Olejek arganowy zaliczany jest do grupy najbardziej uniwersalnych. Nic dziwnego. Z powodzeniem można go stosować, kiedy nasza skóra jest sucha, a także gdy chcemy zregenerować naskórek. Jest nieoceniony w walce ze stanami zapalnymi i przy ochronie skóry po opalaniu. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać? Podpowiadamy.
Olejek arganowy – jeden z najdroższych na świecie
O ile o właściwościach olejku arganowego można wiele mówić, o tyle też trzeba się przygotować na to, że słono za niego zapłacimy. Z racji wszechstronnego zastosowania, jego cena także robi wrażenie. Nic dziwnego. To produkowane z owoców arganii żelaznej „żelazne złoto Maroka” jest bardzo wymagające. Żeby wyprodukować zaledwie 1 litr tłoczonego olejku na zimno, trzeba zużyć aż 30-35 kg tych owoców.
Właściwości olejku arganowego
Lista dobrodziejstw idących ze stosowania olejku arganowego jest długa. Mieszkańcy Maroka, którzy znają je już od ponad 1000 lat doceniają je i korzystają z nich bardzo często. Wśród zalet takiego działania należy wymienić przede wszystkim dostarczanie skórze odzywczej witaminy E, która jest nieocenionym dobrodziejstwem na drodze do walki z suchością i szorstkością. Ponadto redukuje zmarszczki oraz blizny, a nawet…przetłuszczanie. Olejek ten zawiera również bardzo cenne kwasy tłuszczowe, co wespół ze wspomnianą witaminą działa kojąco na skórę.
Olejek jest znany również z bardzo dobrego wpływu na organizm. Przyczynia się do poprawy krążenia, wzmacniania systemu odpornościowego, a także obniżania poziomu szkodliwego cholesterolu. Wśród dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą jego stosowania wymienić można ponadto:
– poprawę kondycji włosów oraz paznokci,
– łagodzenie objawów trądziku,
– łagodzenie podrażnień po opalaniu,
– wygładzenie i spłycenie zmarszczek,
– regeneracja i nawilżenie skóry,
– właściwości przeciwzapalne,
– zwalczanie wolnych rodników.
Dwa rodzaje olejku arganowego
Wśród rodzajów olejku arganowego wymienia się kosmetyczny oraz spożywczy. Pierwszy jest zdecydowanie ciemniejszy od drugiego, za co odpowiedzialne są składniki z jakich są wytwarzane. Kosmetyczny powstaje z prażonych nasion drzewa arganowego i ma oryginalny, orzechowy smak. Kosmetyczny otrzymywany jest natomiast z nieprażonych nasion, więc siłą rzeczy jest znacznie jaśniejszy.
Olejek arganowy zadba o Twoje włosy
Marokańskie kobiety kochają wcierać olejek arganowy we włosy. Zapewnia im to przepiękny efekt nabłyszczenia. Włosy wyglądają na zadbane i zdrowe i właśnie takie są. Olejek świetnie wpływa na ich żywotność, poprawia ogólną kondycję i zapobiega rozdwajaniu końcówek. Nie trzeba już chyba wspominać, że świetnie też wpływa na skórę głowy?
Olejek arganowy na twarz i paznokcie
O olejku można mówić także w samych superlatywach biorąc pod uwagę jego dobroczynnego działania na paznokcie oraz skórę twarzy. Świetnie się sprawdzi w roli serum wcierając go w twarz opuszkami palców zataczając małe kółeczka. Z kolei w przypadku łamliwych paznokci oraz suchych skórek dobrze jest wcierać go w płytki oraz właśnie skórki co wieczór. Pierwsze efekty są już zauważalne po 14 dniach kuracji.
Leave a Reply