Nauka języka obcego

Nauka języków obcych – skuteczne metody

Sposobów na naukę języka obcego można znaleźć naprawdę bardzo wiele. Powstaje coraz więcej szkół językowych, dostępne są darmowe kursy on-line, a dodatkowo już prawie każdy może pozwolić sobie na wyjazd za granicę, gdzie może nauczyć się języka, bo podróżowanie staje się coraz tańsze. Jak zatem wybrać właściwą metodą nauki języka? Czym się kierować i jak sprawić, aby nauka języka była jak najbardziej skuteczna?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo uczenie się języków obcych to dość skomplikowany proces, a najważniejsze, aby nie przekształcił się on w ciężar, którego nie możemy udźwignąć. Ważne, aby nauka była przyjemnością i abyśmy chętnie przystępowali do nauki, a na samą myśl o języku obcym, którego się uczymy, pojawiał się uśmiech na naszej twarzy.

Po pierwsze, ważne aby dobrać odpowiednią dla siebie metodę i pomysł na naukę języka. Nie każdemu odpowiada stacjonarna szkoła językowa, niektórym zdecydowanie bardziej odpowiadają lekcje on-line – zarówno nauczycielem czy korzystając z darmowych kursów, które można znaleźć w sieci. Taki sposób nauki naprawdę jest skuteczny Powstaje też coraz więcej serwisów, które umożliwiają naukę on-line, dostarczają podstawową wiedzę z zakresu gramatyki, wymowy czy słownictwa – to wszystko jest zazwyczaj przygotowane w przyjemnej dla oka formie, a multimedia tylko upraszczają naukę i sprawiają, że sam proces przyswajania materiału staje się przyjemniejszy. Co istotne, bardzo często programy do nauki języków dedykowane są urządzeniom mobilny, dzięki czemu możemy zabrać ze sobą smartfona i uczyć się języka w podróży, na wakacjach czy w kolejce do sklepu.

Szkoła językowa, a nauka języka obcego

Po drugie, jeśli już zdecydujemy się na naukę w szkole językowej, z indywidualnym lektorem czy po prostu na tradycyjne korepetycje, wyznaczmy sobie cel. Nauka musi przynosić owoce i najlepiej postawić sobie konkretne zadania i terminy, których chcemy się trzymać, bo inaczej zabraknie nam motywacji i nie będziemy wiedzieli, w którą stronę tak naprawdę idziemy i czy robimy jakikolwiek postęp w nauce.

nauka języków obcych
pinterest

Po trzecie, warto ułożyć plan nauki, czyli dobrać odpowiednie materiały dla naszego poziomu oraz zapewnić sobie zaplecze techniczne, czyli miejsce, gdzie będziemy mogli spokojnie się uczyć oraz czas w ciągu dnia, który poświęcimy na naukę. Być może wydaje się to oczywiste, ale jest to bardzo często pomijane podczas nauki języków obcych. Ważne, aby wyrobić sobie nawyki i być systematycznym, to znaczy poświęcać konkretną liczbę dni i godzin w tygodniu na naukę języka, a nie uczyć się tylko wtedy, gdy przyjdzie nam na to ochota (bo często po po prostu nie mamy na nic ochoty).

Po czwarte, pozostaje jedna z najbardziej skutecznych form nauki, czyli wyjazd za granicę. To wspaniałe rozwiązanie, pod warunkiem, że naprawdę będziemy chcieli korzystać z języka, który będziemy słyszeli w danym kraju. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd za granicę, ale jest to świetne rozwiązanie dla bardzo wielu osób.

Podsumowując, pierwszym krokiem przy skutecznej nauce języka obcego jest dobór odpowiedniej metody lub szkoły językowej czy lektora, a następnie postawienie konkretnych, ale realnych celów, bo nikt nie nauczy się języka w kilka tygodni za nas. Nauka ma być też przyjemnością – zadbajmy o to przede wszystkim.