Przyjście na świat noworodka to wspaniała chwila w życiu rodziców. Ma ona jednak swoje ciemniejsze strony, o których wciąż mówi się zbyt mało. Jedną z nich jest połóg, z którym mierzy się każda świeżo upieczona mama. Co to za zjawisko i z czym trzeba się liczyć w trakcie jego trwania?
Czym jest połóg?
Połóg to określenie okresu po ciąży, który trwa najczęściej kilka tygodni. Zwykle pojawia się parę dni po przyjściu dziecka na świat i utrzymuje się około 1,5 miesiąca. Nie warto jednak sztywno trzymać się tych terminów, ponieważ każdy organizm jest zupełnie inny i kobiety mogą przechodzić ten moment na swój sposób. To pora, kiedy ciało we własnym tempie wraca do stanu sprzed ciąży i przyzwyczaja się do tego, że dziecko znajduje się już poza brzuchem.
Połóg – pierwsze dni po porodzie
Podczas połogu może dochodzić do krwawień, szczególnie jeśli doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza przy porodzie siłami natury. Pojawiają się obrzęki piersi, a także bóle różnych części ciała, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych. Niekiedy występują skurcze macicy. To też czas, gdy u niektórych pań goi się rana po cesarskim cięciu.
Nowa sytuacja wiąże się nierzadko z nietrzymaniem moczu. Powodują to rozregulowane mięśnie dna miednicy. Niektóre pacjentki skarżą się także na zaparcia czy nadmierną potliwość. Często okres poporodowy odpowiada też kłopotom z laktacją. Wszelkie dolegliwości warto konsultować ze swoim ginekologiem, który powinien stanowić wsparcie i służyć wiedzą w tym niełatwym czasie.
Ogromną rewolucję przechodzą wtedy hormony, które wpływają zarówno na odczucia fizyczne, jak i psychiczne młodej mamy. Okres połogu to dla wielu kobiet niezwykle wyczerpujący i pełen emocji czas. Niekiedy zdarzają się napady smutku, płaczu, ale i euforii. Huśtawka emocjonalna potrafi być bardzo zaskakująca.
Czasami ma miejsce tzw. baby blues, czyli pojawienie się nastrojów zbliżonych do depresyjnych. Jeśli te są bardzo silne lub nadmiernie się przedłużają, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Bywa, że wsparcie terapeuty jest nieuniknione.
Ze względu na karmienie piersią należy uważać na to, jakie leki przeciwbólowe się przyjmuje. Powinno się stosować jedynie te dozwolone przez lekarza. Do ukojenia bólu sprawdzają się m.in. chłodne okłady, które obkurczają naczynia krwionośne. Bardzo ważna jest także delikatna, odpowiednia higiena.
Czy w czasie połogu można współżyć?
Połóg trwa przeważnie 6 tygodni po porodzie. Niezależnie od tego, czy doszło do cesarskiego cięcia, czy porodu naturalnego, przez ten czas należy wstrzymać się od seksu. Grozi on bowiem powiększeniem ran (zarówno krocza, jak i brzucha), zerwaniem szwów czy infekcjami intymnymi. Wiązałby się także z bólem i dyskomfortem.
Powrót do współżycia z partnerem należy konsultować z lekarzem. U niektórych kobiet zgoda na zbliżenie może wymagać więcej czasu niż przyjęte 6 tygodni. Wszystko zależy od tego, jak regeneruje się macica po porodzie i jak czuje się pacjentka.
Leave a Reply