zajecia joga

Joga, a może coś innego? Alternatywy dla popularnej jogi

Chcesz zadbać o ciało i duszę, ale szukasz czegoś innego niż joga? Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ znajdziesz tu listę kilku świetnych alternatyw dla popularnych ćwiczeń. Oto aktywności, obok których nie możesz przejść obojętnie!

Joga – dlaczego jest tak popularna?

Nie da się nie zauważyć, że joga w ostatnich latach wspięła się na szczyty popularności, jeśli chodzi o aktywność fizyczną wybieraną w szczególności przez kobiety. W większych miastach coraz częściej spotyka się nawet zajęcia przeprowadzane wspólnie z pieskami, które jeszcze urozmaicają praktykę.

Joga ma charakter medytacyjny i pozwala rozwijać ciało i umysł jednocześnie. To właśnie to holistyczne podejście do praktykujących wydaje się wpływać na jej popularność. Praktykowanie pozwala zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularne uczestnictwo w zajęciach lub samodzielne ćwiczenia mocno przyczyniają się do redukcji codziennego stresu.

Przygodę z jogą może zacząć każdy. W internecie znajduje się mnóstwo filmów instruktażowych, dzięki którym łatwo poznać podstawowe figury i opanować zasady medytacji. Nie trzeba inwestować ani w strój, ani sprzęt. Wystarczą wygodne ubranie i mata na podłodze.

Joga doskonale wpisuje się w trend mindfulness i stała się jednym z ulubionych zajęć popularnych gwiazd i influencerek. Da się niekiedy wręcz odczuć presję, że trzeba spróbować tej praktyki. A po co sięgnąć, jeśli nie do końca się w tym odnajdujesz lub szukasz nowych wrażeń?

Pilates – delikatne ćwiczenia dla każdego

Pilates to aktywność polegająca na wykonywaniu kolejnych sekwencji ćwiczeń, które z pozoru wydają się bardzo łatwe i delikatne, ale tak naprawdę mocno oddziałują na mięśnie głębokie i poprawiają wygląd ciała. Można zapisać się na zajęcia grupowe lub indywidualne zarówno na matach z przyrządami, jak i na specjalnych łóżkach.

Do celów pilatesu należą, m.in. poprawa elastyczności, wzmocnienie ciała, kształtowanie poprawnej postawy i redukcja napięć. Dzięki niskiej intensywności poszczególnych ćwiczeń mogą z nich korzystać nawet osoby z różnymi schorzeniami, które nie powinny nadwyrężać stawów.

Pilates kształtuje świadomość własnego ciała i wymaga panowania nad oddechem. Składa się to na jego mocno relaksacyjny charakter, który łączy go z jogą. Dzięki mnogości różnych ćwiczeń, jakie wolno wykonywać, łatwo dopasować zajęcia do potrzeb konkretnej osoby.

Medytacja – dla tych, którzy chcą się wyciszyć

Medytacja to coś, co sprawdzi się u wszystkich, którym zależy bardziej na ćwiczeniu umysłu niż ciała. Jeśli szukasz zamiennika dla relaksujących aspektów jogi, to skup się właśnie na tym. Możesz zacząć od filmików instruktażowych dostępnych w sieci. Taka forma relaksacji niesie następujące korzyści:

  • lepsze radzenie sobie ze stresem;
  • wzrost samoświadomości;
  • poprawa jakości snu;
  • większa kontrola nad emocjami;
  • wyciszenie i lepsze samopoczucie.

Medytacja polega przede wszystkim na kontrolowaniu rytmu oddechu, a także własnych myśli. Sprawdzi się idealnie, jeśli szukasz sposobu na osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Regularna praktyka niesie długofalowe korzyści dla umysłu.

Tai chi – sztuka walki w spokojnej wersji

Tai chi to chińska sztuka walki, która łączy w sobie elementy medytacji, spokojnych ruchów i technik samoobrony. Mówi się nawet, że jest ona medytacją, ale w ruchu. Osoby ćwiczące nie skupiają się tylko na aspektach fizycznych. Ogromne znaczenie mają oddech i umysł.

Chińska sztuka walki charakteryzuje się płynnymi, powolnymi i kontrolowanymi ruchami, które niekiedy wyglądają jak w zwolnionym tempie. Wspomagają one koordynację i odpowiadają za budowę Twojej wewnętrznej siły. Tai chi można uprawiać samodzielnie, z partnerem, a także z wyimaginowaną drugą osobą.

Mimo z pozoru powolnych i niewymagających ruchów, sztuka walki mocno wpływa na kondycję mięśni głębokich. Bardzo poprawia również równowagę i dobre samopoczucie. To coś, co sprawdzi się u osób w każdym wieku – od dzieci, aż po seniorów.

Stretching – ku sprężystemu ciału

Stretching to zestaw ćwiczeń polegających na rozciąganiu. Ma poprawiać zakres ruchów, krążenie i elastyczność ciała. W czasie treningu nie skupiasz się tak bardzo na duchowości, jak na zajęciach jogi, lecz bardziej na tym, co dzieje się z Twoimi mięśniami.

Sam stretching może służyć jako narzędzie do poprawy gibkości, ale także stanowić sposób na przygotowanie ciała do intensywniejszych aktywności. Wykorzystuje się go również jako formę regeneracji po treningu. Zwiększenie zakresu ruchów i ogólnej elastyczności minimalizuje ryzyko kontuzji.

Stretching to idealny wybór dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Długotrwałe siedzenie, np. przed komputerem w pracy, prowadzi do dyskomfortu, zmniejszenia elastyczności ciała i problemów z postawą. Rozciąganie rozluźnia mięśnie i pomaga zachować pełną sprawność na co dzień.

Balet – dla artystycznych dusz

Balet to jedna z najszlachetniejszych form tańca i w ogóle aktywności fizycznej. Od wieków przyciąga artystyczne dusze, które pragną połączyć trening ciała z gracją, wyrazem własnej emocjonalności i sztuką. To coś, co ogromnie kształtuje umysł i jednocześnie wymaga wykonywania niełatwych ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

W balecie bardzo ważna jest estetyka ruchu i sposób poruszania. Na zajęciach przykłada się ogromną uwagę do każdej najmniejszej aktywności, tym samym dbając o to, by trening stanowił także formę ekspresji emocji. Gimnastyka połączona ze sztuką to fenomenalny sposób na poprawę elastyczności, kształtowanie dyscypliny i przekraczanie własnych granic.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na proste zajęcia w domu, czy na intensywny trening z instruktorem – ważne, że robisz coś dobrego dla siebie i własnego ciała. Wybierz praktykę, pozwalającą na osiągnięcie równowagi emocjonalnej i poprawę kondycję w sposób, który sprawia Ci przyjemność.