Witaminy są niezbędne w utrzymywaniu zdrowia każdego człowieka. W przypadku kobiet jedną z najważniejszych stanowi kwas foliowy. Dlaczego odgrywa tak ważną rolę i liczy się szczególnie w trakcie ciąży? Sprawdź!
Czym jest kwas foliowy?
Kwas foliowy to inaczej witamina B9 lub folacyna. W przyrodzie występuje w dużych ilościach, np. w liściach szpinaku, szparagach czy brokule. To element, który wpływa na funkcjonowanie komórek, a także działanie mózgu i rozwój płodu w organizmie matki.
Aby kwas foliowy wchłaniał się jak najlepiej, warto zadbać także o odpowiednie ilości innych witamin z grupy B w swojej diecie. Przykładowo środki antykoncepcyjne czy alkohol mogą pogorszyć przyswajanie folianów przez organizm.
Co ważne, kwas foliowy występujący naturalnie np. w jarzynach może tracić większość swoich właściwości wskutek obróbki termicznej. Powinno się zatem wdrożyć do diety także surowe warzywa, aby dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych składników.
Rola kwasu foliowego w organizmie kobiety
Kwas foliowy ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ wpływa na wszystkie komórki. Odgrywa ważną rolę w syntezie czerwonych krwinek, przez co zapobiega niedokrwistości. Dzięki regulacji poziomu homocysteiny chroni przed niektórymi schorzeniami układu krążenia.
Witamina B9 wpływa na płodność, więc zwiększa szanse na to, że w organizmie kobiety dojdzie do zapłodnienia. Bierze udział także w tworzeniu DNA, funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz budowaniu odporności. Może również chronić przed rozwojem niektórych nowotworów, w tym piersi czy szyjki macicy.
Kwas foliowy kluczową rolę odgrywa jednak podczas ciąży. Wpływa on na rozwój cewy nerwowej, z której następnie powstają mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Zapobiega wielu wadom rozwojowym niemowlaka i generuje wzrost tkanek matczynych.
Zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy rośnie w czasie ciąży kilkukrotnie. Kobiety ciężarne powinny suplementować tę witaminę zgodnie z zaleceniami swojego lekarza prowadzącego, który ustali odpowiednie dawki na bazie wyników niezbędnych badań.
Niedobór kwasu foliowego – objawy
Niedobór kwasu foliowego daje sporo różnych objawów, w tym np.:
- mrowienie kończyn;
- zaburzenia wzroku;
- ból głowy;
- ogólne osłabienie;
- drażliwość.
Długotrwałe niedobory mogą prowadzić także do takich problemów jak: niedokrwistość, osteoporoza, kołatanie serca czy stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto wykonywać regularne badania, które pozwalają wyłapać wszelkie deficyty i nieprawidłowości.
Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą w ciąży, czy nawet nie planujesz potomstwa – kwas foliowy odgrywa ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Pamiętaj o systematycznej kontroli poziomu wszelkich witamin i minerałów, a suplementację włączaj jedynie pod okiem lekarza.
Leave a Reply