male mieszkanie

Małe przestrzenie, ale wielkie możliwości – jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Metrów kwadratowych brakuje, a przecież gdzieś trzeba wstawić wszystkie potrzebne sprzęty domowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zacząć od tego poradnika. Triki w nim opisane ułatwią aranżację małego mieszkania.

Najlepsze kolory ścian i podłóg do małych mieszkań

W lokalu o niedużym metrażu łatwo o efekt przytłoczenia. Sposobem, który pozwala go uniknąć, jest wykorzystanie jasnych kolorów. Dzięki nim wnętrze stanie się wizualnie większe. Ściany nie muszą mieć barwy „szpitalnej” bieli. W małym mieszkaniu równie dobrze sprawdzi się np. ciepły odcień kości słoniowej.

Aranżacja niewielkiej przestrzeni wymaga zachowania spójności kolorystycznej. Właśnie dlatego kolor posadzki powinien być zbliżony do barwy ścian. Dobrym wyborem będą m.in. panele w odcieniu jasnego drewna lub imitujące wygląd tego naturalnego surowca.

Przy urządzaniu małego mieszkania warto też pamiętać o łączeniu przestrzeni. Ściany i podłogi w poszczególnych pomieszczeniach najlepiej utrzymać w tych samych kolorach. Ten zabieg jest kolejną sztuczką optyczną. Wyraźne oddzielanie pokoi, kuchni i łazienki da odwrotny efekt – wizualnego zmniejszenia wnętrza.

Jakie drzwi wstawiać w niewielkich mieszkaniach?

Całkowite połączenie wszystkich przestrzeni jest niemożliwe. Z tego powodu trzeba zastosować kolejne triki. Salon od kuchni można odseparować od siebie szklanymi drzwiami loftowymi. Pozwolą one zatrzymywać zapachy potraw oraz dźwięków, np. tłuszczu strzelającego na patelni.

Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większa prywatność, warto odwołać się do głównej zasady projektowania małych mieszkań. Drzwi do łazienki i sypialni powinny mieć jasne kolory. W celu przełamania monotonności warto wybierać modele w innych odcieniach niż ściany.

Rola ścianek działowych w mieszkaniu o małej powierzchni

Miejsca, które nie wymagają wstawiania drzwi, najlepiej pozostawić otwarte. Jeśli mimo wszystko mają one zostać odgrodzone od siebie, można zawiesić koraliki. Ten sposób ozdabiania przestrzeni wrócił do łask. Co ważne, w sprzedaży nie brakuje nowoczesnych korali pasujących do współczesnych stylów aranżacji wnętrz.

Świetnym sposobem na jednoczesne łączenie i dzielenie powierzchni są też ażurowe ścianki. W ofertach sklepów meblowych są dostępne w różnych wzorach – prostych listw oraz paneli we wzory geometryczne, kwiatowe czy abstrakcyjne. W tym przypadku również warto wybierać produkty w jasnych kolorach.

Maksimum praktyczności zapewni jednak coś innego. Wąski regał spełni dwie funkcje. Po pierwsze będzie ścianką działową. Przy okazji stanie się miejscem do przechowywania np. książek czy dokumentów. Z takiego rozwiązania zadowolone będą m.in. osoby, które w ten sposób wydzielą sobie przestrzeń do pracy zdalnej.

Praktyczne meble do mieszkań o małych metrażach

Mocno ograniczona przestrzeń wcale nie wymaga chodzenia na kompromisy. Odrobina sprytu wystarczy do funkcjonalnego urządzenia małego mieszkania. Pierwszy krok to dobór miejsca do spania. Jeśli powierzchni naprawdę brakuje, dobrym wyborem będzie zakup łóżka chowanego do szafy.

W niewielkim lokalu da się też wydzielić dwie przestrzenie do spożywania posiłków. Pierwszą może być wyspa kuchenna. Ten mebel przyda się nie tylko w trakcie jedzenia posiłków, ale też ich przygotowywania. Oprócz tego warto kupić składany stół. W razie potrzeby blat będzie można rozłożyć i przyjąć przy nim gości.

W każdym domu niezbędna jest duża szafa. Jeżeli to możliwe, najlepiej wstawić ją we wnękę w ścianie. Dzięki takiemu umiejscowieniu uda się zaoszczędzić cenne centymetry w pomieszczeniu. Niezależnie od ustawienia, dobrze, aby na drzwiach mebla było lustro. Za jej sprawą pokój wyda się optycznie większy.

W przedpokoju, kuchni i łazience świetnym rozwiązaniem będą meble do zabudowy. Takie sprzęty pozwolą uporządkować rzeczy w zależności od tego, jak często są potrzebne. Wyżej położone półki staną się miejscem dla odzieży i przyborów używanych rzadko, a niżej trafią przedmioty niezbędne na co dzień.

Antresola – efektowne i użyteczne rozwiązanie do małych mieszkań

Niektóre lokale mają mały metraż, ale wysokie sufity. Osoby mieszkające w takich miejscach zyskają dodatkową przestrzeń dzięki platformie zawieszonej w połowie wysokości ścian. Taka konstrukcja pozwoli przenieść na górę sypialnię, a na dole urządzić duży salon bądź powiększyć kuchnię.

Komfortową antresolę można zamontować jednak tylko w wysokim mieszkaniu. Dzięki temu na dolnym poziomie nie będzie problemu z przemieszczaniem się w pozycji wyprostowanej. Jednocześnie na górze zostanie wystarczająco dużo miejsca, żeby po przebudzeniu bez trudu usiąść na łóżku.

Kolejną ważną kwestią jest wygląd antresoli. Dodatkowa konstrukcja nie powinna przytłaczać swoją masywnością. Dlatego też najlepiej zdecydować się na model wykonany z jasnego drewna i stali. W takim układzie naturalny materiał będzie budulcem podłogi, a platformę podtrzymają wytrzymałe filary z metalu.

W jaki sposób oświetlić nieduże mieszkanie?

W małym mieszkaniu światło dotrze do każdego zakamarka. Właśnie dlatego nie trzeba montować okazałego żyrandola pełnego żarówek o dużej mocy. Zamiast niego wystarczą niewielkie lampy wiszące.

Oprócz lamp wiszących warto zamocować kinkiety. Jeśli po wstawieniu mebli i innych rzeczy zostanie jeszcze trochę miejsca, można jeszcze postawić większą lampę podłogową.

Małe mieszkanie może być funkcjonalne

Aranżacja lokalu o niedużym metrażu to niezła sztuka. Niemniej nie jest ona taka trudna, jak na początku mogłoby się wydawać. Szczypta kreatywności i skorzystanie z powyższych rad pozwolą stworzyć komfortowe miejsce do mieszkania.