Jak używać kamienia gua sha?

Gua Sha obok wałka jedeitowego jest jednym z najczęściej obecnie stosowanych narzędzi do domowego masażu. Kamień ten przybiera kształt płaskiej płytki o zaokrąglonych bokach w kształcie serca. Codzienny masaż tym kamieniem może przynieść zaskakujące efekty. Skóra stanie się gładka, napięta, a sam zabieg zadziała na nas odprężająco i relaksująco. Jak jednak używać tego kamienia? Podpowiadamy. 

Co to jest Gua Sha?

Gua Sha pierwotnie pochodzi z Azji, a dokładniej z tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM). „Gua” oznacza głaskanie, a „sha” oznacza zaczerwienienie. Tak więc masaż „Gua Sha” był pierwotnie rozumiany jako głaskanie po zaczerwienieniu. Aplikacja ma na celu m.in. pozbycie się toksyn z organizmu poprzez stymulację przepływu limfatycznego.

Kamienie są zwykle wykonane z jadeitu lub kwarcu różowego. W tradycyjnej medycynie chińskiej mówi się, że materiały mają różny wpływ na skórę. Według TCM zielony kamień ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne i zmniejszające przekrwienie. Gua Sha wykonane z jadeitu są więc szczególnie polecane do skóry zanieczyszczonej.

Z kolei te z kwarcu różowego pomagają łagodzić napięcie i stres, a nawet zmniejszyć niepokój. Wiadomo, że nasza psychika i skóra wpływają na siebie nawzajem, dlatego mówi się, że działa uspokajająco na podrażnioną cerę.

Jak działa Gua Sha?

Człowiek ma 26 mięśni twarzy i liczne naczynia limfatyczne. Szczególnie gdy jesteśmy zestresowani lub przemęczeni, mogą być one napięte i twarde. Powoduje to obrzęk, a nasza cera wydaje się ziemista. Masaż Gua Sha rozluźnia mięśnie twarzy i stymuluje krążenie krwi. Ze względu na falisty lub sercowaty kształt kamieni idealnie dopasowują się do owalu naszej twarzy. Gua Sha jest tak popularny, ponieważ jest to naturalny zabieg upiększający niewykorzystujący bez żadnych chemicznych dodatków. Wszystko, czego potrzebujemy to kamień z jadeitu lub różowego kwarcu i odrobina olejku do twarzy.

Masaż Gua Sha — przewodnik krok po kroku

Masaż Gua Sha można wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Jednak efekt jest szczególnie widoczny, jeśli rano wykonamy masaż twarzy, ponieważ działa on również pobudzająco i zaczynamy dzień ze świeżą i promienną skórą. Jednak poszczególne etapy tego zabiegu są takie same o każdej porze dnia.

Pierwszym krokiem jest oczyszczanie twarzy. Tak jak zwykle myjemy ją pianką do mycia lub żelem. Masaż Gua Sha należy wykonywać na czystej skórze bez makijażu, aby na skórze nie rozprzestrzeniły się bakterie.

W drugim kroku nakładamy wybrany olejek do twarzy, aby kamień mógł łatwiej przesuwać się po skórze. Tutaj mamy do wyboru olejek jojoba, migdałowy, kokosowy lub arganowy. Olej kokosowy to dobry wybór na przykład do skóry suchej, a olej jojoba do skóry zanieczyszczonej, ponieważ nie zatyka porów.

Przejdźmy teraz do najlepszej części, czyli masażu. Ważne jest, aby zawsze umieszczać kamień na środku twarzy, a następnie masować ją od wewnątrz na zewnątrz, aby lepiej usunąć nagromadzoną limfę. Musimy w tym celu zastosować delikatny nacisk.

Wiele osób popełnia błąd, masując twarz z zewnątrz do wewnątrz, co nie daje pożądanego efektu zmniejszającego przekrwienie. Tylko dekolt powinien być masowany od dołu do góry.

To normalne, że skóra jest lekko zaczerwieniona podczas masażu, ponieważ pobudzane jest krążenie krwi. Jeśli mamy wrażenie, że jest za bardzo zaczerwienienia, powinniśmy zastosować mniejszy nacisk.

Często zapominane, ale bardzo ważne. Po masażu należy dokładnie wyczyść kamień Gua Sha, aby podczas następnego zabiegu móc pracować czystym narzędziem. W przeciwnym razie po wielokrotnym użyciu może gromadzić się tam brud, co prowadzi do wyprysków.

Dodatkowo możemy jadeit lub kamień Gua Sha włożyć do lodówki. Następnego ranka będzie przyjemnie chłodny, co podczas masażu da nam przyjemne, orzeźwiające przebudzenie rano.

Jak często należy wykonywać masaż Gua Sha?

Możemy korzystać z masażu Gua Sha tak często, jak tylko chcemy. Jednak najlepszym sposobem na osiągnięcie świetnego efektu jest poświęcenie około 5-10 minut dziennie na ten zabieg. Oprócz pozytywnego wpływu na naszą skórę ten czas jest również dobry dla naszej własnej psychiki.

Efekt masażu Guah Sha

Masaż Gua Sha jest szczególnie ceniony za działanie przeciwstarzeniowe. Ponadto mówi się, że masaż kamieniami szlachetnymi ma działanie podobne do drenażu limfatycznego, zmniejszając obrzęk twarzy. Ale istnieje wiele innych efektów. Zabieg ten stymuluje krążenie krwi, sprawiając, że skóra ponownie wydaje się jędrniejsza i promienna.

Dodatkowo ruchy masujące stymulują przepływ limfy w skórze, dzięki czemu toksyny są z niej szybciej usuwane. Dlatego zabieg ten może również pomóc w pozbyciu się wyprysków. Jednak jeśli mamy silny trądzik lub stany zapalne na twarzy, masaż Gua Sha nie jest zalecany, ponieważ bakterie mogą rozprzestrzeniać się po niej, co może nasilić problem.

Jeśli trzymamy kamień Gua Sha w lodówce, możemy spodziewać się chłodnego i orzeźwiającego masażu, szczególnie latem. Pory kurczą się pod wpływem lekkiego zimna, a cera wygląda o wiele ładniej. Chłodny kamień zmniejsza też cienie i obrzęki wokół oczu.

Masaż sprawia też, że mięśnie twarzy są rozluźnione, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Zwłaszcza drobne zmarszczki mimiczne po pewnym czasie wydają się mniej głębokie.

Masaż Gua Sha jest również naturalną pomocą w walce z bólami głowy, ponieważ działa odprężająco i uspokajająco. Jak każdy masaż, ten również działa naturalnie odprężająco. Jeśli poświęcimy na niego tylko pięć minut, powinniśmy odczuć znaczną różnicę w poziomie stresu.

Dodatkowo produkty pielęgnacyjne, takie jak kremy lub olejki, można jeszcze lepiej wmasować w skórę za pomocą masażu Gua Sha, dzięki czemu ich składniki aktywne mogą działać jeszcze lepiej.