Przeziębienie i grypa to dwie odmienne choroby zakaźne, które często są ze sobą mylone. Poznaj różnice dotyczące tych infekcji wirusowych oraz dowiedz się, jak skutecznie je leczyć. Ta wiedza przyda Ci się w chorobowym sezonie jesienno-zimowym.
Co to jest przeziębienie?
Przeziębienie to choroba, którą wywołuje ponad 200 różnych wirusów. Najczęściej są to odmiany rynowirusów, koronawirusów lub adenowirusów. Charakterystyczne dla przeziębienia jest to, że prowadzi ono zapalenia górnych dróg oddechowych. Objawy tej infekcji obejmują więc:
- nos;
- gardło;
- zatoki;
- krtań.
Największa podatność na przeziębienie występuje zimą, ponieważ wirusy lepiej rozmnażają się w wilgotnych warunkach. Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym organizm zwykle ma obniżoną odporność. Mimo wszystko warto pamiętać, że przeziębić można się o każdej porze roku. Dlatego zawsze trzeba dbać o odpowiednio ciepły ubiór i właściwą higienę.
Czym jest grypa?
Grypa to zakaźna choroba, która może zostać wywołana przez 3 rodzaje wirusów. Mowa tu o wirusach grypy typu A, B i C. Infekcja spowodowana przez wspomniane zarazki jest w stanie objąć zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Z tego względu grypa oddziałuje nie tylko na nos, gardło, zatoki czy krtań, ale i tchawicę oraz oskrzela.
Zakażenie wirusem grypy zwykle odbywa się drogą kropelkową – poprzez kontakt z zarażonym. Aby wirusy dotarły do Twojego organizmu, wystarczy, że chora osoba kichnie lub kaszlnie, przebywając obok Ciebie.
Poza tym zarazki mogą przenieść się także przy okazji dotykania tych samych przedmiotów, co nosiciel wirusa. Dlatego w jesienno-zimowym sezonie chorób zachowanie higieny dłoni jest jeszcze ważniejsze niż na co dzień.
Objawy grypy i przeziębienia
Istnieje spora różnica między grypą a przeziębieniem. Jednak wiele osób ma problem z odróżnieniem tych dwóch chorób, ponieważ przy każdej z omawianych infekcji występują podobne objawy.
W każdym z przypadków pojawia się, m.in. kaszel, osłabienie, gorączka czy ból gardła. Tym, co najbardziej pomaga odróżnić grypę od przeziębienia, jest dynamika choroby, siła nasilenia symptomów oraz rodzaj występującego kaszlu.
Grypa – objawy
W przypadku grypy choroba zaczyna się nagle i bardzo szybko przynosi objawy takie jak:
- wysoka temperatura ciała (gorączka często powyżej 38°C);
- silny ból mięśni i stawów;
- dreszcze;
- ucisk w klatce piersiowej;
- duże osłabienie i bardzo słabe samopoczucie;
- bardzo męczący, suchy kaszel;
- ból głowy.
Przeziębienie – objawy
Jeśli chodzi o przeziębienie, to początek choroby jest mniej dynamiczny niż przy grypie. Symptomy infekcji pojawiają się tutaj stopniowo i mają łagodniejszy charakter. Do podstawowych objawów przeziębienia należy zaliczyć:
- nieżyt nosa – katar lub zatkany nos połączony z osłabieniem węchu;
- kichanie;
- stan podgorączkowy (gorączka do 38°C);
- zapalenie gardła, a także związany z nim ból lub chrypka;
- mokry kaszel;
- łagodne zmęczenie;
- umiarkowane bóle głowy i ciała.
Przeziębienie z reguły jest mniej obciążające dla organizmu niż grypa. Ten łagodny rodzaj choroby trwa też krócej (ok. tygodnia) od grypowej infekcji (ok. 2-3 tygodnie).
Przeziębienie i grypa – jakie są powikłania tych chorób?
Tym, co jeszcze pozwala odróżnić przeziębienie od grypy, są powikłania występujące po przejściu każdej z tych chorób. Wirusy przeziębienia z reguły nie powodują dużego i długotrwałego spustoszenia organizmu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku grypy.
Choroba wywoływana przez wirusy grypy może być niebezpieczna dla zdrowia, jeśli nie zostanie odpowiednio zaleczona. Wśród powikłań po tego typu infekcji wyróżnia się m.in.:
- zapalenie płuc, mięśnia sercowego lub ucha środkowego;
- anginę paciorkowcową;
- zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych takich jak astma, cukrzyca, dolegliwości serca czy POChP.
Leczenie grypy oraz przeziębienia
Leczenie przeziębienia i grypy ma formę objawową. Na przemęczenie i osłabienie zaleca się odpoczynek, oszczędzający tryb życia i pozostanie w domu. Oprócz tego przy wirusowych infekcjach warto zwiększyć nawodnienie organizmu, a także regularnie wietrzyć pokój w celu zadbania o cyrkulację powietrza.
Aby osłabić dokuczliwe dolegliwości, lekarze przypisują:
- leki przeciwgorączkowe lub przeciwbólowe;
- aerozole nawilżające błonę śluzową nosa i udrożniające drogi oddechowe;
- tabletki do ssania, spraye alb syropy na ból gardła, kaszel czy chrypę.
Warto pamiętać, że przyjmowanie leków bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem może przynieść skutki odwrotne od pożądanych i w efekcie doprowadzić do poważnych powikłań.
Czy warto przyjąć szczepienie na grypę?
Objawowe leczenie grypy trzeba wdrożyć, gdy choroba już zaatakuje. Jednak należy pamiętać, że istnieją rozwiązania profilaktyczne, które mogą ograniczyć ryzyko złapania infekcji.
Podstawową metodą w przypadku grypy są szczepienia. Coroczna immunizacja jest w stanie pomóc w przetrwaniu jesieni i zimy bez szwanku. A jeśli jednak zdarzy się zachorować, to przyjęta wcześniej szczepionka złagodzi przebieg choroby oraz ochroni przed poważnymi powikłaniami.
Leave a Reply