Nastał dość trudny czas nie tylko dla naszej kondycji psychicznej, ale także skóry dłoni. W obawie przed zachorowaniem na koronawirusa bardzo często myjemy ręce i je dezynfekujemy. To tylko krok od tego, aby skóra stała się przesuszona, szorstka, a nawet zaczynała swędzieć i pękać. Aby nie dopuścić do powstania tego typu problemów, warto wprowadzić do codziennych rytuałów kilka zabiegów. Jakich? Podpowiadamy.
Częste używane środków antybakteryjnych, które w swoim składzie zawierają alkohol, wzmożone zaprzyjaźnienie się z mydłem nie pozostaje obojętne dla skóry dłoni. Wręcz przeciwnie – skutecznie może doprowadzić do tego, że wraz z pozbyciem się wirusów i bakterii, usuniemy z niej dobrą florę bakteryjną. Efekt? Szorstkie, nieprzyjemne w dotyku dłonie, a nawet mikrouszkodzenia. Co należy zrobić, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Zadbać zarówno o kondycję skóry, jak i usunięcie z niej chorobotwórczych drobnoustrojów?
Dezynfekcja i mycie rąk – jak często należy to robić?
Zacznijmy od podstaw. Myć ręce trzeba niezależnie od tego, czy w powietrzu szaleje koronawirus, czy jakikolwiek inny. Podkreśla to jasno m.in. World Health Organization. Oczywiście teraz, kiedy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa, musimy na to położyć szczególny nacisk. Dlaczego trzeba myć ręce? WHO jasno tłumaczy: zmniejszamy ryzyko zachorowania i przenoszenia wirusa. Pamiętaj o tym, że wirusy, bakterie oraz grzyby bardzo lubią zasiedlać miejsca do których często mają dostęp nasze dłonie – niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, pracy czy w przestrzeni miejskiej. Jeśli nie myjemy ich, z łatwością przenosimy patogeny w inne miejsca, w tym do naszej jamy ustnej, oczu, nosa czy uszu – słowem, dajemy zielone światło na drodze do wprowadzenia ich do naszego organizmu.
Jak prawidłowo myć ręce – instrukcja WHO
Jeśli chcemy mieć pewność, że wszelkie mikroorganizmy zniknęły z powierzchni naszej skóry, warto sięgnąć do oficjalnej instrukcji, którą sporządziła WHO. Trzeba przy tym pamiętać, że mimo iż większość wirusów jest podatna na działanie środków myjących, które są ogólnie dostępne, jednak na drodze do ich likwidacji stoi także czas mycia rąk, a także powierzchnia skóry, którą myjemy. Nie myj krócej niż 30 sekund.
- Pierwszy krok, to zmoczenie rąk. Użyj do tego czystej i ciepłej wody.
- Nałóż na nie środek myjący i rozprowadź go na całej ich powierzchni.
- Myj środek dłoni, stosuj przy tym ruchy okrężne.
- Ułóż prawą dłoń na lewej zewnętrzną stroną, spleć palce i dokładnie umyj przestrzenie między nimi. Potem zrób to samo używając drugiej dłoni.
- Teraz strona wewnętrzna – spleć dłonie, umyj ich wnętrze pocierając przestrzenie między palcami.
- Zegnij palce, żeby potem pocierać ich grzbietami oraz opuszkami o wnętrze drugiej dłoni (powtórz to samo z drugą).
- Obejmij kciuk, oczyść go ruchami okrężnymi. Zrób to samo z drugim.
- Opuszkami palców potrzyj o wnętrze dłoni (naprzemiennie).
- Obmyj dokładnie ręce czystą wodą.
- Wytrzyj dłonie korzystając z jednorazowego ręcznika papierowego.
Infografikę, jak również filmik instruktażowy znajdziecie na stronie: https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
Jak zadbać o skórę dłoni przy częstym myciu?
Punkt pierwszy: zwróć uwagę na to, jakich środków do mycia używasz. Najlepszym wyborem będą mydła nawilżające w których składzie znajdziesz olejki roślinne. Bardzo pozytywnie na stan skóry wpływają ponadto lanolina, wazelina, parafina oraz gliceryna. Zdecydowanie bardziej higieniczne będą mydła w płynie. Postawmy na kostkę tylko wtedy, jeśli używa jej tylko i wyłącznie jedna osoba.
Bardzo dokładnie susz dłonie. To niezwykle ważne! Zrezygnuj na jakiś czas z tradycyjnych ręczników na rzecz papierowych. Jeśli jednak wolisz ręczniczek, zadbaj o to, aby każdy z domowników miał swój. Nie trzyj mocno dłoni w trakcie ich osuszania. W przeciwnym razie, w bardzo łatwy sposób doprowadzisz do powstania mikrourazów na powierzchni naskórka.
Zaprzyjaźnij się z balsamami i kremami nawet, jeśli nie zauważyłaś do tej pory żadnych niepokojących oznak. Pamiętaj, że działania profilaktycznie są zwłaszcza teraz, bardzo ważne. Najlepiej sięgaj po kosmetyki pozbawione chemii, naturalne. Warto, aby były z serii nawilżających, o działaniach łagodzących. Tego typu środki są pomocne na drodze do przywrócenia prawidłowej funkcji barierowej naskórka, a ponadto przynoszą ukojenie skóry znacznie poprawiając jej wygląd. Ponadto chronią ją przed utratą wody.
Doceń moc witaminy E, która chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, neutralizuje wolne rodniki, a także witaminą A. Ta z kolei zapobiega powstawaniu plam na dłoniach, wpływa na regenerację naskórka oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. Możesz sięgnąć także po substancje łagodzące. Wśród nich wyróżnia się alantoina, która działa łagodząco oraz przeciwzapalnie. Ponadto znacznie pobudza podziały komórkowe i odnawia naskórek. Wpływa to znacznie na objawy szorstkości dłoni oraz problemów z ich czerwienieniem. Łagodząco na podrażnienia oraz stany zapalne działa także D-panthenol. Jest bardzo pomocy na drodze do poprawienia bariery lipidowej.
Domowe sposoby na suche dłonie
Uczucie szorstkich dłoni jest bardzo nieprzyjemne, jednak z pomocą domowych sposobów, możemy je zniwelować. W tym celu warto przygotować domowy peeling, który nie tylko złuszczy martwy naskórek, co znacznie ułatwi wniknięcie składników, które zawarte są w różnego rodzaju kremach do rąk tudzież maseczkach. Co może stać się więc substancją ścierną? Przede wszystkim mielone siemię lniane, grubo zmielone płatki owiane, drobnoziarnisty cukier, a także mielona kawa. Za płynny składnik z powodzeniem może posłużyć np. starty ogórek, woda, albo też jogurt naturalny. Dobierz wybrane przez siebie składniki i rozprowadź powstały peeling tak, jakbyś myła ręce – ocierając dłoń o dłoń. Powtórz taki zabieg raz w tygodniu.
Kolejny krok, to nałożenie maseczki. Jak ją przygotować? Tu także z pomocą ruszą nam produkty, które powinnyśmy mieć pod ręką. Przyda się np. siemię lniane. W zależności od potrzeby – zalej jedną łyżkę wrzątkiem. Musisz poczekać aż spęcznieje i pojawi się śluz. Nałóż na powstałą papkę gazę, następnie połóż na dłonie i owiń ciepłym ręcznikiem (zamiennie folią kuchenną). Potrzymaj kilka minut i spłucz.
Z pomocą na suche dłonie przyjdzie także połączenie żółtka z oliwą z oliwek w proporcjach: jedno żółtko i 3-4 łyżki oliwy. Powstałą maseczkę nałóż na dłonie i owiń.
Sucha skóra dłoni, to teraz problem większości z nas, a jeśli nie, to i tak warto zadbać o profilaktykę. Przy zastosowaniu kilku prostych metod możemy sprawić, że problem zniknie, albo w ogóle się nie pojawi. Najważniejsze jest systematyczne działanie, a także konsekwencja. Im szybciej o nią zadbamy, tym lepiej dla naszej skóry.
Leave a Reply