Lato nieuchronnie odchodzi w zapomnienie, a przed nami kilka chłodniejszych miesięcy, które z pewnością nie będą zachęcać do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Prowadzenie biernego trybu życia to jednak najgorsze, co możemy zrobić dla swojego ciała i ducha. Aktywność fizyczna ograniczona do minimum nierzadko prowadzi do negatywnych konsekwencji, które w długofalowej perspektywie mogą okazać się trudne do odwrócenia. Zatem co to jest bierny styl życia i jak raz na zawsze z nim skończyć?
Bierny styl życia, czyli jaki?
To nic innego jak siedzący tryb życia, który z każdym kolejnym dniem przybliża nas do poważnych problemów ze zdrowiem. Praca przed komputerem, godziny spędzone za kółkiem samochodu lub w komunikacji miejskiej czy w końcu wieczorny relaks przed telewizorem tylko pogłębiają codzienny marazm i pozbawiają chęci do działania. O tym, że prowadzenie biernego trybu życie może być katastrofalne w skutkach, nie trzeba nikogo przekonywać. Ludzki organizm nie jest przyzwyczajony do stagnacji i braku aktywności, co objawia się odkładaniem tkanki tłuszczowej, co z kolei inicjuje lawinę schorzeń groźnych dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Bierny tryb życia i jego wpływ na zdrowie
Jak rozpoznać, że nasz organizm zaczyna się buntować przed brakiem aktywności fizycznej? Wbrew pozorom nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć pierwsze niepokojące sygnały świadczące o pogarszającej się kondycji naszego ciała. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, które na co dzień nie zaprzątają naszej głowy. Zatem jak siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie?
Siedzący tryb życia a samopoczucie
Osoby, które w swojej codzienne rutynie pomijają aktywność fizyczną i spożywają nadmierne ilości przetworzonej żywności zdecydowanie częściej uskarżają się na obniżony poziom samopoczucia, brak energii do działania czy zaburzenia rytmu sennego. Podobne dolegliwości są następstwem magazynowania energii przez organizm, który zabezpiecza się na wypadek jej niedoboru.
Obniżona odporność efektem biernego stylu życia
Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji, głównie ze względu na zmienność pogody, wysoką wilgotność powietrza czy niskie temperatury. Siedzący tryb życia zwiększa podatność organizmu na wirusy, bakterie i inne drobnoustroje czyhające na jesienią i zimą na każdym kroku. Brak aktywności fizycznej i zła dieta negatywnie wpływają na pracę układu immunologicznego, o czym warto sobie przypomnieć zasiadając wieczorem przed telewizorem z miską czipsów czy gorącą czekoladą.
Bierny tryb życia negatywnie wpływa na serce
Długoletnie prowadzenie siedzącego stylu życia nie pozostaje bez wpływu na kondycję serca i układu krwionośnego. Jeśli o szybsze bicie serca przyprawia nas krótka przebieżka do autobusu czy wyjście po schodach na drugie piętro to jest to niezaprzeczalny znak, że z naszym ciałem dzieje się coś niepokojącego. Im szybciej zdecydujemy się przejść na aktywny styl życia, tym ryzyko zawału, udaru czy innych poważnych schorzeń będzie stopniowo się zmniejszać.
Pasywny tryb życia do prosta droga do nadwagi
Organizm, który pozbawiony jest regularnego ruchu broni się przed niedoborem energii poprzez magazynowanie jej w postaci tkanki tłuszczowej. Każda z nas doskonale wie z czym to się wiąże – z coraz większą nadwagą, która stopniowo może przerodzić się w otyłość. Przybieranie na wadze to nie tylko niższa samoocena i gorsza kondycja, ale zaburzenie pracy wielu układów narządów. Zatory żylne, otłuszczona wątroba, niewydolność oddechowa czy zaburzenia hormonalne to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czekają na osoby zmagające się z nadwagą i otyłością.
Bierny i aktywny styl życia – jak zmienić swoje życie?
Każdy moment jest dobry, aby raz na zawsze zerwać ze złymi nawyki i odzyskać radość z małych rzeczy. Bierność pozbawia nas nie tylko energii i sił witalnych, ale także kilku dodatkowych lat życia, które mogłybyśmy spędzić z najbliższymi. Zmiana stylu życia na aktywny, i przede wszystkim zdrowy tryb życia zadziała z korzyścią dla naszego ciała i ducha. Początki zawsze bywają trudne, dlatego tak ważne jest odnalezienie źródła motywacji pomagającego przetrwać chwile największych kryzysów, które z pewnością się pojawią. Najważniejsze jednak, by znaleźć w sobie wewnętrzną siłę do zerwania z biernym stylem życia. Ogromnym oparciem zazwyczaj okazują się przyjaciele i rodzina – nie tylko zmotywują dobrym słowem, ale i będą współuczestniczyć w zmianie trybu życia na bardziej aktywny.
Aktywny tryb życia też może być przyjemny
Lenistwo, które w przeważającej części jest efektem siedzącego trybu życia, dla wielu wydaje się najbardziej odpowiednim sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jednak aktywność fizyczna może sprawiać nie mniej frajdy niż leżenie na kanapie, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam ukochane osoby. Rodzinne wycieczki rowerowe, długie wędrówki po górach czy krótkie spacery po okolicznych lasach pomagają odzyskać równowagę psychiczną, pozbyć się stresu, ale co najważniejsze – przyzwyczaić organizm do regularnego ruchu, który zaowocuje zgrabniejszą sylwetką i lepszym stanem zdrowia, a o to tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.
Leave a Reply