Znajomość różnorodnych specjalizacji lekarskich pomaga w podjęciu decyzji o tym, do jakiego eksperta się udać ze swoimi objawami. Czym zajmuje się lekarz nazywany proktologiem? Kiedy się do niego zgłosić i jakie badania może on wykonać?
Czym zajmuje się proktolog?
Proktolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z dolnym odcinkiem układu pokarmowego, czyli odbytem i odbytnicą (końcową częścią jelita grubego). Wykonuje różnorodne badania, a także bierze udział w zabiegach chirurgicznych związanych z leczonymi obszarami organizmu. Podstawowym badaniem w trakcie wizyty jest per rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytu pacjenta, co pozwala na wykrycie zmian np. w postaci guzów.
Lekarz przeprowadza m.in. rektoskopię, która umożliwia przyjrzenie się wewnętrznej części jelita grubego. Co ważne, jeśli chcesz udać się do proktologa w ramach NFZ, musisz najpierw uzyskać skierowanie od lekarza ogólnego. Wystarczy, że umówisz się na wizytę, opiszesz swoje objawy i poprosisz o dokument. Może się okazać, że doktor pokieruje Cię do innego specjalisty np. gastrologa. Do odbycia konsultacji prywatnej nie trzeba mieć skierowania.
Podczas wizyty u proktologa należy jak najdokładniej opisać swoje dolegliwości i czas ich trwania. Bardzo często specjalista zleca wykonanie dodatkowych badań, w tym z krwi i kału. Wyniki pomagają w odpowiedniej diagnostyce i wdrożeniu stosownego leczenia.
Z jakimi objawami iść do lekarza proktologa?
Do proktologa należy się udać, kiedy zauważy się u siebie któreś z poniższych dolegliwości:
- ból i świąd odbytu;
- dyskomfort podczas oddawania stolca;
- krew w stolcu;
- pieczenie w okolicy odbytu;
- biegunki lub zaparcia;
- śluz w stolcu;
- wzdęcia lub gazy;
- ropień odbytu;
- ból brzucha w okolicach jelita grubego.
Krwawienia z końcowego odcinka układu pokarmowego mogą świadczyć o poważnych chorobach, więc nie wolno ich ignorować. Zawsze, kiedy tylko poczuje się jakieś dolegliwości, należy udać się do lekarza. Im szybciej zdiagnozuje się schorzenie, tym większa szansa na pozbycie się go w odpowiednim czasie.
Jakie choroby leczy proktolog?
Jednym z najczęściej diagnozowanych przez proktologa schorzeń są żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Zajmuje się on także problemami z nietrzymaniem stolca i wypróżnieniami. Leczy nowotwory jelita grubego, odbytu i wrzodziejące zapalenie tej części układu pokarmowego. Pomaga w zaparciach, radzeniu sobie ze szczeliną odbytu i ropieniami.
Pacjenci niekiedy zastanawiają się, czy wizyta u proktologa jest bolesna i stresująca. Trzeba pamiętać, że lekarz tej specjalizacji to profesjonalista, który pragnie pomóc pacjentowi. Nie trzeba się więc wstydzić. Choroby są całkowicie naturalne i mogą przytrafić się każdemu. Badanie per rectum nie boli i nie należy się go obawiać. Pamiętaj, że im wcześniej udasz się do proktologa ze swoimi dolegliwościami, tym lepiej.
Leave a Reply