Współczesny świat jest pełen wyzwań. Codzienne życie wiąże się ze stresem, który wpływa negatywnie na zdrowie człowieka (zwłaszcza ten długotrwały). Ludzie zapominają przez to o własnych potrzebach, a to powoduje z kolei pogorszenie samopoczucia. To właśnie dlatego warto skupić się na self-care, a przynajmniej postarać się rozpocząć proces dbania o siebie!
Na czym polega filozofia self-care?
Self-care to wszystkie czynności dotyczące holistycznego zagadnienia dobrostanu jednostki, obejmującego aspekty fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe. Każdy człowiek powinien zapewnić sobie szczęście w życiu codziennym – dobre samopoczucie to fundament, na którym da się budować zdrowe relacje i sukces zawodowy. Wszystko zaczyna się od zrozumienia własnych potrzeb, wartości i granic. Służy to w dwóch celach: dogłębnemu poznaniu własnej tożsamości i zaakceptowaniu siebie samego. Self-care zachęca do autorefleksji i konkluzji, że nikt nie jest idealny. Każdy popełnia błędy i nie należy pozwalać na to, aby nawet drobne niepowodzenia wywierały negatywny wpływ na emocje i uczucia.
Istotne jest również osiągnięcie równowagi pomiędzy różnymi sferami życia (które zwykle przenikają się między sobą). Należy znaleźć balans pomiędzy życiem osobistym a pracą i nie pozwolić na to, aby jedno wywierało wpływ na drugie. Tyczy się to również innych aspektów codzienności, m.in. aktywności fizycznych i czasu na odpoczynek.
Jak nauczyć się dbania o siebie?
Na początek należy zidentyfikować obszary wymagające uwagi. Trzeba zadbać o nie w pierwszej kolejności. Możliwe, że potrzebne będzie ustalenie priorytetów i podjęcie świadomych, istotnych decyzji – na początek wystarczy uporać się chociaż z jednym problemem. Osoby chcące zadbać o self-care muszą znaleźć dla siebie czas wolny. Będzie on potrzebny do regularnej realizacji wybranych praktyk; trzeba nauczyć się myślenia o nich w konkretny sposób – są ważne tak samo, jak wszystkie inne zobowiązania (np. gotowanie, sprzątanie lub przygotowanie się do pracy następnego dnia).
Nie oznacza to jednak, że nie można być w żaden sposób elastycznym. Życie bywa pełne niespodzianek, a self-care ma przynosić radość, a nie kolejne dodatkowe zmartwienie. Rzecz w tym, aby znaleźć dla siebie kilka minut każdego pojedynczego dnia i nie rezygnować z nich w celu skupienia się na innych zadaniach. Małymi krokami do celu!
4 sposoby na to, aby zadbać o siebie
Dbanie o siebie warto rozpocząć od czterech podstawowych sposobów, a następnie rozbudowywać stopniowo swoją rutynę o kolejne elementy. Self-care to przygoda, która z czasem będzie przebiegać dla każdego trochę inaczej. To dlatego, że każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby i rzeczy do przepracowania.
Utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego – sen
Odpowiednia ilość snu wspomaga regenerację organizmu, wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze oraz stabilizuje nastrój. To absolutna podstawa, aby spać każdej nocy od 7 do 9 godzin.
Sen musi być jakościowy (głęboki i nieprzerywany). Wymaga to:
- unikania spożywania kofeiny 6 godzin przed położeniem się do łóżka;
- przewietrzenia pokoju;
- traktowania łóżka jako miejsca służącego wyłącznie do snu i intymności;
- zainwestowania w okulary blokujące niebieskie światło (dotyczy to pracowników biurowych);
- spożywania suplementów wyciszających (m.in. GABA i melatonina).
To drobna-wielka przyjemność, której nie zastąpi nawet niezliczona ilość drzemek w ciągu dnia.
Medytacja
Medytacja pomaga w redukcji stresu, poprawie koncentracji i zwiększeniu poczucia spokoju. Wpływa ponadto korzystnie na zdolność radzenia sobie ze stresem oraz promuje utrzymanie równowagi emocjonalnej. Wystarczy wykonywać ją przez kilka minut dziennie, aby czerpać z niej duże korzyści. Jak zacząć medytować? To proste. Wystarczy usiąść w wygodnej pozycji, a następnie zacząć kontrolować swój oddech. Pozwoli to wyciszyć się i skupić na obecnej chwili. Niektórzy lubią łączyć medytację z jogą lub rozciąganiem – to metoda polecana dla początkujących, którzy potrzebują zazwyczaj na początku dodatkowego bodźca.
Zerwanie z nałogami
Oczywistość, o której zdaje się pamiętać mała liczba osób. Nałogi działają wyniszczająco na organizm zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Wystarczy uświadomić sobie, że nawet popularne przekonanie o tym, że palenie papierosów uspokaja… nie jest prawdą. W trakcie tej czynności wyciszająco działa spokojne oddychanie podyktowane koniecznością zaciągania się dymem tytoniowym. Nikotyna natomiast cechuje się sama w sobie działaniem pobudzającym. Z niektórych nałogów należy zrezygnować z dnia na dzień, a z innych stopniowo. Dokładne poradniki dot. schematu postępowania są dostępne za darmo w internecie i stanowią prawdziwą skarbnicę przydatnej wiedzy.
Znalezienie work-life balance
Większość osób pracuje 8 godzin dziennie. To daje 40 godzin tygodniowo (nie licząc nadgodzin). Po wyjściu z pracy nie można myśleć o pracy – po prostu szkoda na to pozostałej części doby. Kluczowe w tym kontekście będzie nauczenie się asertywności i mówienia słowa „nie”. Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Niektóre zawody wymagają bycia pod telefonem przez cały czas i nie da się nic z tym zrobić. W takiej sytuacji warto wyznaczyć sobie np. chociaż pół godziny, przez które jest się całkowicie nieosiągalnym. Należy wyłączyć telefon i zająć się sobą, a odreagowywać przede wszystkim w weekendy. Czasami zdarza się, że środowisko zawodowe jest… toksyczne. W takich przypadkach zaleca się szybką zmianę miejsca pracy. Święty spokój będzie wart więcej niż wszelkie pieniądze.
Social media – warto zrobić sobie od nich przerwę
Na sam koniec warto poruszyć wątek mediów społecznościowych. Często nie mają dobrego wpływu na samopoczucie odbiorców: zachęcają do nieustannej pracy oraz pogarszają spojrzenie na własną osobę. W wielu przypadkach zrobienie sobie przerwy od nich wychodzi na dobre, bo… eliminuje poczucie presji społecznej. Self-care może stać się wszystkim, nawet nałożeniem maseczki na twarz – to od nas zależy, jaką dokładnie obierze formę!
Leave a Reply