Kosmetyki do opalania

Ochrona przed działaniem UV – jak odczytywać oznaczenia na kosmetykach

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest dla Twojej skóry niezwykle istotna. Sprawdź, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na opakowaniach kremów, sprayów czy balsamów dedykowanych zapewnieniu bezpieczeństwa podczas kąpieli słonecznych.

Kosmetyki do opalania – co z tym SPF

SPF oznacza jedynie ochronę przed jednym rodzajem promieniowania, a mianowicie UVB. To właśnie ono wywołuje rumień, czyli w praktyce oznacza to, iż jest mierzalne. Na „tapecie” jest dawka promieniowania potrzebna do tego, żeby go wywołać na tym obszarze skóry, którą dany kosmetyk chroni w stosunku do dawki promieniowania, jaka jest potrzebna do tego, aby wywołać rumień w miejscach nieochronionych. Pamiętaj o tym, że samo oznaczenie ilości SPF nie jest kompletne! Nie wystarczy ono do tego, by ocenić, czy dany preparat skutecznie ochroni Twoją skórę. Musisz wiedzieć, że oznaczenie SPF powstało dawno temu – w czasach, kiedy szkodliwe działanie UVA było traktowane marginalne, a wręcz w ogóle nie było brane pod uwagę. W praktyce kosmetyki zapewniały jedynie ochronę przed rumieniami.

Opalanie się

Po długim czasie – przeprowadzeniu serii badań okazało się, że przy długofalowym opalaniu najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA, które wywołuje zmiany w DNA w komórkach, a ponadto zmiany nowotworowe jeśli przebywamy długo na słońcu. Wówczas wprowadzono opis słowny. Wydane zosatało zalecenie, aby ochrona UVA stanowiła minimum 1/3 ochrony UVB.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Hi, long time no sea 🌊 #waves

Post udostępniony przez JOAN GE • 葛 (@msjoange)

Na co więc powinnaś jeszcze zwrócić uwagę? Na fotostabilność (definiowaną przez Europejskie Stowarzyszenie do Spraw Produktów Toaletowych i Perfumeryjnych COLIPA) oraz wodoodporność. W przypadku tej ostatniej oznacza to, że dany kosmetyk zachowuje swoje właściwości ochronne nawet, jeśli zafundujesz sobie dwie 20-minutowe kąpiele wodne. Pamiętaj jednak, że ochrona może być wówczas nawet o połowę mniejsza, niż producent podaje na opakowaniu.

Kosmetyki do opalania – zwracaj uwagę na opis słowny

Przepisy regulowane przez Unię Europejską mówią o tym, że we wspomnianych kosmetykach najważniejszy pozostaje ich opis słowny, który obejmuje pełny zakres promieniowania ultrafioletowego przed którym musisz chronić skórę, czyli zarówno UVB jak i UVA. I tu do wyboru mamy cztery stopnie ochrony: niską, średnią, wysoką oraz bardzo wysoką.

Zanim więc wybierzesz się na upragniony urlop, dokładnie przyjrzyj się kosmetykom, które mają Cię chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

fot. netdoctor.co.uk