smartwach a uprawianie sportu

Jak używać smartwatcha podczas uprawiania sportu?

Inteligentny zegarek to jeden z najpopularniejszych gadżetów elektronicznych, który idealnie sprawdza się u osób aktywnych fizycznie. W urządzenie warto się zaopatrzyć, by śledzić swoje wyniki podczas treningów i monitorować postępy. Jak połączyć smartwatcha ze smartfonem i po co to robić?

Smartwatch – co daje zegarek podczas treningu?

Zanim dowiesz się, po co tak właściwie kupić inteligentny zegarek, poznaj kilka zasad prawidłowego użytkowania smartwatcha.

  • Odpowiednie założenie sprzętu – aby zegarek dobrze śledził wszystkie parametry, musi być właściwie umieszczony na nadgarstku. Nie może być ani zbyt luźny, ani ciasny, ponieważ utrudni to pozyskanie prawdziwych pomiarów.
  • Włączenie trybu sportowego – niektóre modele mają specjalne tryby, które należy uruchomić podczas rozpoczynania treningu. Wtedy sprzęt zbiera wyniki niezbędne w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej.
  • Ustawienie celów treningowych – za pomocą aplikacji w telefonie da się łatwo ustawić cele do osiągnięcia, które motywują podczas ćwiczeń. Mogą dotyczyć, np. liczby spalanych kalorii czy dystansu do przebycia.

Smartwatch to urządzenie, które mierzy wszystkie kluczowe parametry w trakcie ćwiczeń. Co pozwala sprawdzić?

  • Tętno – monitorowanie pulsu sprzyja kontrolowaniu intensywności treningu, a także umożliwia dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości np. zaburzonej pracy serca. To funkcja przydatna i na siłowni, i na co dzień.
  • GPS – dostęp do lokalizacji pozwala na mierzenie np. przebytej drogi podczas jazdy na rowerze czy joggingu. Na dodatek sparowanie z telefonem daje szansę na obejrzenie mapy ze swoją trasą.
  • Kilokalorie – na bazie zbieranych informacji sprzęt pokazuje, ile kilokalorii spala się w trakcie treningu. To bardzo ważna opcja dla osób, które przykładają dużą uwagę do swojej diety i kontrolują masę ciała. Pomaga to w tworzeniu odpowiedniego jadłospisu.

Jak połączyć smartwatch z telefonem?

Aby korzystać z wszystkich funkcji sportowych zegarka i nie tylko, należy najpierw połączyć go ze smartfonem. Taką opcję dają zarówno urządzenia z Androidem, jak i iOS. Zwykle trzeba pobrać na telefon specjalną aplikację przeznaczoną do obsługi smartwatcha. Następnie powinno się uruchomić na obu sprzętach Bluetooth.

Po włączeniu aplikacji i ewentualnym założeniu konta użytkownika trzeba wybrać opcję wyszukiwania urządzenia, a następnie kliknąć nazwę swojego zegarka. Następnie potwierdza się chęć sparowania na obu ekranach i można zacząć korzystanie z wszystkich funkcji idealnego smartwatcha.

Niekiedy poszczególne kroki różnią się nieco między modelami, ale zawsze wszelkie instrukcje znajdują się na smartfonie. Ponadto są dołączone również do opakowania zegarka w wersji papierowej. Warto się z nimi zapoznać.

Po co mieć smartwatch? Czego jeszcze można się dowiedzieć?

Zegarki różnią się pomiędzy sobą proponowanymi funkcjami, dlatego należy dopasować wariant do własnych potrzeb i swojej ulubionej aktywności fizycznej. Poza opcjami ważnymi dla sportowców oferują jeszcze takie jak m.in.:

  • Krokomierz – mierzenie liczby kroków przebytych w ciągu dnia pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu aktywności i osiąganiu założonych celów z tym związanych. Dziennie powinno się wykonywać około 10 tysięcy kroków.
  • Pulsoksymetr – poza tętnem niektóre zegarki sprawdzają także saturację krwi, czyli to, ile znajduje się w niej tlenu. Odpowiedni poziom natlenienia krwi to klucz do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.
  • Monitorowanie snu – smartwatche określają, jakiej jakości jest sen użytkownika i czy ten odpowiednio wypoczywa. Jak wiadomo, to podstawa w prawidłowej regeneracji organizmu po wysiłku.

Jeśli chcesz śledzić swoją aktywność i korzystać z przydatnych funkcji w trakcie i po treningu, koniecznie zaopatrz się w nowoczesny zegarek. Pozwoli Ci to udoskonalić ćwiczenia niezależnie od tego, które z nich są Twoimi ulubionymi.