naturalne kosmetyki a ich cena

Naturalne kosmetyki – czy są warte swojej ceny?

Wiele marek wykorzystuje modę na stosowanie ekologicznych kosmetyków, by podbijać ceny swoich produktów. Nie wszystkie jednak działają w ten sposób, a mimo to koszty ekokremów są wyższe od tych pełnych chemicznych substancji. Czy warto płacić więcej za produkty z biosurowców?

Naturalne kosmetyki – z czego wynika ich cena?

Ceny naturalnego serum czy kremu nierzadko zaskakują. Często za jedno opakowanie trzeba zapłacić nawet więcej niż 100 złotych, co w porównaniu z kompozycjami marek ze średniej półki może nieco zniechęcać.

Warto jednak przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na koszt receptur. Należą do nich m.in.:

  • rodzaj składników aktywnych – komponenty wykorzystywane w kosmetykach naturalnych bardzo często pochodzą z ekologicznych upraw, więc koszt zakupu przez producenta jest wyższy niż w przypadku chemicznych, nierzadko szkodliwych zamienników;
  • jakość surowców – składniki o wyróżniającej się jakości niosą wyjątkowo korzystne działanie dla skóry, przez co lepiej odpowiadają na jej potrzeby;
  • proces tworzenia – przeważnie produkcja naturalnych receptur jest bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznych metod, by zapewnić bezpieczeństwo produktu, a to przekłada się na wyższe koszty;
  • zrównoważony rozwój – marki produkujące naturalne kosmetyki często dążą do poprawy stanu środowiska naturalnego. Korzystają zatem ze zrównoważonych form rozwoju, które nierzadko wymagają większych nakładów finansowych, w tym także na ekologiczne opakowania;
  • nowoczesne badania – producenci bardzo często tworzą nowe formuły o innowacyjnych cechach, które wymagają przeprowadzania drogich badań naukowych i współpracy ze specjalistami.

Zazwyczaj kosmetyki naturalne są cruelty free, więc zamiast składników pochodzenia zwierzęcego wymagają stosowania zamienników bio. Te przeważnie są droższe niż pierwowzory, ale za to lepiej wpisują się w preferencje klientów, dla których ważna jest etyka produkcji.

Czy warto kupować kosmetyki eko do pielęgnacji cery?

Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że naturalne kosmetyki mogą być droższe niż ich zwykłe odpowiedniki. Wynika to jednak z wyższej jakości składników, etycznych praktyk produkcji i zrównoważonego podejścia do biznesu. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto dopłacić, by dawać swojej skórze to, co najlepsze, a przy okazji zadbać jeszcze o środowisko.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, aby jak najlepiej dopasować kompozycje do potrzeb swojej cery. Nawet najlepszy naturalny krem się nie sprawdzi, jeśli będzie przeznaczony do zupełnie innych potrzeb skóry. Zakup naturalnych receptur powinny rozważyć w szczególności osoby ze skłonnością do alergii i podrażnień. Dlaczego?

Produkty ekologiczne mają zwykle mniej potencjalnie drażniących substancji chemicznych. Pozwala to uniknąć podrażnień skóry i reakcji alergicznych. Dla osób z wrażliwą cerą takie kompozycje będą znacznie bezpieczniejszą opcją.

Jak wybrać bezpieczne kosmetyki w dobrej cenie?

Zanim zdecydujesz się na zakup naturalnych kosmetyków, musisz pamiętać, że sam skład nie sprawi, że będą one od razu lepsze dla Twojej skóry. Warto zawsze dokładnie zapoznać się z listą składników i ich pochodzeniem. Powinnaś przeczytać także recenzje innych użytkowniczek, aby upewnić się, że wybierasz kompozycje, które sprawdziły się u właścicielek cery tego samego typu.

Zwróć uwagę również na markę. Niektóre brandy wykorzystują swoją reputację na rynku, przez co ich produkty są droższe od innych. Warto dać szansę mniejszym firmom, np. lokalnym biznesom, które często oferują świetne receptury w atrakcyjniejszych cenach. Przede wszystkim zawsze powinnaś wsłuchiwać się w potrzeby swojej skóry.