Minimalizm we wnętrzu

Minimalizm we wnętrzu – sposób na utrzymanie porządku

200 – tyle średnio godzin poświęcasz w ciągu roku na sprzątanie mieszkania/domu. Chcesz zmniejszyć tą ilość? Zaprzyjaźnij się z minimalizmem. To jeden ze sposobów na to, abyś w swoim planie dnia mogła uwzględnić więcej czasu na relaks.

Pomysł na minimalizm we wnętrzu
sitehouse.net

Dlaczego minimalizm?

Styl ten z roku na rok zyskuje na popularności i to nie tylko we wnętrzach, ale także i w sztuce czy modzie stając się sposobem na przewartościowanie codzienności. W praktyce w aranżacji wnętrza oznacza on rezygnację z posiadania jak największej liczby przedmiotów.

Sposób na minimalizm we wnętrzu
sitehouse.net

Minimalizm to również narzędzie, które z łatwością można wykorzystać w organizowaniu i porządkowaniu swojej przestrzeni. Według zasady Pareta „80/20” przez 80% czasu korzystamy jedynie z 20% posiadanych przedmiotów – pozostałe są nieużywane i to właśnie one tworzą bałagan. Aby dobrze zorganizować swój dom, należy pozostawić więc jedynie te rzeczy, które rzeczywiście są wykorzystywane lub mają szczególną wartość.

Wnętrze minimalistyczne
sitehouse.net

Pierwszy krok do minimalizmu – zadziałaj schematycznie

Minimalizm, rozumiany jako narzędzie, to nie tylko wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, ale dokładna analiza i selekcja posiadanych przedmiotów. Wystarczy posegregować wszystkie drobiazgi według prostego schematu – użyteczne, piękne, sentymentalne. Jeśli dana rzecz nie mieści się w powyższych kategoriach, powinniśmy ją, w zależności od poziomu zużycia, albo sprzedać/oddać, albo wyrzucić/ poddać recyklingowi. Po tej analizie w domu powinny pozostać jedynie przedmioty, które lubimy i używamy.

Styl minimalistyczny
sitehouse.net

Postaw na dobrą organizację wnętrza

Kiedy masz już za sobą selekcję i analizę poszczególnych przedmiotów – skup się na organizacji. Pamiętaj o tym, że bałagan powstaje wówczas, gdy nie mają one swoich stałych miejsc, albo po prostu są nieodpowiednio przechowywane.

Minimalistyczne wnętrze
theultralinx.com

I tak, w przypadku przedmiotów codziennego użytku, postaw na funkcjonalność. Przechowuj je w miejscach dostępnych na wyciągnięcie ręki. Te, które używasz rzadko, schowaj do szuflady, szafy czy pudełek.

5 reguł charakterystycznych dla minimalizmu

1. Wyznacz stałe miejsce dla wszystkich przedmiotów.
2. Wszystkie rzeczy przechowuj zgodnie z ich kategorią oraz blisko miejsc, w których są używane.
3. Przedmioty, które są zniszczone, popsute lub przestały spełniać swoją funkcję, jak najszybciej napraw lub wyrzuć.
4. Jeśli wykonanie jakiejś czynności związanej ze sprzątaniem zajmuje mniej niż 5 minut, lepiej zrób ją od razu.
5. Raz na pół roku powtórz analizę i selekcje przedmiotów, które są w Twoim posiadaniu.

A teraz zobacz to, co napisaliśmy na infografice.

Infografika porządek w domu
BRW
Porządek w domu
BRW

Fot. główne: sitehouse.net

Źródło infografiki: www.brwblog.pl