co jeść przed treningiem

Co jeść przed treningiem, aby uzyskać zamierzone efekty? Sprawdź!

Co najlepiej zjeść przed treningiem – takie pytanie zadaje sobie wiele z nas zanim zacznie przygodę z ćwiczeniami. Niekiedy towarzyszy nam ono nawet wtedy, kiedy już dawno temu rozpoczęłyśmy walkę o lepszą kondycję i sylwetkę. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i dać kilka propozycji dzięki którym aktywność będzie jeszcze bardziej wydajna, a tym samym – przynosiła lepsze efekty.

Czy przed treningiem można jeść?

Absolutnie można, a nawet trzeba. Ważne są zarówno posiłki przed i po treningu, ale skupmy się na tych pierwszych. Jeśli myślisz, że zanim rozpoczniesz ćwiczenia absolutnie nie powinnaś jeść, to jesteś w ogromnym błędzie. Z gwarantowanych efektów takiego działania możesz się spodziewać co najwyżej uczucia, że jest Ci słabo i nie jesteś w stanie dość efektywnie wykonywać poszczególnych ćwiczeń. Jeśli zastanawiasz się co najlepiej jeść przed siłownią i dlaczego warto to robić, to wiedz, że takie działanie bardzo pozytywnie wpływa na wyniki danej aktywności. Wraz z pożywieniem dostarczasz sobie niezbędnej energii, co przekłada się na to, że możesz dokładniej wykonywać każde ćwiczenie, a ponadto sukcesywnie zwiększać liczbę jego powtórzeń.

W spalaniu tłuszczu i jego tempie dochodzi do pewnego rodzaju paradoksu. Polega on na tym, że jeśli dostarczysz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kilokalorii, to możesz być pewna, że takim działaniem ułatwisz mu spalanie większej ilości tłuszczu, a ponadto w dużym stopniu sprawisz, że mięśnie będą znacznie szybciej się regenerowały. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ochronisz swoje ciało przed odwodnieniem, jak również przetrenowaniem. Brak jedzenia spowoduje tylko i wyłącznie to, że nie zagwarantujesz sobie redukcji tkanki tłuszczowej, ale za to na pewno możesz być pewna, że dojdzie do spalenia tkanki mięśniowej. Na pewno nie dojdziesz także do wydolności organizmu w spodziewanym poziomie.

Co najlepiej jeść przed siłownią – czy warto być na czczo?

Ćwiczenia wykonywane na czczo na szczęście nie są już rekomendowane przez trenerów fitness, chociaż do niedawna jeszcze takie działanie cieszyło się dość dużą popularnością. To olbrzymi błąd – ćwiczenia wykonywane na czczo nie przynoszą nic pozytywnego, a wręcz odwrotnie. Co z ich pomocą można osiągnąć? Co najwyżej utracona zostaje tkanka mięśniowa, w żadnym wypadku tłuszczowa. Musisz pamiętać także, że jeśli będziesz stosowała taką praktykę, to szybko przyczynisz się, że będzie robiło Ci się słabo, może nawet dojść do omdleń, już nie wspominając o przetrenowaniu. Na pewno nie takich efektów się spodziewasz.

Co najlepiej zjeść przed treningiem – postaw na posiłek mieszany

Co przed treningiem zjeść? To bardzo ważne pytanie, ale najpierw należy zastanowić się nad tym, kiedy warto zjeść dany posiłek. Otóż trenerzy fitness rekomendują spożycie go około od dwóch do trzech godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. Bardzo ważna jest jakość tegoż posiłku. Warto stawiać na jedzenie mieszane, które zawiera dużą ilość składników odżywczych. Co to oznacza w praktyce? Najlepiej jest postawić na węglowodany i białko.

Na Twoim talerzu przed rozpoczęciem ćwiczeń powinny więc znaleźć się w dużej mierze produkty zbożowe. Tutaj mowa przede wszystkim o pieczywie razowym. Świetnie sprawdzą się także wszelkiej maści kasze. Nie powinnaś omijać również makaronów oraz płatków owsianych. Jeśli chodzi o białko, to tutaj również nie można bagatelizować jego znaczenia. To właśnie ono przyczynia się do tego, że masz możliwość rozbudowania tkanki mięśniowej. Ważne jest także to, że z jego pomocą dochodzi do minimalizowania rozkładu białek, kiedy zakończysz trening, a ponadto do przyspieszenia regeneracji Twoich mięśni. W jakich produktach szukać wspomnianego białka? Tutaj pomocne będą w dostarczeniu go organizmowi przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, jajka, ryby, jogurty naturalne, a ponadto twaróg.

Czego nie należy jeść przed treningiem?

Zanim zaczniesz ustalać sobie jadłospis przed treningiem, to zrób sobie listę produktów, których powinnaś unikać. Wśród nich na pierwszym miejscu warto jest wymienić przede wszystkim potrawy ciężkostrawne. Bardzo ważne jest to, aby na talerzu przed rozpoczęciem ćwiczeń nie pojawiały się dania, które trafiły na niego prosto z patelni. Wpisz na zakazaną listę także produkty, które powodują wzdęcia, w tym między innymi kapustę, groch i fasolę. Trenerzy odradzają także spożywanie dań wpływających na to, że ma się poczucie ciężkości w żołądku, ale tutaj już wiele zależy od szybkości naszej przemiany materii. To już jest kwestia mocno indywidualna.

Posiłki przed treningiem – kiedy należy je jeść?

Jeśli masz tylko taką możliwość, to książkowym działaniem będzie spożycie posiłku na 2-3 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jeśli stawiasz na te, które składają się z dużej ilości węglowodanów, to powinnaś jeść je nie później niż maksymalnie pół godziny przed trenowaniem. Dlaczego? Tego typu posiłek powoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie, poziom cukru we krwi zacznie spadać, a co za tym idzie, może dojść do osłabienia organizmu. Co innego, jeśli postawisz na ciężki trening. W takim wypadku możesz spokojnie postawić na znaczną ilość węglowodanów. Dlaczego? Jeśli ćwiczysz intensywnie, to tego typu wysiłek może przyczynić się do zahamowania produkcji insuliny. Bez jej udziału aktywność mięśniowa zwiększy domięśniowy transport glukozy.

I bardzo ważna kwestia odnośnie do tego, co jeść przed treningiem – pamiętaj o tym, że liczy się zarówno jakość danego posiłku, ilość, dopasowanie kaloryczne do aktywności fizycznej, jak również to, w jaki sposób będziesz jadła. Najlepiej zarezerwować sobie chwilę i postawić na spokojne przeżuwanie. Nie dość, że będziesz miała większe uczucie sytości, to jeszcze przy tym przyczynisz się także do tego, że uczucie wzdęcia i nabrzmiałości nie będzie Ci towarzyszyć w trakcie wykonywania ćwiczeń. Skoro już wiesz, jak i co jeść, to ruszaj do walki o świetną sylwetkę i dobre samopoczucie. W końcu nie ma nic lepszego niż aktywność. Mówią, że w zdrowym ciele zdrowy duch i bardzo dużo w tym prawdy.