Shabby chic – moda na styl vintage nie słabnie

Shabby chic jest stylem, który ostatnio święci triumfy po pewnym czasie przejścia w cień wśród miłośników aranżacji wnętrz. Z pozoru urządzone w jego klimacie pomieszczenia wyglądają tak, jakby były zapomniane i zaniedbane od lat. To zamierzone złudzenie, które odpowiednio oddane, może wyglądać niezwykle efektownie.

Shabby chic – charakterystyka

thewillowshomeandgarden.blogspot.ro

Styl shabby chic jest wprost stworzony dla osób lubiących romantyczny klimat, a przy tym wyróżniających się dużą dozą kreatywności. Jego urok i czar opiera się w dużej mierze na tym, co wygląda na stare lub po prostu jest nadgryzione zębem czasu. Przy wyborze dekoracji i mebli trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Aranżacja w stylu styl shabby chic kryje bowiem w sobie wiele pułapek. Jedną z nich jest otarcie się o kicz. To bardzo krótka ścieżka.

Shabby chic – to nie prowansja!

homedit.com

Często shabby chic jest utożsamiany ze stylem prowansalskim. Nic bardziej mylnego. Oba style łączy co prawda sielski, niemal wiejski klimat, ale na tym podobieństwa się kończą. W schabby chic dominują postarzana ceramika, sentymentalne ramki czy babcine dekoracje (podobnie jak w prowansalskim), ale w dużej mierze pierwsze skrzypce gra w nim biel. Prowansja natomiast lubi biel jedynie jako dodatek.

Jaka kolorystyka w shabby chic?

11magnolialane.com

Biel, biel i jeszcze raz biel. Ta lubi towarzystwo bardzo jasnych błękitów, wyblakłych żółtych tonów, a ponadto pudrowy róż. Nie powinno się także zapominać o wypłowiałych brązach, a także różnych szarościach. Kobiecość i romantyzm uzyskasz łącząc jasnoróżowy kolor z motywami serduszek, aniołków, kwiatów etc. Wnętrze będzie ciepłe, romantyczne i bardzo kobiece.

A co z meblami?

homedit.com

Meble w stylu shabby chic, to przede wszystkim takie, które nosi w sobie oznaki mijających lat. Mają być lekko popękane, nawet otarte i poprzecierane. Postaw na stare kredensy w towarzystwie kufrów czy komód. Możesz jednak iść krok naprzód i postawić na nowe meble. Na rynku dostępnych jest wiele takich modeli, które po prostu są stylizowane na stare.

Na koniec nie zapomnij o dodatkach stylu shabby chic

Styl ten uwielbia dodatki i musisz koniecznie o tym pamiętać. Postaw na stare zegary, lustra, ramki, obrusy oraz różnego rodzaju haftowane motywy. Możesz także wybrać delikatne, kwiatowe motywy m.in. na tapetach.

zdjęcie główne: homedit.com