Niania to nie grzech! Kiedy warto skorzystać z pomocy niani?

Niania to nie grzech! Kiedy warto skorzystać z pomocy niani?

Jeszcze kilka lat temu wynajęcie niani kojarzyło się z jednej strony z luksusem, na który stać jedynie najbogatszych, z drugiej zaś było kojarzone z tym, że rodzice zbyt zajęci sobą szukają rozwiązania, które pozwoli im na zajęcie się swobodnie swoimi sprawami. Dzisiaj współpraca z nianiami jest postrzegana zupełnie inaczej. Zmienia się też status niani. Coraz częściej nie są to przypadkowe osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z profesjonalną opieką nad dziećmi, a w pełni wykwalifikowane osoby po specjalistycznych kursach i szkoleniach z głową pełną pomysłów i wiedzą dotyczącą rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Kiedy warto skorzystać z pomocy niani i gdzie szukać tej najlepszej dla swojego dziecka?

Kiedy warto skorzystać z pomocy niani?

Nianie coraz częściej są szukane w momencie, gdy mama wraca do pracy na część etatu lub na pełen etat. Jest to rozwiązanie brane pod uwagę w momencie, gdy dziecko nie dostanie się do żłobka – państwowego czy prywatnego i pozwala na to, by mama mogła spokojnie wrócić do swoich obowiązków zawodowych, a dziecko było pod opieką wykwalifikowanej osoby. Wybierając nianię na pełen etat, warto zwrócić uwagę na to, by była to osoba wykwalifikowana po odpowiednich kursach. Trzeba pamiętać, że będzie to osoba, która będzie spędzała z dzieckiem dużą część dnia i powinna opiekować się nim jak najlepiej, a zabawy i „lekcje” powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Niania często jest też wynajmowana „na godziny”. Niekiedy również przez osoby, których dzieci regularnie uczęszczają do żłobka czy przedszkola. W takiej sytuacji niania może odbierać dziecko z przedszkola czy zaprowadzać je tam, kiedy rodzice pracują na różne zmiany i nie zawsze mogą samodzielnie odebrać dziecko. Niania jest też często zatrudniana jednorazowo w przypadku, gdy rodzice muszą gdzieś wyjść i nie ma z kim zostawić dziecka, najczęściej jest to w przypadku nagłej sytuacji wymagającej obecności obojga rodziców.

Gdzie szukać idealnej niani?

Znalezienie idealnej niani dla naszego dziecka to zadanie, które nie należy do najłatwiejszych. W końcu obcej z początku osobie będziemy powierzać nasz największy skarb, jakim jest dziecko. W przypadku opiekunek do dziecka warto zawsze korzystać z rekomendacji. Jeżeli nikt z naszych znajomych nie może polecić sprawdzonej osoby, warto sprawdzić osoby skupione na portalach dla niań np. na stronie www.niania.pl. Jeżeli potrzebna jest niania w Warszawie, to można bardzo łatwo zawęzić swoje poszukiwania – wystarczy wybrać miasto, w jakim szukamy niani i gotowe. Opiekunka do dziecka w Warszawie może także wypełniać inne obowiązki – jeżeli chcemy, aby niania ugotowała dla dziecka obiad czy również posprzątała po zabawie, takie opcje należy zaznaczyć w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej. Od razu można też zaznaczyć opcję, w której wyszukamy osoby zainteresowane pracą na pełen etat lub jedynie na godziny. System rekomendacji oraz możliwość kontaktu z wybraną osobą, znacznie ułatwią wybór opiekunki.