Dieta ketogeniczna – plusy i minusy

Dieta ketogeniczna polega na redukcji spożywania węglowodanów. Mimo że praktykuje się ją już od ponad 80 lat, dopiero niedawno wkradła się w łaski osób, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Zanim jednak zdecydujesz się na to czy będziesz ją stosować, poznaj jej wady oraz zalety. Jak każda bowiem nie niesie ze sobą samych korzyści. 

Dieta ketogeniczna – utrata masy ciała skutkiem ubocznym

Początkowym celem stosowania diety ketogenicznej było niesienie pomocy dzieciom chorym na padaczkę lekoodporną, a także cierpiącym na niektóre (rzadkie) choroby genetyczne oraz metaboliczne. To, że dzięki jej stosowaniu następowała utrata masy ciała jest można powiedzieć „jej skutkiem ubocznym”.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Podczas stosowania diety ketogenicznej dostarczasz organizmowi zalecane 20 proc. białka, 70 proc. z tłuszczu oraz zaledwie 10 proc. węglowodanów. Dzięki temu, że węglowodany spożywasz w znikomej ilości, Twój organizm jest zmuszony czerpać energię z tłuszczów, co wprowadza go w stan ketozy. Ketoza jest to sytuacja w której paliwem mózgu stają się ciała ketonowe wytwarzane w metabolizmie tłuszczów. W standardowej diecie jest nim zaś glukoza.

Korzyści ze stosowania diety ketogenicznej, to przede wszystkim:

– szybka utrata tkanki tłuszczowej,
– uregulowanie poziomu glukozy we krwi,
– szybka regeneracja mięśni.

Wady diety ketogenicznej:

– obciążenie nerek i wątroby,
– możliwe wystąpienie mdłości, zaparć i zmęczenia w początkowej fazie,
– przy dłuższym stosowaniu możliwe niedobory witamin i składników mineralnych.

Dieta ketogeniczna – pod opieką specjalisty

Jak we wszystkich dietach, tak też w ketogenicznej należy zachować ostrożność. Jest ona bardzo restrykcyjna i stosowanie jej sposób nieumiejętny może doprowadzić do nawet do kwasicy ketonowej. Nie zaleca się więc jej stosowania na własną rękę, a pod opieką specjalisty, który ułoży szczegółowy jadłospis. Warto także przed jej rozpoczęciem wykonać badania, które wykluczą wszelkie przeciwwskazania do jej rozpoczęcia.