klinika medycyny estetycznej

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic – prezentacja obiektu. Nasz Patronat Medialny

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świdermajer i niewątpliwie jedną z architektonicznych perełek Otwocka. Przez ostatnie dekady jednak pozostawał opuszczony i popadł w taką ruinę, że coraz bardziej wątpliwe były szanse na jego uratowanie. Udało się to dzięki pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację odnowionego obiektu, która odbędzie się 29 kwietnia 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent.

W latach 1906 – 1921 Abram Gurewicz zbudował w Otwocku drewniany budynek z przeznaczeniem na pensjonat. W tamtych latach podwarszawska miejscowość była znanym i chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem i letniskiem, obiekt cieszył się więc dużą popularnością. Autorzy współczesnego projektu modernizacji i remontu tej wyjątkowej – i ogromnej! – budowli, musieli szczegółowo zgłębić historię tego obiektu, aby móc przywrócić mu jego świetność.

Jak sami mówią: „Celem prowadzonych prac jest adaptacja i rozbudowa obiektu na potrzeby wysokiej klasy centrum medycznego z rozbudowaną diagnostyką ciężką, oddziałem łóżkowym oraz blokiem operacyjnym oraz częścią hotelowo-rekreacyjną z zapleczem gastronomicznym, a przede wszystkim przywrócenie obiektowi jego dawnego blasku”.

Za najważniejsze wartości podlegające ochronie zostały uznane autentyzm formy, materiału oraz funkcji którą pełnił dawniej budynek. Na szczególną dbałość zasługiwały również ażurowe elementy dekoracyjne świadczące o przynależności dawnego pensjonatu Gurewicza do stylu Świdermajer oraz oryginalne elementy wnętrza takie jak: wybrane elementy stolarki wewnętrznej, piece kaflowe oraz elementy balustrad i okuć wewnętrznych.

Patrząc dziś na efekty pracy inwestora, architektów i wykonawców tej realizacji architektonicznej pozostaje tylko przyklasnąć decyzji o zawalczeniu o odzyskanie drewnianego zabytku, przywrócenie mu dawnej, wydawało się, że utraconej, świetności.

klinika medycyny

Metryczka projektu

Projekty wielobranżowe poszczególnych faz (projekt koncepcyjny, projekt koncepcyjny wielobranżowy, projekt budowany i projekt wykonawczy oraz nadzór autorski) są autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci;

Projekt koncepcyjny oraz wykonawczy wnętrz obiektu jest wynikiem współpracy pracowni Grupa 5 Architekci z pracownią MAMarchitekci;

Projekt realizacyjny wnętrz obiektu, będący autorską interpretacją ww. projektu wykonawczego wnętrz oraz nadzór nad jego realizacją na budowie jest autorstwa Pani Urszuli Brzozowskiej-Majdeckiej;

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Portal Świat na Obcasach objął patronat nad wydarzeniem.