dla jakiej cery dobry jest kwas azelainowy

Kwas azelainowy – do jakiego typu cery będzie najlepszy? Porady

Kwas azelainowy (azelaic acid) powszechnie wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Swoją popularność zawdzięcza licznym właściwościom, które pomagają w walce z trądzikiem i przebarwieniami, a także nadmiernym przetłuszczaniem cery. Jego dodatkowym atutem jest to, że można go zestawiać z wieloma innymi substancjami aktywnymi. Dzięki temu kuracja wydaje się jeszcze bardziej skuteczna. Sprawdź, z czym łączyć kwas azelainowy i jak go stosować.

Kwas azelainowy – pochodzenie i właściwości

Kwas azelainowy jest substancją o naturalnym pochodzeniu. W przyrodzie można spotkać go w zbożach takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Tę substancję wytwarza też pewien rodzaj drożdżaków, które znajdują się na ludzkiej skórze. Z tego względu na stosowanie wyrobów z nim mogą sobie pozwolić posiadacze większości typów cery.

Kwas azelainowy jest nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny. Wszystko dlatego, że wykazuje liczne właściwości, dzięki którym podbił świat kosmetyczny i szybko zyskał sympatię użytkowników. Wśród jego najważniejszych zalet należy wskazać funkcje:

  • przeciwzapalne;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwłojotokowe;
  • keratolityczne.

Dodatkowo kwas azelainowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne, co redukuje działanie wolnych rodników. Tym samym przyczynia się do ochrony skóry przed przedwczesnym starzeniem.

Jak działają preparaty z kwasem azelainowym?

Liczne właściwości kwasu azelainowego sprawiają, że jego działanie jest wieloaspektowe. Podstawowa zaleta tej substancji to zmniejszenie ryzyka występowania infekcji i powstania blizn pozapalnych.

Dodatkowo kosmetyki z kwasem azelainowym regulują pracę gruczołów łojowych poprzez ograniczenie wydzielania sebum. Tym samym minimalizują przetłuszczanie cery, które jest przyczyną jej błyszczenia oraz problemów skórnych.

Niezaprzeczalny atut tego kwasu to jego działanie oczyszczające. Substancja złuszcza martwy naskórek, a także odblokowuje pory i pozwala pozbyć się zaskórników. Ponadto rozjaśnia też przebarwienia, ponieważ hamuje produkcję melaniny, która odpowiada za nieregularny koloryt skóry.

Wszystkie działania kwasu azelainowego sprawiają, że regularne stosowanie produktów z tym składnikiem ma pozytywny wpływ na strukturę oraz wygląd cery. Efektem kuracji z wykorzystaniem tej substancji jest wyrównana, gładka i odświeżona skóra.

Dla jakich cer poleca się stosowanie kwasu azelainowego?

Kwas azelainowy oferuje wielotorowe działanie i dlatego sprawdza się w pielęgnacji różnych typów skóry. Wyroby z tym składnikiem poleca się przede wszystkim osobom, które mają problemy z trądzikiem. Mowa tu zarówno o zmianach pospolitych, jak i tych o charakterze różowatym.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym oraz złuszczającym kwas azelainowy zmniejsza występowanie niewielkich, miejscowych wyprysków i ciężkich przypadków trądziku grudkowo-krostkowego.

Jego działanie hamuje również pracę gruczołów łojowych, a tym samym zapobiega blokowaniu ich ujść, gromadzeniu bakterii oraz powstawaniu stanów zapalnych.

Wszystko to sprawia, że kwas azelainowy sprawdza się w pielęgnacji skóry z problemami o różnym podłożu. Dzięki temu stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla nastolatków, jak i osób dorosłych – wbrew pozorom wypryski nie są tylko młodzieńczą przypadłością.

Warto jednak zaznaczyć, że posiadacze skóry trądzikowej to tylko jedna z wielu grup, która polubi się z omawianą substancją. Kosmetyki lub maści z kwasem azelainowym powinni wdrożyć do pielęgnacji także właściciele cery z przebarwieniami.

Ta substancja potrafi zredukować widoczność plam posłonecznych, hormonalnych, potrądzikowych czy pooparzeniowych. Doskonale radzi sobie z rozjaśnianiem blizn. Wszystkie te działania są możliwe dzięki temu, że hamuje ona syntezę w obszarze pobudzonych melanocytów i tym samym ogranicza produkcję melaniny.

Kwas azelainowy sprawdzi się również w pielęgnacji skóry tłustej, która nie generuje większych problemów dermatologicznych. Przeciwłojotokowe działanie substancji zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum oraz świeceniu się cery.

Kto powinien unikać kwasu azelainowego?

Kwas azelainowy to substancja dość łagodna w porównaniu z innymi kwasami, które można znaleźć w recepturach kosmetyków. Mimo tego istnieją pewne przeciwskazania do stosowania wyrobów z tym składnikiem. Nie powinno się ich stosować przede wszystkim na:

  • uszkodzoną skórę;
  • miejsca poddawane zabiegom chirurgicznym w przeciągu ostatnich 3 miesięcy;
  • skórę, która jest lub była leczona zimnem (do 6 miesięcy po zakończeniu krioterapii).

Wśród przeciwwskazań do stosowania kwasu azelainowego należy wskazać także korzystanie z preparatów zawierających witaminę A oraz nadwrażliwość na dany składnik. Uczulenie lub alergia na kosmetyk, który go zawiera, może objawić się za sprawą rumienia, pieczenia, swędzenia czy pęcherzyków.

Jak stosować kwas azelainowy?

Kwas azelainowy da się wdrożyć do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej czy z przebarwieniami na kilka sposobów. Wszystko dlatego, że występuje on w różnych formach. Można go spotkać m.in. w kremach, tonikach, peelingach, maskach czy serach.

W każdym przypadku częstotliwość stosowania bywa inna, ponieważ kwas występuje w różnych stężeniach. Z tego względu zawsze należy stosować się do zaleceń producenta wybranego kosmetyku.

Podczas kuracji warto pamiętać, że ten składnik da się łączyć z innymi substancjami, które wspomagają dbanie o cerę. W uzupełnieniu rutyny pielęgnacyjnej świetnie spiszą się kwasy AHA i BHA. Mowa tu w szczególności o kwasach takich jak salicylowy, mlekowy czy glikolowy.

Aplikując kwas azelainowy, można też stosować kosmetyki z nadtlenkiem benzoilu, który wzmacnia działanie antybakteryjne. Właściwości keratolityczne wspomoże natomiast tretinoina znana szerzej jako kwas retinowy. Przed połączeniem wybranych substancji warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni bezpieczeństwo i skuteczność takiej pielęgnacji.

Dodatkowo należy pamiętać, że podczas stosowania kwasów trzeba właściwie zadbać o ochronę skóry. Największe znaczenie ma stosowanie preparatów nawilżających oraz zawierających filtr UV.