Fotografia ślubna

Fotograf ślubny – jak nim zostać?

Fotografia ślubna bywa bardzo dyskusyjnym i wywołującym wiele sprzecznych emocji tematem. Szczególnie w środowisku samych fotografów. Często uważana jest za pracę poniżej godności prawdziwego fotografa, który powinien zajmować się sztuką, a nie rzemieślnictwem ślubnym.

Na szczęście takie poglądy zazwyczaj słyszę w środowisku fotografów „artystów”, którym nie zależy na utrzymaniu się, bo przecież pieniążki płyną z nieba (czyt. od rodziców, albo kochanek), a człowiek może poświęcić się wyłącznie wyższym ideom propagowania sztuki. Rzeczywistość jednak bardzo mocno uderza w takich ludzi i coraz częściej słyszę od nich zmianę zdania. Nagle stają się rzemieślnikami, którzy wchodzą do wyścigu szczurów na rynku fotograficznym. Jak więc wygląda ten wyścig szczurów i co warto wiedzieć w tym temacie zanim zacznie się pracę jako fotograf ślubny? – Na te pytania odpowiem na łamach tej strony internetowej.

Fotograf ślubny
pinterest

Fotografia ślubna – przygotuj się do pracy w zawodzie

Zacznijmy od przygotowania się do pracy w zawodzie. Podstawową kwestią jest zastanowienie się, czy „ja” faktycznie nadaję się do tej roboty. Bo pozory mylą, a zdjęcia nie robią się same. Pierwsza kwestia to świadomość fotograficzna. Człowiek z ulicy nigdy nie zostanie dobrze opłacanym fotografem. Podstawą jest wiedza z zakresu fotografii – a to bardzo szerokie spektrum tematyczne, którego nie da się opanować nawet w ciągu kilku miesięcy bardzo ciężkiej pracy.

Fotograf ślubny
pinterest

Fotograf musi mieć zasób wiedzy technicznej oraz odpowiednią dozę kreatywności, bądź przygotowanie kreatywne. Przygotowaniem kreatywnym nazywam tutaj odpowiednie zabezpieczenie się w sytuacjach, w których ów naturalna kreatywność fotografa powinna ujrzeć światło dzienne. Jest nim na przykład przygotowanie odpowiednich scenerii, póz i pomysłów na zdjęcia podczas pleneru ślubnego. Jest nim również wiedza w jaki sposób robić zdjęcia podczas reportażu, aby nie były zwyczajnymi klatkami, jakie mógłby zrobić każdy z gości na weselu – w końcu państwo młodzi najczęściej oczekują czegoś więcej. Zdarza się, że nie chcą dużo, jednak o tym będzie w jednym z kolejnych postów.

Fotograf ślubny – przygotowanie mentalne

Tak więc fotograf ślubny, robiący reportaż z ceremonii musi być przygotowany mentalnie na szybką analizę oraz szukanie odpowiednich kątów widzenia. To podstawy. Aby się tego nauczyć nie wystarczy przeglądanie portfolio kolegów z branży, ani chodzenie na kolejne śluby i praktykowanie. Trzeba zdobyć dużą ilość wiedzy dotyczącej tego tematu, czytać książki, analizować słowa innych fotografów oraz skupić się na analizie własnych możliwości kreatywnych. Szukanie dobrego zdjęcia jest zajęciem na lata praktykowania fotografii ślubnej. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że w tym zawodzie nigdy nie można powiedzieć, że zrobiło się już wszystko i wie wszystko.

Fotografia ślubna, a wiedza i umiejętności

Przygotowania do zawodu fotografa ślubnego to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności, ale również nauka prowadzenia świadomego biznesu. To praca jak każda inna, tylko na własny rachunek od początku do końca. To fotograf musi starać się o zlecenia, pozyskiwać nowych klientów i pracować nad własną renomą. W tym zawodzie odpowiadamy sami za siebie i za swoje prace naturalnie. Musimy wiedzieć jak prowadzić firmę, jak rozmawiać z klientami i przede wszystkim jak zaprezentować swoją usługę tak, aby klient chciał ją od nas wykupić. To bardzo ważne, ponieważ nasz polski system ekonomiczny jest na tyle niejasny i skomplikowany, że wielu sobie z tym nie radzi pracując na czarno i ryzykując wieloma niepotrzebnymi sankcjami, które następnie bardzo szybko zniechęcają do jakiejkolwiek pracy w tym kraju.

Przygotowanie do pracy fotografa ślubnego to również poznanie wszelkiego rodzaju tajemnic sprzętowych. Zakup odpowiedniego sprzętu i nauka jego obsługiwania. W przypadku reportażu nie możemy pozwolić sobie na najmniejsze pomyłki, czy nagłe rozwiązywanie problemów ze sprzętem. Wszystko musi działać płynnie i niezawodnie, również nasz umysł, który musi być skupiony na złapaniu odpowiedniego kadru, a nie myśleć o tym, czy takie ustawienie aparatu będzie najlepsze.

Mam nadzieję, że ta strona będzie odpowiadać na te wszystkie pytania. Dołożę wszelkich starań, aby odpowiedzieć na nie rzetelnie, zgodnie z prawdą i w sposób prosty – bez niepotrzebnie skomplikowanego języka. Przyszły, bądź obecny fotografie ślubny, zapraszam do śledzenia i bycia na bieżąco, bowiem jestem pewien, że znajdziesz tutaj wartościowe dla siebie informacje.