związek i koronawirus

Jak dbać o związek w czasie kwarantanny? Sprawdź kilka skutecznych sposób

O ile żadne z Was nie musi wychodzić z domu, żeby dotrzeć do pracy, jesteście teraz na siebie „skazani” 24 h na dobę. Pandemia koronawirusa jest dość podstępna i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakim momencie zaatakuje, więc wyjścia na zewnątrz, już abstrahując od obowiązujących obostrzeń, są mocno ograniczone, a wręcz nawet niebezpieczne. Nie ratuje Cię spotkanie z przyjaciółką, ani shopping. Co robić, żeby się nie pozabijać?

Umówmy się, nawet w najlepszych związkach czasem masz ochotę wysiąść z auta zwanym bycie razem i mieć chwilę oddechu. Czasem się kłócisz, uniknąć się tego nie da. Teraz, kiedy sytuacja jest dość nerwowa, Wasza cierpliwość jest mocniej niż dotychczas narażona na próbę. Jeszcze jak w pakiecie dochodzi opieka nad dziećmi, home office, możecie poczuć się czasem na jak tykającej bombie zegarowej. Czasem wystarczy sekunda i eksplozja gwarantowana. Odwróć też sytuację – macie w końcu czas dla siebie, nie kręcicie się jak chomik w kołowrotku, bo „zawsze coś trzeba zrobić”. Jest czas na rozmowę, przemyślenia, bliskość. Może na tym lepiej się skupić? A nawet na pewno!

Rozmawiaj jak najwięcej

Udana relacja powinna być zbudowana na szczerości, otwartości, a więc – rozmowie. Umiejętność komunikacji, to fundament dobrego związku. Bez tego może szybko się posypać jak przysłowiowy domek z kart. Partnerzy powinni mówić sobie o wszystkim – o swoich lękach, obawach, planach czy marzeniach. Warto zadbać, aby komunikacja w związku była pełna szacunku i zrozumienia dla drugiej osoby. Unikajmy krytyki, ciągłych uwag oraz wyśmiewania się. Takie podejście sprawi, że wspólne rozmowy staną się przyjemnością, a nie przykrym codziennym obowiązkiem. W obecnym czasie wsparcie i bliskość drugiej osoby są niezwykle ważne. Dlatego dbajmy o nasze związki i dobrą komunikację z partnerem – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect.

Zadbajcie o siebie

#Zostańwdomu i zadbaj o relację. Pomyśl, ile jeszcze o sobie nie wiecie. Na pewno dawno nie byliście ze sobą tak długo w ciągu dnia – nie licząc wakacji. Może to czas, żeby umocnić relację? Zadbajcie o dobrą atmosferę. Nawet jeśli jest dość ciężko, bo nerwowo, bo dużo na głowie, postaraj się znaleźć we wszystkim pozytyw. Kiedy jest nerwowo, policz do 1000000 i uważaj na słowa. Wiesz, że te potrafią mocno zranić. Dbajcie o siebie wzajemnie. Może jakaś kolacja, wspólna kąpiel, masaż? Oglądanie seriali…jest wiele sposobów na ciekawe spędzenie czasu. Teraz macie go dużo, więc nie zmarnujcie go.

Czasem oczyść gęstą atmosferę

Oczywiście nie poprzez rzucanie talerzami, nie wściekaj się i nie ciskaj gromami. Co więc robić, jak robi się nerwowo? Wszelkie spory i nieporozumienia należy rozwiązywać na bieżąco. Nierozwiązany problem z czasem narasta, co działa tylko na niekorzyść związku i osłabia bliskość w relacji. Podczas kłótni warto mówić o sobie, o swoich uczuciach i potrzebach. Trzymajmy się faktów. Ułatwi nam to konstruktywne poprowadzenie rozmowy. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy odnosili się do siebie z szacunkiem i zrozumieniem oraz nie oceniali i nie moralizowali siebie nawzajem – wyjaśnia Dorota Kobierska. Co zrobić, gdy napięcia i konflikty się powtarzają zbyt często? – Jeżeli kłótnie są częste i nie prowadzą do rzeczowych rozwiązań, warto poszukać pomocy u specjalisty. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże nam przezwyciężyć trudności oraz znaleźć odpowiednie rozwiązanie – radzi Dorota Kobierska.

Skup się na sobie

Macie teraz także czas, aby skupić się tylko na sobie i swoich potrzebach. Takie chwile często są na wagę złota i naprawdę ciężko jest je znaleźć w codzienności. Jesteś ważna, Twój partner też. Bądźcie blisko, ale zadbajcie też o siebie oddzielnie. – Bądźmy dla siebie dobrzy, dbajmy o własne zdrowie i samopoczucie. Odpoczywajmy, regenerujmy siły, ale też przeznaczmy ten czas na swój rozwój i hobby. To wszystko sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani i optymistycznej nastawieni do życia, a to z pewnością wpłynie na naszą relację z partnerem. Wbrew pozorom robienie rzeczy osobno, również może zbliżyć nas do siebie, a także da nam możliwość zatęsknienia za naszą drugą połówką. Ponadto realizując własne pasje oraz indywidualne potrzeby rozwijamy się, co sprawia, że stajemy się bardziej interesujący i atrakcyjni dla naszego partnera – tłumaczy Dorota Kobierska.

Jeśli jednak pandemia wymusiła na Was rozłąkę, w przypadku, kiedy nie mieszkacie razem, pamiętaj o kontakcie. Tak często, jak jest to możliwe. Bądźcie daleko, ale jednocześnie bardzo blisko. Teraz jest to Wam szczególnie potrzebne.

Wypowiedź eksperta na podstawie mat. prasowych