. W domowej siłowni masz go na wyłączność. To Ty decydujesz ile czasu na nim spędzisz i kiedy zaczniesz ćwiczenia.

Prywatność – nie każdy lubi towarzystwo innych w trakcie treningu. Jeśli jesteś w tej grupie, to świetna wiadomość dla ciebie. Nikt nie będzie ci się przyglądał, masz pełną prywatność. Muzyka, instruktor w telewizorze lub laptopie i czas zacząć trening.

Wady domowej siłowni:

Przeszkadzasz – musisz się liczyć z tym, że twoje treningi mogą być niekomfortowe dla domowników, albo dla sąsiadów. Inna sprawa, że to właśnie osoby z którymi mieszasz mogą także ci przeszkadzać. Kwestia, czy jesteś się w stanie do tego dostosować.

Motywacja – nie każda z nas potrafi wstać i powiedzieć: tak, to jest idealny dzień na ćwiczenia. Czasem posiadanie karnetu na siłownię działa o wiele lepiej. Jeśli tak masz, to możesz mieć problem z regularnością treningów.

Domowy sprzęt – wiadomo, raczej nie spełni takich oczekiwań jak ten na siłowni, zwłaszcza jeśli masz kameralną domową siłownię.

Jak widzisz, aranżacja domowej siłowni to dość spore przedsięwzięcie, ale nie oznacza to, że ma się stać drogą przez mękę. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do procesu pt. przygotuję przestrzeń w której będę mogła trenować i krok po kroku będziesz realizowała założony plan. Potem już tylko pozostaje kwestia motywacji i systematyczności. Z takim podejściem, efekty ćwiczeń w domu będą szybko zauważalne i niczym nie ustąpią tym, które pojawią się po uczęszczaniu na stacjonarną siłownię.