pierscionek zareczynowy

Najpopularniejsze wzory pierścionków zaręczynowych

Motywy roślinne, serduszka oraz ponadczasowa klasyka – to tylko kilka przykładów najpopularniejszych wzorów pierścionków zaręczynowych. Jeśli ciekawi cię, jakie inne motywy królują w biżuterii zaręczynowej, zapraszamy do lektury.

Pierścionki zaręczynowe towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnych. Dawniej biżuteria zaręczynowa miała nieco mniej romantyczny charakter niż obecnie, ponieważ przyszła małżonka otrzymywała prosty pierścionek lub obrączkę na znak zawarcia kontraktu małżeńskiego. Obecnie pierścionki zaręczynowe są symbolami miłości i obietnicy wspólnej życiowej drogi. Przez lata wypracowano w jubilerstwie różne rodzaje i style biżuterii na oświadczyny. Oto najpopularniejsze z nich.

Pierścionki z dużymi klejnotami

pierscionek zareczynowy

To klasyka wśród biżuterii zaręczynowej. Z reguły pierścionki tego typu mają nieskomplikowane wzornictwo, a ich główną ozdobą są duże kamienie szlachetne. Wśród nich przodują oczywiście diamenty, a zwłaszcza brylanty. Ciekawostką może być dla ciebie fakt, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem. Co to oznacza w praktyce? Aby diament zyskał miano brylantu musi być wykończony szlifem brylantowym. To bardzo trudny sposób obróbki, który wymaga wiele umiejętności i precyzji, ale w jego wyniku kamień zyskuje wyjątkowy blask. Wszystko to za sprawą szlifu, który składa się z okrągłej rondysty i aż 56 fasetek.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się pierścionki z dużymi diamentami szlifowanymi innymi metodami np. w ośmiokąt czy owal. Ponadto wielu złotników oprawia w swoich projektach szafiry, rubiny lub szmaragdy.

Wzory inspirowane naturą

Dużą popularnością cieszą się także pierścionki zaręczynowe, których estetyka jest zakorzeniona w naturze. Motywy liściaste, wzory imitujące rośliny czy wreszcie zdobienia zaczerpnięte z żywiołu wody – elementy tego typu zdobią szyny pierścionków zaręczynowych, co w połączeniu z oprawionymi kamieniami szlachetnymi, daje naprawdę wyjątkowy efekt.

To ciekawa alternatywa dla biżuteryjnych klasyków. Motywy roślinne urozmaicają biżuterię i mogą być dobrym wyborem, jeśli przyszła właścicielka pierścionka ceni dobie dodatki, których estetyka odwołuje się do świata przyrody. Pierścionki zaręczynowe inspirowane naturą znajdziesz w kolekcji biżuterii Solkatt.

Motywy geometryczne

Wśród nowoczesnych projektów jubilerskich można znaleźć wiele wyrobów utrzymanych w minimalistycznym wzornictwie. W biżuterii tego typu obrączka jest z reguły prosta, a jej zwieńczeniem jest kamień w geometrycznej oprawie. Motywy geometryczne to dobra propozycja dla minimalistek, które w doborze dodatków stawiają przede wszystkim na umiar i prostotę formy.

Pierścionki z serduszkiem

pierscionek zreczynowy

Serce to kolejny z bardzo popularnych biżuteryjnych motywów. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Serduszko jest bowiem jednoznacznym symbolem miłości romantycznej. Co ciekawe, za tym wzorem kryją się także inne znaczenia np. życzliwość, dobroć czy przyjaźń. Nic zatem dziwnego, że w sprzedaży można znaleźć wiele pierścionków zaręczynowych właśnie z serduszkiem.

Projektanci nie szczędzą nam jednak różnych ujęć motywu. Pierścionek zaręczynowy z serduszkiem może być zdobiony np. kamieniem szlachetnym szlifowanym w ten kształt. Często uzupełnieniem pierścionków z motywem serduszka są rubiny, które jeśli wierzyć symbolice kamieni, oznaczają namiętność i płomienną miłość.

Pierścionki zaręczynowe z wieloma diamentami

Pierścionki tego typu są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Obok głównego, największego klejnotu biżuterię zdobi wiele mniejszych kamieni. Oprawia się je np. dookoła większego kamienia. Szczególnie dobrze takie rozwiązanie prezentuje się, gdy mniejsze diamenty kontrastują kolorystycznie z innym kamieniem szlachetnym np. szafirem. Projekt słynnego pierścionka zaręczynowego Księżnej Diany bazował właśnie na układzie tego typu.

zreczynowy pierscionek

Innym sposobem na oprawienie większej liczby kamieni w biżuterii zaręczynowej, jest umieszczenie ich w szynie pierścionka. W takim wydaniu biżuteria prezentuje się szczególnie efektownie i skrzy się żywym blaskiem. Warto jednak wiedzieć, że za większą liczbą kamieni szlachetnych idzie również wyższa cena. 

Nie tylko żółte złoto

Złota biżuteria w klasycznym wydaniu ma elegancki, ciepły słomkowy odcień. Zdecydowanie najwięcej pierścionków zaręczynowych na rynku jest wykonywanych właśnie ze szlachetnego metalu w tym kolorze. Ale jeśli lubisz niesztampowe rozwiązania, do wyboru masz też inne opcje. Białe złoto uzyskuje swój chłodny, srebrzysty odcień dzięki dodaniu do stopu domieszek niklu lub palladu. Z kolei za intensywniejszą barwę różowego złota odpowiadają większe dodatki miedzi. Warto też wiedzieć, że próby białego i różowego złota są dokładnie takie same, jak ich klasycznego odpowiednika.