Awokado jest jednym z najpopularniejszych i najmodniejszych ostatnimi czasy owocem, który wdrażany jest do wielu posiłków. Dzięki niemu możemy dostarczyć wielu cennych składników odżywczych, a zarazem wspomóc swój organizm w procesie chudnięcia. Można go spożywać na surowo, w formie dojrzałego miąższu bądź jako dodatek do sałatki. Jak zatem jeść awokado, aby dobrze nam smakowało? Sprawdźmy 5 pysznych przepisów.
Dlaczego warto jeść awokado?
Awokado, które nazywane jest również smaczliwką wdzięczną, jest jednym z bardziej kalorycznych owoców. Zawiera w sobie aż 160 kalorii na 100 gramów produktu. Analizując jego skład, głównym składnikiem jest woda, bo stanowi aż do 78% miąższu. Na drugim miejscu znajduje się tłuszcz, który oscyluje wokół 24%, natomiast zawartość białka jest dosyć niska, ponieważ jest to od 1% do 3%. Na ostatnim miejscu są węglowodany z zawartością od 0,8% do 4,8%. Mimo tego zawiera dużą ilość błonnika, bowiem może być to nawet 3%.
Właściwości tego owocu sprawiają, że jest uznawany za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Miąższ awokado ma cztery raz większą gęstość odżywczą niż każdy owoc. W medycynie tradycyjnej owoc ten stosowany był przy ostrych bólach brzucha, wrzodach żołądkach oraz wątroby, biegunce czy cukrzycy. Na co dzień wspiera zaś proces utraty kalorii. Połączenie jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że posiłki bogate w awokado są oczywiście zdrowe, lecz – co bardzo ważne – zmniejszają uczucie głodu. Na odchudzanie wspomagająco działa również zawartość błonnika. Reguluje także pracę jelit, przez co ułatwia wypróżnianie.
Z czym jeść awokado?
Dojrzałe awokado może posłużyć nam jako zamiennik masła czy margaryny do pieczywa. Wystarczy rozgnieść miąższ widelcem, a następnie posmarować nią kromkę chleba czy bułkę, a na wierzch ułożyć swoje ulubione składniki, jak wędlinę, ser czy warzywa. Dodatkowo można skropić danie sokiem z cytryny bądź dodać oliwę z oliwek.
Jajko i awokado to niemalże nieśmiertelne połączenie w kuchni każdego smakosza tego owocu. Jajka należy ugotować bądź dodać do jajecznicy i – w zależności od wykonanego dania – wykorzystać jako farsz bądź obrać, przekroić i rozdrobnić na mniejsze kawałki. Świetnie sprawdzi się także jako okrasa do ziemniaków. Wystarczy rozgnieść awokado, wyjąć pestkę, a następnie doprawić solą oraz pieprzem. Jeśli lubimy dodatki ryb to śmiało możemy dorzucić łososia.
Smak awokado zwykle kojarzy się ze słonymi daniami, jednak można podawać je również w wersji słodkiej jako dodatek do sałatki owocowe. Plasterki awokado dobrze jest skropić sokiem z cytryny bądź limonki, a następnie dodać ulubione owoce, jak gruszka, banan czy brzoskwinia.
Owoc awokado – poznajmy kilka przepisów
Jednym z niezwykle prostych przepisów jest zrobienie z awokado guacamole. Do tego celu warto wybrać dojrzałe owoce. Dokładnie je umyjmy i natnijmy po całości aż do pestki, a następnie rozdzielmy na pół. Następnie należy usunąć pestkę, a miąższ wyjąć za pomocą łyżki. W dalszej kolejności musimy rozgnieść kawałek po kawałku widelcem, aż powstanie nam papka. Aby dodać więcej wartości odżywczych, przyda się także dobrej jakości oliwa, sok z limonki lub cytryny, a także średnie ząbki czosnku. Do ozdoby warto tego egzotycznego owocu, warto wybrać kilka pomidorków koktajlowych oraz cebulę czerwoną.
Równie ciekawym pomysłem jest także przepis na pastę z awokado hass. Świetnie nada się na kanapki do szkoły lub pracy, a przede wszystkim jest niezwykle łatwa do przygotowania. Oprócz owoców, potrzebne nam będą 4 średnie jajka na twardo, kawałek czerwonej cebuli, delikatna oliwa oraz sok z cytryny. Wystarczy połączyć wszystkie składniki aż do uzyskania gładkiej masy.
Awokado doskonale sprawdzi się również w połączeniu z figami. Łatwą sałatkę można przyrządzić, wybierając dodatkowo szpinak, twaróg typu krajanka lub feta, cytryna oraz oliwa i miód. Aby dodać nieco więcej smaku, można także wykorzystać olej z awokado.
Dla fanów właściwości awokado dobrze sprawdzi się chłodnik pomidorowy. Zupa ta nie wymaga gotowania, a jedynie zmiksowania ze sobą potrzebnych składników. Potrzebny nam będzie kilogram dojrzałych pomidorów, mała czerwona papryka, ogórki, czosnek oraz oliwa i sok z cytryny. Awokado zawiera w sobie dużo składników odżywczych, które będą sycić pomimo płynnej formy zupy.
Aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, świetnym daniem będzie popularne burrito. Należy wybrać dobre awokado, które będzie odpowiednio dojrzałe, a do dodatków zaliczyć można również ser żółty, kwaśną śmietanę czy marynowane papryczki jalapeno. Podstawą tego dania jest zaś chilli con carne oraz ryż po meksykańsku.
Leave a Reply