Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ponieważ pozwala uzyskać efekty w postaci odmłodzenia, ujędrnienia czy regeneracji skóry. Wykorzystywana jest również w walce z łysieniem. Zabieg ten charakteryzuje się stosunkowo niską inwazyjnością, ponieważ jest oparty na stymulacji naturalnych procesów zachodzących w skórze. Na czym dokładnie polega mezoterapia igłowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.
Czym jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, który polega na podaniu substancji aktywnych bezpośrednio w skórę właściwą. Iniekcja koktajli odżywczych może odbywać się śródskórnie lub podskórnie. Taki zabieg może być przeprowadzany niemal na każdej części ciała. Najczęściej jednak dotyczy twarzy, szyi, dekoltu i skóry głowy. Nierzadko jednak procedurze tej poddaje się również ramiona, brzuch czy uda.
Celem tego zabiegu jest mechaniczna i chemiczna stymulacja skóry. Mechaniczna poprzez wykonanie nakłuć, które mają pobudzić procesy regeneracyjne, a więc doprowadzić do powstawania nowych włókien kolagenowych i elastynowych, pobudzać mikrokrążenie, a co za tym idzie, dotlenić skórę. Z kolei chemiczna, ponieważ wstrzykiwany jest wówczas indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta koktajl substancji odżywczych, które mogą wpływać na nawilżenie skóry, spowolnić procesy jej starzenia, rozjaśniać czy redukować przebarwienia.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Mezoterapia jest zabiegiem silnie regenerującym, lecz małoinwazyjnym, w trakcie którego lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog za pomocą mikro igieł, lub korzystając ze specjalistycznego urządzenia takiego jak na przykład mesogun, aplikuje precyzyjnie pod skórę substancje aktywne. Jak dokładnie wygląda zabieg mezoterapii igłowej? W trakcie jego trwania, wykonywanych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu nakłuć. Jeżeli przeprowadzone są one przy pomocy specjalistycznego sprzętu, może być ich nawet kilkaset.
Nakłucia wykonuje się w celu rozpoczęcia biorewitalizacji skóry. Każdorazowo takie nakłucie wywołuje nie tylko przerwanie jej ciągłości, ale również dostarczenie do jej głębszych warstw niezbędnych substancji aktywnych. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się różne koktajle odżywcze, czyli biostymulatory tkankowe. Preparat do mezoterapii może zawierać m.in. kwas hialuronowy, witaminy A, C, E, antyoksydanty, kofeinę, aminokwasy, minerały, koenzym Q10, peptydy biomimetyczne, kwasy nukleinowe itp.
Komu polecany jest zabieg mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Z tego powodu wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej to między innymi:
- utrata napięcia skóry,
- przesuszenie,
- brak witalności,
- zmarszczki,
- zaburzenia kolorytu,
- przebarwienia posłoneczne,
- worki i cienie pod oczami,
- blizny,
- wypadanie włosów,
- cellulit,
- rozstępy.
Mezoterapia to zabieg, który przeznaczony jest dla osób zmagających się z różnymi problemami skórnymi, ponieważ stymuluje organizm do produkcji kolagenu i elastyny, czyli najważniejszych substancji odpowiadających za utrzymanie struktury skóry i jej elastyczność.
Wskazaniem do wykonania zabiegu jest też nadmierne wypadanie włosów. Odpowiednio dobrany preparat, wspomaga krążenie w skórze głowy. Podczas takiego zabiegu lekarz wstrzykuje w warstwy skóry, na głębokość kilku milimetrów specjalną mieszankę. Mezoterapia jest zabiegiem, którego celem jest nie tylko rewitalizacja skóry, ponieważ ma on również działanie stymulujące mieszki włosowe.
Efekty mezoterapii igłowej
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem, który gwarantuje stosunkowo szybkie efekty. Należy jednak mieć świadomość, że bezpośrednio po zabiegu, mimo użycia podczas tej procedury kremu znieczulającego, skóra może być lekko zaczerwieniona i opuchnięta, a w miejscu iniekcji mogą pojawić się niewielkie ranki i zasinienia. Jednak zazwyczaj defekty te bardzo szybko się goją – w ciągu zaledwie kilkunastu godzin lub kilku dni. Po zabiegu mezoterapii zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Przez kilka dni po zabiegu niewskazane jest więc korzystanie z takich miejsc jak sauna.
Osoby, które chciałyby wykonywać zabieg mezoterapii igłowej, powinny być świadome, że wykorzystuje się w nim stymulacje naturalnych procesów naprawczych. Z tego powodu, jego efekty pojawiają się stopniowo i z każdym tygodniem są coraz lepiej widoczne. Konkretne efekty mezoterapii igłowej będą widoczne w zależności od problemu, z jakim przyszliśmy do lekarza. Jeżeli specjalista zastosował biostymulator typu anti-aging do skóry dojrzałej, wówczas zaobserwujemy, że stan skóry ulega poprawie, stanie się ona jędrna i pełna blasku. Drobne zmarszczki powinny być wygładzone, a owal twarzy lepiej widoczny.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku skóry dojrzałej bardzo często podczas pierwszego zabiegu możemy osiągnąć regenerację i poprawę wyglądu skóry, lecz by usunąć drobne zmarszczki, nierzadko konieczne jest wykonanie serii zabiegów w określonym odstępie czasu, a przynajmniej zabiegu przypominającego.
Przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
Przed przystąpieniem do zabiegu, jakim jest mezoterapia igłowa, należy skonsultować się ze specjalistą, czy w naszym przypadku nie występują jakiś przeciwwskazania do jego wykonania. Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii to:
- ciąża i karmienie piersią,
- cukrzyca,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- choroby immunologiczne,
- nowotwór.
Przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest również alergia na składniki, które konkretny preparat zawiera. Nie powinien być on przeprowadzany również u pacjentów z aktywnym stanem zapalnym skóry, na przykład opryszczką.
Mezoterapia igłowa, mikroigłowa czy bezigłowa?
Przebieg zabiegu mezoterapii mikroigłowej i igłowej jest podobny. Mezoterapia mikroigłowa opiera się na wykorzystaniu trzech urządzeń, których zadaniem jest przerwanie ciągłości skóry – rollerów, derampenów i pieczątek, a następnie zaaplikowaniu składników aktywnych w głąb skóry. Mezoterapia igłowa to podanie w głębsze warstwy skóry koktajlu substancji aktywnych, które mają przyczynić się do poprawy kondycji skóry, wpłynąć na jej jędrność, zapobiegnąć starzeniu się skóry, a także pobudzić ją do regeneracji. Zaleca się wykonanie 4-6 takich zabiegów, aby móc cieszyć się ze spektakularnych efektów tej metody.
Wiele osób jednak obawia się bólu i zastanawia się, czy efekty zabiegu mezoterapii bezigłowej będą w ich przypadku wystarczające. Należy pamiętać, że mezoterapia bezigłowa to nie tylko inny przebieg zabiegu, ponieważ wykorzystuje się tutaj zjawisko elektroporacji, czyli otwierania kanałów transportowych w błonach komórkowych, przez które substancje aktywne mogą wniknąć do komórek skóry. W trakcie zabiegu skóra jednak nie jest przerywana, dlatego nie są pobudzane jej naturalne procesy regeneracyjne. Z tego powodu mezoterapia bezigłowa jest mniej skuteczna niż mezoterapia igłowa.
Leave a Reply