soczewki kontaktowe

Co się stanie, gdy zasnę w soczewkach?

Noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – praktycznie niewidocznym, a równie skutecznym co okulary, co w dużej mierze przyczynia się do ich popularności. Co się stanie jednak, kiedy którejś nocy zapomnimy je zdjąć? Czy może być to groźne dla naszego zdrowia – co robić, aby nie dopuścić do groźnych konsekwencji? Podpowiadamy.

Spanie w soczewkach, a bezpieczeństwo

Specjaliści mówią jednym głosem – spanie w soczewkach może powodować podrażnienia oczu, więc zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się takich praktyk. W tym wypadku nie istnieje zróżnicowanie na soczewki jednodniowe, albo też soczewki wielokrotnego użytku. W obu przypadkach śpiąc w nich narażamy nasze oczy nie tylko na dyskomfort, lecz także na wystąpienie poważniejszych konsekwencji. Wśród nich wymienia się nawet uszkodzenie wzroku. Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości, jakie mogą wystąpić po tym, jak zapomnimy o zdjęciu soczewek przed snem wymienia się: nadmierne łzawienie, opuchnięcie oczu oraz ich suchość, nadwrażliwość na światło, a nawet niedotlenienie rogówki czy też groźne infekcje, za wystąpienie których odpowiadają drobnoustroje .

Zaśnięcie w soczewkach – co dalej?

Mimo najlepszej pamięci oraz dbania o to aby absolutnie nie zapominać o usunięciu soczewek przed snem, może zdarzyć się sytuacja, w której po prostu tego nie zrobimy. W końcu każdemu z nas może przydarzyć się nieplanowana drzemka, która przeciągnie się o kilka czy też nawet kilkanaście godzin. Często także zmęczenie daje w ten sposób o sobie znać i po prostu zasypiamy w soczewkach w najmniej oczekiwanym momencie. Jakie działania należy wtedy podjąć? Po pierwsze, zaraz po przebudzeniu, natychmiast powinniśmy zdjąć soczewki. Oczy zapewne będą przesuszone, dlatego wówczas trzeba sięgnąć po nawilżające krople. Jeśli czujemy, że oczy są zmęczone, idąc za radą specjalistów, soczewki zastąpmy na jakiś czas okularami. Jeśli jednak objawy będą się nasilać, pojawi się łzawienie oczu, pieczenie czy też ból, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.

Czy wszystkie soczewki należy zdejmować przed snem?

Na rynku dostępne są rodzajesoczewek, których noszenie w nocy nie prowadzi do żadnych przykrych konsekwencji. Są one dedykowane stosowaniu zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu. Ten typ soczewek nosi nazwę soczewki night and day Z powodzeniem można je stosować przez całą dobę nie narażając oczu na żadne dolegliwości . To bezpieczne rozwiązanie zwłaszcza, jeśli często zdarza nam się zasypiać w trakcie wieczornej pracy, czytania książki czy też oglądania telewizji. Oczywiście stosowanie tego rodzaju soczewek warto jest skonsultować ze specjalistą po to, aby upewnić się czy będzie ono dobre biorąc pod uwagę kondycję naszego narządu wzroku. Tego typu kwestie są mocno indywidualne. Można to zrobić na przykład w trakcie badania w salonie Twoje Soczewki.