sucha skora jesien

Jak poradzić sobie z suchą skórą podczas jesieni?

Jesienią często nasza skóra nie jest w najlepszej kondycji po okresie letnim, kiedy była wystawiana na działanie intensywnych promieni słonecznych, a także innych niekorzystnych czynników. Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, a za oknem aura nie zachęca do aktywności, na naszą skórę czyha wiele pułapek. Niekorzystne warunki atmosferyczne, a więc niskie temperatury, porywisty wiatr i deszcz powodują, że może stać się ona przesuszona, poszarzała i pozbawiona jędrności. Dlatego właśnie jesienią powinniśmy szczególnie zadbać o stan naszej skóry, zarówno na ciele, jak i twarzy, by przywrócić  jej blask, nawilżenie i zregenerować ją po tych ciężkich kilku miesiącach. Problemem, z którym najczęściej borykamy się jesienią, jest sucha skóra. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Pielęgnacja skóry jesienią – dlaczego jest tak ważna?

Jesienią i zimą nasza skóra jest narażona na szereg niekorzystnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wśród zewnętrznych można wymienić niskie temperatury, porywisty wiatr i mróz, a także suche powietrze. Wewnętrzne czynniki, które wpływają na stan naszej skóry jesienią to przede wszystkim nieodpowiednie nawodnienie i dieta pozbawiona witamin minerałów i substancji odżywczych. Naszej skórze nie pomaga też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej spowodowane brzydką aurą, która nie zachęca do żadnych aktywności. Dodatkowo bardzo często nasza skóra jest przesuszona po tym, jak latem opalaliśmy się często bez odpowiednich filtrów, kąpaliśmy się w morzu czy chlorowanej wodzie w basenie. 

Każdy typ cery należy szczególnie pielęgnować w okresie jesienno-zimowym, dobierając odpowiednie preparaty o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym i naprawczym. Sucha skóra jesienią jednak jest szczególnie podatna na zmiany pogody, ponieważ często jej bariera hydrolipidowa jest zaburzona, przez co nie chroni ona głębszych warstw skóry w odpowiedni sposób. Dużą uwagę do pielęgnacji skóry w okresie jesienno-zimowym powinny przykładać również posiadaczki skóry atopowej, naczynkowej wrażliwej i ze skłonnością do podrażnień, a także osoby zmagające się z różnego rodzaju niedoskonałościami, trądzikiem pospolitym i różowym.

Sucha skóra twarzy jesienią – jak o nią dbać?

Pielęgnacja skóry suchej jesienią powinna uwzględniać zarówno nawilżanie naskórka i głębszych warstw skóry, jak i odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Produkty, po jakie powinny sięgać posiadaczki skóry suchej jesienią, muszą wykazywać więc właściwości nawilżające i okluzyjne. Podstawą pielęgnacji skóry twarzy jesienią powinno być odpowiednie jej oczyszczenie. Jeżeli na co dzień stosujemy kremy z filtrem przeciwsłonecznym lub wykonujemy makijaż, wówczas powinniśmy postawić na dwuetapowe oczyszczanie twarzy. W pierwszym kroku, stosując więc specjalny olejek, płyn do demakijażu lub płyn micelarny, należy zmyć makijaż i przy okazji usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które w ciągu dnia zgromadziły się na naszej skórze, sebum i pot. Następnie wykorzystując żel do mycia twarzy lub piankę do mycia twarzy, należy umyć skórę. Ze względu na to, że sucha skóra bardzo często jest wrażliwa, ponieważ ma naruszoną warstwę hydrolipidową, wycierając ją, należy robić to bardzo delikatnie, nie pocierając naskórka, najlepiej przy użyciu jednorazowego ręcznika papierowego.

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać zabieg złuszczania martwego naskórka. W tym celu należy wykorzystać peeling. Obecnie na rynku dostępne są zarówno produkty gruboziarniste, drobnoziarniste, jak i peelingi enzymatyczne, a także kwasowe. Dobór  konkretnego preparatu powinien być uzależniony od potrzeb naszej skóry. Na peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste najczęściej decydują się posiadaczki skóry normalnej, ewentualnie mieszanej. Mając cerę wrażliwą, atopową, ze skłonnością do podrażnień, naczynkową, z trądzikiem różowatym, ale też suchą, lepiej stawiać na peelingi enzymatyczne. Po wykonaniu peelingu możemy nałożyć na twarz grubą warstwę kremu lub nawilżającą, odżywczą, regenerującą, lub kojącą maskę.

W codziennej pielęgnacji skóry suchej możemy wykorzystywać nawilżające sera, na przykład z kwasem hialuronowym, które nakłada się na nieco wilgotną twarz. Następnie na taki preparat możemy nałożyć krem nawilżający lub regenerujący. Powinien on zawierać składniki, które w ciągu dnia wyrównują koloryt skóry, niwelują działanie czynników zewnętrznych na twarz, a więc eliminują zaczerwienienia, a jednocześnie zapobiegają utracie wody z naskórka, stanowiąc barierę ochronną skóry. Na dzień lepiej postawić na lżejsze formuły, na noc z kolei na bardziej treściwe. Wykonując poranną pielęgnację skóry twarzy, nie możemy zapomnieć również o nałożeniu kremu z filtrem. Pamiętajmy, że promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok, również jesienią i zimą, czyli wtedy kiedy słońce teoretycznie mocno nie operuje, a aura wydaje się pochmurna.

Jak zadbać o skórę jesienią? Po jakie produkty sięgnąć?

Nawilżenie i odżywienie, a także zatrzymanie wody w naskórku, uelastycznienie skóry i przywrócenie funkcji barierowych skóry to podstawowe działania, jakie powinny gwarantować preparaty kosmetyczne stosowane przez nas do pielęgnacji twarzy jesienią. Dobierając odpowiednie kosmetyki, warto uwzględnić nie tylko porę roku, ale także potrzeby naszej skóry, a więc na przykład jej odwodnienie i inne aspekty. Na przykład posiadaczki skóry dojrzałej dodatkowo powinny szukać w takich kosmetykach składników o działaniu przeciwstarzeniowym pobudzającym skórę do syntezy kolagenu i elastyny, które redukują wolne rodniki i mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek, czyli efekty starzenia się skóry. Z kolei posiadaczki skóry trądzikowej lub ze skłonnością do niedoskonałości, mogą szukać w produktach takich jak krem czy serum na jesień składników o działaniu przeciwbakteryjnym,  przeciwzapalnym i łagodzącym.

Bez wątpienia, wśród składników, których warto szukać w preparatach kosmetycznych na jesień, można wymienić kwas hialuronowy. Może być on wykorzystywany na każdym rodzaju skóry. W kremach mogą znaleźć również lipidy, ceramidy, antyoksydanty, skwalan, kwasy tłuszczowe, różnego rodzaju oleje, woski czy PHA, a także inne substancje. Odpowiadają one za wiele procesów. Niezależnie od tego, na jakie produkty się zdecydujemy, pamiętajmy, że po nałożeniu kremu na twarz, nie możemy czuć, że nasz naskórek jest szorstki, skóra jest ściągnięta, zaczerwieniona lub łuszczy się, ponieważ oznacza to, że preparat został nieprawidłowo dopasowany do naszych potrzeb.

Sucha skóra na ciele w okresie jesiennym – jak pielęgnować skórę w zależności od jej typu?

Niskie temperatury w ciągu dnia jesienią powodują, że nawilżenie skóry i napięcie skóry, często w tym okresie spada. Mowa tutaj nie tylko o skórze twarzy, ale również na ciele. Dlatego bardzo często, w okresie jesienno-zimowym, skóra na naszym ciele staje się szorstka w dotyku, traci swoją elastyczność i nasila się wówczas problem z cellulitem lub obrzękami. W pielęgnacji skóry przesuszonej należy stosować produkty dopasowane do jej potrzeb. 

Zazwyczaj skóra na naszym ciele nie jest tak wymagająca, jak na twarzy. Z tego powodu, bardzo często wysuszenie spowodowane uwalniającą się wodą ze skóry, która paruje ze względu na przykład na suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, można szybko zniwelować, stosując odpowiedni krem na zimę. Suchość skóry na ciele może zniwelować też bogaty w składniki odżywcze balsam lub specjalne olejki do ciała. 

Obecnie na rynku dostępne są produkty o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym, kojącym, ale też przeciwcellulitowym. Dobór konkretnych preparatów powinien być uzależniona od naszych potrzeb. Produkty takie powinny zawierać składniki o działaniu uelastyczniającym skórę, niwelującym jej wysuszenie i chroniącym skórę przed utratą wody. Dobrze więc, aby poza substancjami nawilżającymi, posiadały także związki o działaniu okluzyjnym.