Zdrowy tryb życia

Jak zacząć zdrowy tryb życia?

Początki bywają niezwykle trudne i odnosi się to niemal do każdej sfery naszego życia codziennego. Jednak zdrowie i ciało mamy tylko jedno, dlatego im szybciej zaczniemy o nie odpowiednio dbać, tym dłużej będziemy cieszyć się pozytywnymi efektami zdrowego trybu życia. Na zmiany nigdy nie jest za późno, jednak kluczowym elementem okazuje się determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu. Zatem jak zacząć żyć zdrowo? Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym poczujemy się lepiej we własnym ciele.

Jak zacząć zdrowo żyć? Szukać źródła motywacji

Psychika ludzka jest niezwykle złożonym tworem, który ma ogromny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, stan zdrowia, a także równowagę psychiczną, która stanowi motor napędowy naszych działań. Prowadzenie zdrowego trybu życia bez odpowiedniej, dziennej dawki motywacji często okazuje się bardzo utrudnione, wręcz niemożliwe. Utrzymanie optymalnego poziomu motywacji jest zatem kluczowe dla osiągnięcia końcowego sukcesu, niezależnie od tego czy naszym celem jest smukła sylwetka, lepsze wyniki badań czy zachowanie dobrej kondycji na dłużej. Zdrowo żyć to żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale i przekraczać kolejne granice. Pokonywanie barier, które siedzą w naszej głowie, jest możliwe głównie dzięki stałej stymulacji bodźcami w postaci zdjęć wysportowanych sylwetek czy własną podobizną sprzed lat, kiedy nasze ciało wyglądało znacznie atrakcyjniej. Dobrym źródłem motywacji jest również rodzina i przyjaciele, dla których chcemy pozostać w dobrym zdrowiu jak najdłużej i czerpać jak najwięcej z wspólnych chwil.

Jak zacząć żyć zdrowo? Być świadomą własnego ciała

Wiele kobiet decyduje się na zdrowy tryb życia ze względu na widocznie gorszą kondycję fizyczną czy nadprogramowe kilogramy, które niejednokrotnie przyczyniają się do obniżenia poczucia własnej wartości i popadania w coraz głębsze kompleksy. Nie chodzi jednak o to, aby popadać ze skrajności w skrajność i dążyć do uzyskania perfekcyjnej figury kosztem własnego zdrowia. Życie to największy dar, który powinnyśmy zacząć doceniać poprzez bycie bardziej świadomą własnego ciała. Nie bez powodu odczuwamy ból towarzyszący mniej lub bardziej poważnym schorzeniom, których jednak nie można bagatelizować. Najważniejsze to nauczyć się wsłuchiwać w potrzeby własnego ciała, rezygnując z tych elementów życia, które mogą powodować coraz większe problemy ze zdrowiem. Szacunek do własnego ciała możemy wyrazić na wiele sposobów, np. poprzez ograniczenie lub całkowitą rezygnację ze spożywania tych produktów, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie – papierosy, alkohol, kawa czy inne używki powinny odejść w zapomnienie. Jeśli sen traktujemy opcjonalnie, rezygnując z nocnego wypoczynku na rzecz innych aktywności, które nie są priorytetem – to również powinno ulec zmianie.

Jak zacząć zdrowo żyć? Być głodną wiedzy

Brak poszanowania dla własnego ciała często wynika z niewiedzy, która nie jest niczym złym. Nowych rzeczy uczymy się przez całe życie, a każdy moment jest dobry, żeby zdobyć wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Nierzadko nie jesteśmy świadome popełnianych błędów, które są wynikiem złych nawyków nabytych jeszcze w czasach dzieciństwa czy nastoletnich lat. Jednak już teraz warto spojrzeć na swoje życie z nieco innej, dojrzalszej perspektywy poszukując źródeł wiedzy o zdrowym trybie życia, których w dobie powszechnego dostępu do Internetu nie brakuje. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak niewielkie zmiany w codziennym życiu mogą korzystnie wpłynąć na jego jakość, począwszy od rezygnacji z niezdrowego, przetworzonego jedzenia dostępnego w supermarketach na rzecz zdrowej żywności bogatej w cenne składniki odżywcze regulujących procesy zachodzące w naszym organizmie. Pora zmienić swoje nastawienie do zdrowej diety, która wcale nie musi być nudna i jałowa, a wręcz przeciwnie – może zaskoczyć nas symfonią nowych smaków zaspokajających nasz głód fizyczny i emocjonalny.

Jak zacząć zdrowo żyć? Uwierzyć we własne możliwości

Nie sposób zliczyć przypadków, kiedy próby rozpoczęcia zdrowego stylu życia kończą się fiaskiem ze względu na brak wiary we własne możliwości. Pewność siebie i swego rodzaju odwaga wprowadzenia znaczących zmian w swoim życiu jest jednak niezbędna do tego, aby poczuć się lepiej sama ze sobą. Droga do samoakceptacji jest długa i kręta, jednak warto uwierzyć w swój hart ducha i udowodnić sobie, że niemożliwe nie istnieje. Nieustannie zadając sobie pytanie, jak zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, jednocześnie nie podejmując żadnych działań w tym kierunku to prosty przepis do stopniowej stagnacji życiowej, z której z wiekiem coraz trudniej się wyrwać. Siedząc na kanapie przed telewizorem i oglądając kolejne programy lifestylowe o zdrowym trybie życia nie poczynimy żadnych postępów przybliżających nas do osiągnięcia równowagi psychicznej i fizycznej. Warto powiedzieć sobie „dość” i konsekwentnie dążyć do realizacji swoich marzeń o szczęśliwym, i przede wszystkim zdrowym życiu u boku najbliższych.