Jak nauczyć się grać na gitarze

A może by tak się nauczyć grać na gitarze?

Chciałbym przedstawić Ci jak gra na gitarze wpływa na mózg, podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami odnośnie gitar oraz mojego światopoglądu na muzykę lub też dam Ci kilka wskazówek czym powinieneś kierować się przy kupnie dobrej gitary.

Jak gra na instrumencie wpływa na nasz mózg?

Jeśli jesteś uczniem lub studentem, który nie ma skończonych trzydziestu lat nauka na instrumencie jest jedną z najlepszych rzeczy jaką możesz zacząć praktykować. Przede wszystkim poprawia pamięć i pobudza mózg do działania. Nie tylko u muzyków, ale również u słuchaczy. Najnowsze badania sugerują, iż osoby który regularnie praktykują grę na swoim instrumencie mogą zwiększyć rozmiar swojego mózgu oraz pobudzić go do pracy. Wielu neurologów sugeruje, że u muzyków aktywnych jest wiele obszarów mózgu jednocześnie. Kiedyś nauka na test zajmowała mi kilka godzin, a teraz kiedy od pięciu lat regularnie ćwiczę grę na gitarze potrafię przyswoić i nauczyć się trzydziestu stron A3 w godzinę.

Muzyka pomaga głównie w naukach ścisłych takich jak fizyka. Liczenie nut, taktów, zmian rytmicznych definitywnie wpływają na umiejętności matematyczne. Czasami można natknąć się na badania, które mówią że uczniowie regularnie praktykujący grę na instrumencie mają lepsze oceny z matematyki od uczniów, którzy nigdy nie mieli styczności z np. gitarą.

Nauka gry na gitarze
pinterest

Kolejną dziedziną są nauki humanistyczne, w tym gra na gitarze również pomaga. Dzieci, które uczestniczyły w intensywnym programie nauczania muzyki, bądź brały udziały w ogniskach muzycznych, wykazują się wyjątkowymi umiejętnościami w zakresie czytania ze zrozumieniem. Wynika to z tego, iż gra na instrumencie wymaga ciągłego czytania nut, tabulatury czyli stymuluje procesy poznawcze naszego mózgu.

Nauka gry na gitarze, od czego zacząć?

Na rozpoczęcie nauki gry na gitarze wpływa kilka aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście kupno gitary. Osobiście uważam, że rozpoczęcie swojej przygody muzycznej można zacząć od każdego typu gitary. Wyróżniamy 4 podstawowe: gitara akustyczna, gitara basowa, gitara klasyczna, bądź gitara akustyczna. Jeżeli jesteś pasjonatem piosenki turystycznej, poezji śpiewanej lub będziesz używał swojej gitary tylko do gry na ogniskach polecam Ci gitarę klasyczną ze strunami nylonowymi oraz brzmiącą bardziej wyraźnie i dosadnie gitarę akustyczną ze strunami metalowymi. Jeśli jesteś miłośnikiem ciężkich brzmień takich jak np. rock, metal lub ewentualnie jesteś fanem spokojnego jazzu, bądź bluesa, to definitywnie powinieneś celować w gitarę elektryczną.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni wybór kursu. W dzisiejszych czasach Internet jest nasycony różnymi kursami, które uczą gry na gitarze. Według mnie odpowiednie szkolenie powinno w sobie zawierać opisanie wszystkich podstawowych akordów, ułożenie rąk podczas gry, opisanie budowy gitary oraz zobrazować wszystkie dźwięki na progach. Każdy próg ma swój indywidualny dźwięk. Kolejną opcją, którą możesz wybrać jest kupno książki, ale ja osobiście odradzam Ci taki sposób nauki. Często książki zawierają w sobie dużo niepotrzebnej treści, która zniechęca początkującego muzyka do nauki zamiast go motywować. Lepiej celuj w kurs video, w którym wyczerpująco zobaczysz poszczególne ogniwa gitary.

Czym należy się kierować przy kupnie gitary?

gitara
pinterest

– Nie zwracaj uwagi na wygląd instrumentu, często gitara która wygląda dobrze z zewnątrz wcale nie musi odzwierciedlać tego co ma w środku. Pamiętaj środek gitary jest jej sercem.
– Wielkość gitary oraz gryfu musi pasować do Twojej postury oraz wielkości Twoich dłoni. Pamiętaj, nie kupuj gitary za dużej dla siebie, ponieważ możesz w pewnym momencie swojej przygody zatrzymać własny rozwój ze względu na nieodpowiedni dobór gabarytów przy kupnie.
– Gitara musi być wygodna. Nie zwracaj uwagi na pierwszorzędny wygląd gitary, który będzie potem dla Ciebie irytujący. Jeżeli kupujesz dobrą gitarę i nastawiasz się na to, że będziesz na niej grał bardzo długi okres czasu, to musi ona być dla Ciebie komfortowa.
– W przypadku zakupu nowej gitary elektrycznej proponuję rozpocząć szukanie od ceny tysiąca złotych, ponieważ gitary poniżej tej ceny często mają jakieś wady produkcyjne. Wiele razy spotykałem się z sytuacją, kiedy ktoś kupił gitarę za trzysta złotych, a następnie narzekał że instrument ma krzywy mostek, bądź przetworniki nie są włożone w odpowiednie miejsca na korpusie. Musisz też pamiętać o tym, że nowa gitara to nowe drewno, które trzeba rozruszać, rozegrać. Kiedy kupisz gitarę elektryczną na początku będzie ona często się rozstrajała, ponieważ drewno i struny nie są jeszcze przyzwyczajone do gry. Dlatego na start polecam Ci rozejrzeć się za dobrą używaną gitarą. Taką gitarę można znaleźć już w granicach pięciuset złotych. Większy procent ludzi nie wie jaki sprzęt sprzedaje. Sprzedają, ponieważ chcą się tego pozbyć, a nawet nie sprawdzają wartości swojego produktu.
– Nie kupuj gitary w ciemno. Jeżeli chcesz kupić nową gitarę w pobliskim sklepie idź z osobą, która się na tym zna i dobrze Ci doradzi, ponieważ kupowanie gitary w ciemno może skutkować tym, że kupisz to czego nie chciałeś, a sprzedawca będzie polecał Ci najgorszą z możliwych gitar byleby tylko pozbyć się swojego produktu. W przypadku, kiedy nie znasz osoby, która orientuje się w gitarach, czytaj wiele opinii na temat poszczególnych modeli oraz marek gitar.
– Oczywiście kupując gitarę elektryczną powinieneś też wybrać odpowiedni wzmacniacz dla siebie. Najlepiej szukaj wzmacniaczy firm takich jak. Fender, Randall, Marshall. Te marki są na rynku już od wielu, wielu lat, dlatego też są sprawdzone oraz godne polecenia.

Nauka gry na instrumencie może być pięknym czasem w naszym życiu, dlatego też każdemu polecam gitarę, ponieważ gra na niej wpływa pozytywnie na wiele sfer w naszym życiu oraz w naszym organizmie. Zamiast marnować czas grając w gry komputerowe, leżeć w łóżku lub oglądając telewizje można spędzić ten czas produktywnie, a przy okazji poprawić swoje samopoczucie.

fot. główne: pinterest