Codzienna rutyna pielęgnacyjna to kluczowy element utrzymania zdrowej i pięknie wyglądającej cery. Jednym z jej nieodzownych etapów jest oczyszczanie skóry, w tym usuwanie makijażu. Jakie są sprawdzone sposoby na to, aby prawidłowo i skutecznie pozbyć się resztek kosmetyków z twarzy?
Wieloetapowa pielęgnacja twarzy – sposób na zdrową i promienną cerę
Wieloetapowa pielęgnacja twarzy to pojęcie, które zna już prawdopodobnie każda kobieta. Nic w tym dziwnego, ponieważ prawidłowe dbanie o cerę, tj. we właściwy sposób i przy użyciu odpowiednich kosmetyków pozwoli cieszyć się nie tylko piękną i promienną, ale przede wszystkim zdrową skórą twarzy (a także szyi i dekoltu).
Rutyna pielęgnacyjna każdej osoby powinna być dostosowana do jej indywidualnych potrzeb. Należy dopasować ją pod względem typu cery, a także ewentualnych schorzeń takich jak np. atopowe zapalenie skóry. Z tego względu pierwszeństwo w dobieraniu preparatów do mycia czy oczyszczania twarzy powinien mieć specjalista, czyli lekarz dermatolog.
Co uwzględnia podstawowa, kilkuetapowa pielęgnacja? Można wymienić jej następujące etapy:
-
- Oczyszczanie – obejmuje usuwanie makijażu oraz oczyszczanie skóry, np. przy użyciu specjalnych żeli, pianek czy mydeł. Na ten etap składa się także peeling twarzy, który powinno się wykonywać od 1 do 2 razy w tygodniu.
- Tonizowanie – tonik nakłada się na cerę po to, aby po myciu i oczyszczaniu przywrócić jej prawidłowy poziom pH (oscyluje on w granicach od 4,6 do 6). Dzięki tonizowaniu ogranicza się m.in. rozwój bakterii na powierzchni skóry.
- Nakładanie serum i kremów – za sprawą odpowiednio dobranych produktów można zatroszczyć się o nawilżenie, odżywienie, wsparcie regeneracji oraz ochronę cery. Wieloetapowa poranna pielęgnacja uwzględnia np. nałożenie serum oraz krem z filtrem SPF.
Dlaczego demakijaż jest tak ważny?
Oczyszczanie twarzy jest więc pierwszym krokiem każdej rutyny pielęgnacyjnej – zarówno tej porannej, jak i wieczornej. Inaczej jest w przypadku jednego z jego etapów, czyli usuwania makijażu, który z wiadomych względów zazwyczaj wykonuje się wyłącznie wieczorem. Warto jednak zaznaczyć, że pojęcie demakijażu mimo swojego brzmienia jest znacznie szersze i sprowadza się nie tylko do usuwania z twarzy kosmetyków takich jak podkład czy tusz do rzęs, ale i oczyszczania skóry z kurzu, nadmiaru sebum, potu czy jakichkolwiek innych nieczystości, które osadziły się na jej powierzchni w trakcie całego dnia czy nocy.
Demakijaż jest niezbędny do tego, aby skóra mogła w nocy „odpoczywać”, regenerować się i oddychać. Pozostawienie na twarzy resztek kosmetyków, a także innych zanieczyszczeń czy zrogowaciałego naskórka przyczynia się bowiem do rozmnażania bakterii, powstawania niedoskonałości oraz blokowania gruczołów łojowych i tworzenia się zaskórników.
Co więcej, twarz oczyszcza się po to, aby przygotować skórę do kolejnych etapów pielęgnacji (zarówno rano, jak i wieczorem). Dzięki dokładnemu, a jednocześnie delikatnemu usuwaniu zanieczyszczeń cera jest gotowa do wchłaniania składników aktywnych, które dostarcza się jej chwilę później za pośrednictwem serów, kremów i innych kosmetyków.
Skuteczny demakijaż w kilku krokach
- Oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od usunięcia kosmetyków z okolic oczu (w tym rzęs i brwi) oraz ust. W tym celu stosuje się produkty do demakijażu takie jak mleczka, płyny micelarne czy specjalne płyny dwufazowe do usuwania kosmetyków z tych obszarów.
- W przypadku pozbywania się tuszu z rzęs warto nasączyć wacik i przyłożyć go do zamkniętych oczu na dłuższą chwilę. Dzięki temu można usunąć resztki produktu z ich powierzchni, a jednocześnie nie pocierać ani nie rozciągać skóry, co może prowadzić do jej podrażnienia oraz szybszego powstawania zmarszczek.
- Następnym krokiem jest wstępne oczyszczanie całej twarzy, czyli usuwanie pozostałości kosmetyków z jej całej powierzchni przy pomocy odpowiedniego preparatu. Należy robić to dokładnie, najlepiej kolistymi ruchami, przemieszczając się od brody w kierunku policzków i czoła.
- Kolejny etap to oczyszczanie właściwe. Opiera się ono na dokładnym myciu twarzy. Można wykorzystać do tego np. specjalne żele, pianki czy mydła z odpowiednim pH. Po tych czynnościach można przejść do tonizacji skóry.
Jakie kosmetyki do zmywania makijażu wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ten sam kosmetyk może świetnie sprawdzać się w przypadku jednej osoby, natomiast u drugiej powodować przesuszenie, przetłuszczanie się czy podrażnienia skóry. Kluczem jest więc dopasowanie produktów do swoich indywidualnych potrzeb. Trzeba więc określić, czy jest się posiadaczką cery tłustej, wrażliwej, suchej, normalnej, a może mieszanej?
Istotne jest także, czy dana osoba zmaga się z przebarwieniami, niedoskonałościami albo zaskórnikami, ponieważ również pod tym kątem może dobrać stosowane kosmetyki. Przykładowo panie z cerą wrażliwą oraz skłonną do alergii i powstawania podrażnień powinni sięgać po dermokosmetyki o bardzo delikatnych formułach. Takie produkty są z zasady hipoalergiczne, mają pH neutralne dla skóry i nie zawierają substancji drażniących.
Dodatkowo w ich składzie można znaleźć substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym czy wspierającym regenerację cery takie jak kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu czy prowitamina B5 (D-pantenol). Demakijaż powinien być wykonany w sposób delikatny, a zarazem dokładny i skrupulatny. Bardzo ważne, aby o nim nie zapominać, a tym samym stwarzać skórze warunki do prawidłowej regeneracji i odżywienia.
Leave a Reply