włosów przeszczep

Preparaty na porost włosów

Słabe i przerzedzone włosy to nie tylko mało estetyczny i wstydliwy problem, ale także sygnał od organizmu informujący o problemach zdrowotnych. Aby rozpocząć skuteczne leczenie lub suplementację warto poznać najpierw przyczynę wystąpienia problemu i ją wyeliminować. Rynek farmaceutyczny proponuje wiele rozwiązań leczniczych, które należy jednak skonsultować z lekarzem.

Przyczyny wypadania włosów

Osłabienie włosów i ich przerzedzenie wywołuje łysienie androgenowe. Mieszki włosowe są nadwrażliwe na męski hormony, co powoduje ich matowienie i szybkie wypadanie. Na ich miejsce wolniej lub wcale nie wyrastają nowe. Powoduje to przerzedzenie włosów i pojawianie się zakoli. Na stan włosów ma wpływ styl życia. Długotrwały stres może wywołać problem łysienia. Jedną z przyczyn wypadania włosów będą także różnego rodzaju niedobory witamin i minerałów. Dużą grupę przyczyn stanowią zaburzenia hormonalne i zalicza się do nich nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Stosowanie leków antykoncepcyjnych, leków podczas chemioterapii także powoduje osłabienie włosów. Należy zwrócić uwagę także na codzienną pielęgnację, która powinna zawierać delikatne szampony i odżywki. Dobrym rozwiązaniem jest unikanie nadmiernej stylizacji włosów.

Suplementy diety

Na porost włosów i ich wzmocnienie świetnie sprawdzają się dostępne w aptekach suplementy diety. Zawierają one zioła, minerały i witaminy, które odgrywają dużą rolę w kondycji włosów. Odpowiednią ilość witamin i minerałów najlepiej dostarczać w zbilansowanej diecie. Czasem jednak konieczna jest ich dodatkowa suplementacja. W preparatach znajdziemy witaminę A, która reguluje wydzielanie sebum. Witamina B będzie służyła odbudowie włosów. Witaminy C i E będą poprawiały krążenie krwi w skórze głowy. Witamina H, czyli biotyna będzie zapobiegała wypadaniu włosów. Włosy dzięki lepszemu odżywieniu i dotlenieniu będą bardziej błyszczące i zdrowe. Duże znaczenie w suplementacji mają miedź, chrom i żelazo. Dobrym rozwiązaniem jest suplementacja wapnia i magnezu, które współdziałają ze sobą w procesie regeneracji włosów. Każdy preparat warto skonsultować z lekarzem, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin wywiera szkodliwy wpływ na organizm. Dobroczynny wpływ na włosy mają także zioła. Specjaliści polecają zwłaszcza skrzyp polny, który zawiera dużo krzemionki. Jest ona podstawowym budulcem włosów, który intensywnie je odżywia. Przydatne będą także wyciągi z pokrzywy, brzozy, żeń-szenia i rozmarynu lekarskiego.

Farmakoterapia

Zanim rozpoczniemy proces leczenia, należy poznać przyczynę wystąpienia problemu. Poznanie przyczyny pozwoli dobrać odpowiednie leczenie, które ograniczy rozwój choroby. Niedobory różnorodnych składników należy uzupełnić lub wyrównać poziomy hormonów. W aptekach znajdziemy także tabletki na porost włosów, jednak ich wybór to zadanie lekarza. Popularny środek to Aminexil, który intensywnie odżywia mieszki włosowe poprzez poprawę krążenia skóry głowy. Jest on składnikiem płynów, tzw. wcierek, które stosuje się na skórę głowy. Stosuje się także preparat Minoksydy, który występuje w postaci ampułek. Leki te należy stosować regularnie, aby uzyskać oczekiwane efekty. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne w formie podania leku Finasteryd. Jego zadaniem jest zahamowanie wytwarzania męskiego hormonu DHT, a lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Wybór najlepszego specjalisty, odpowiednio stosowane leczenie, suplementacja i zdrowy tryb życia na pewno pozwolą ograniczyć występowanie problemu wypadania włosów.