Jak urządzić nowoczesny salon połączony z jadalnią?
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Gress

Jak urządzić nowoczesny salon połączony z jadalnią?

Aranżacja jadalni w salonie wcale nie musi być trudna. Sprawdź, w jaki sposób połączyć te dwie różnorodne strefy w jednym pomieszczeniu i cieszyć się funkcjonalnym mieszkaniem.

Jak urządzić nowoczesny salon połączony z jadalnią?
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Gress

Dwie strefy funkcjonalne w jednym pomieszczeniu

Jeżeli chcesz zaaranżować salon z jadalnią w jednym pomieszczeniu, koniecznie zadbaj o to, aby w pomieszczeniu wydzielić dwie strefy funkcjonalne. Nawet jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, zadbaj o to, aby przestrzeń jadalna i wypoczynkowa miały swoje wyraźnie wyznaczone miejsce. Jak osiągnąć ten efekt? Dobrym sposobem jest umieszczenie kanapy nie pod ścianą, jak zazwyczaj ma to miejsce w tradycyjnych aranżacjach, ale na środku salonu. Dzięki takiej aranżacji możemy stworzyć przestrzeń wypoczynkową, a za kanapą umieścić stół jadalny wraz z krzesłami. To rozwiązanie jest niezwykle popularne w stylu amerykańskim i coraz chętnej wykorzystywane także w Polsce.

Salony Agata kolekcja Genetic
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Genetic

Innym sposobem na wydzielenie jadalni w salonie jest postawienie stołu na dywanie, który kolorystycznie odróżnia się od paneli podłogowych lub parkietu. Dywan rewelacyjnie podkreśla odrębność części jadalnej, tworząc jednocześnie przytulny klimat pomieszczenia. Warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie: jedno źródło światła nad stołem jadalnym oraz przynajmniej jedno w części dziennej. Takie rozwiązanie pozwala oświetlić jedynie tą część salonu, z której aktualnie korzysta Twoja rodzina.

Funkcjonalne stoły do jadalni

Marzysz o dużym stole, przy którym cała rodzina gromadzi się podczas wspólnych posiłków? Mały salon z jadalnią nie zawsze pozwala zrealizować tę wizję. Z pomocą przyjdą Ci wyjątkowe, składane stoły. Na co dzień nie zajmują wiele miejsca, jednak na ważne okazje, kiedy spodziewasz się większej ilości gości na obiedzie, stół możesz rozłożyć, dzięki czemu pomieści on nawet 8 osób. Proste w obsłudze i funkcjonalne systemy rozkładania sprawiają, że stół rozkładany to dobry sposób na zaaranżowanie strefy jadalnej w salonie, nawet tym o niewielkich rozmiarach.

Salony Agata kolekcja Leonardo
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Leonardo

Salon z jadalnią: aranżacje

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić salon z jadalnią, sprawdź najnowsze trendy. Ciągle modny jest styl skandynawski, w którym królują solidne, drewniane stoły oraz minimalistyczne krzesła na drewnianych lub metalowych nogach, z oparciem wykonanym z plecionej, metalowej siatki. Część jadalną w stylu nordyckim połącz z białymi meblami, które podkreślą elegancki styl pomieszczenia.

Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujesz, warto postawić na klasyczne, tapicerowane krzesła. Praktycznie nigdy nie wychodzą z mody, a dzięki zastosowaniu łatwych do wymiany tkanin tapicerskich będziesz mogła zmienić wystrój salonu z jadalnią bez konieczności zakupu zupełnie nowych mebli. W klasycznym salonie z jadalnią postaw na krzesła tradycyjne, a jeśli preferujesz nowoczesne aranżacje, wybierz krzesła tapicerowane tkaniną w oryginalne wzory lub skórą ekologiczną w niebanalnym odcieniu. W wersji glamour sprawdzą się krzesła obite czarną lub białą skórą, ozdobione połyskującymi cyrkoniami lub kryształkami. Wybór jest tak duży, że tylko od Twojej wyobraźni zależy, którą opcję wybierzesz.

Salony Agata kolekcja Oslo
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Oslo

Meble, dzięki którym salon z jadalnią nabierze wyrazu

W salonie z jadalnią nie może zabraknąć funkcjonalnych mebli, które ułatwią zaaranżowanie przestrzeni. Doskonałym przykładem jest witryna, w której możesz umieścić talerze, sztućce oraz kieliszki. Warto wybrać witrynę, która posiada przynajmniej kilka przeszklonych półek i w nich ozdobne szkło, np. elegancki komplet kieliszków do wina lub filiżanek. Pozostałe, mniej dekoracyjne naczynia i przedmioty takie jak serwetki, sztućce oraz ściereczki możesz przechowywać w zakrytej komodzie: to idealne połączenie funkcjonalności i designu.

Salony Agata kolekcja Attention
Zdjęcie: Salony Agata, kolekcja Attention

Urządzając salon z jadalnią warto pamiętać, że będzie to pomieszczenie, w którym cała rodzina spędzi dużo czasu i zadbać, aby była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich domowników.