Wszystko o hybrydach

Dlaczego hybryda odpada? Najczęstsze błędy w manikiurze hybrydowym

Zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety, dlatego większość z nas regularnie wykonuje manicure, jak również pedicure. W ostatnich latach wielką popularnością cieszy się manicure hybrydowy, który odpowiednio zrobiony może utrzymać się na paznokciach nawet do kilku tygodni i to bez widocznych ubytków. Choć usługi profesjonalnych stylistek paznokci jest dość powszechnym wyborem, to okres pandemii zmusił wiele z nas do samodzielnego zadbania o swój manicure hybrydowy. Wbrew pozorom nie jest to łatwe – hybryda często odchodzi płatami już po kilku dniach. Zatem jakich błędów unikać? Oto najczęstsze z nich.

Dlaczego hybryda odchodzi? Paznokieć nie jest dobrze zmatowiony

Pierwszym krokiem w drodze do prawidłowo wykonanego manikiuru hybrydowego jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia przed aplikacją bazy, lakierów i innych niezbędnych produktów. Płytka paznokcia naturalnie posiada dość błyszczącą powierzchnię, którą należy jednak zmatowić? Dlaczego? W ten sposób każdy produkt nakładany na paznokieć będzie miał lepszą przyczepność. Zatem co zrobić żeby hybryda długo się trzymała? Za każdym razem należy zmatowić płytkę i wolne brzegi paznokcia blokiem polerskim lub frezem.

Hybryda nie trzyma się na paznokciach przez skórki

Przygotowanie paznokci do manikiuru hybrydowego obejmuje nie tylko dokładne zmatowienie płytki i wolnych brzegów paznokcia, ale również odsunięciu skórek. Do tego celu warto używać patyczków z drewna różanego lub klasycznego kopytka. W niektórych przypadkach skórki są na tyle delikatne, że ich wycinanie nie jest konieczne. Jeśli natomiast po ich odsunięciu wyglądają nieestetyczne, należy wyciąć je cążkami uważając, aby nie poranić skóry. Źle wycięte skórki to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego hybryda odchodzi po 1 dniu. Nawet ich niewielkie pozostałości powodują, że pod powierzchnię lakieru dostaje się powietrze.

Manicure hybrydowy

Hybryda odchodzi płatami: tłusta płytka paznokcia

Hybryda nie będzie trzymać się na powierzchni paznokcia, jeśli ta nie będzie odpowiednio odtłuszczona. Tłusta płytka utrudnia przyczepność bazy i lakierów, przez co prawdopodobnie hybryda odpada już po kilku dniach. Do odtłuszczenia paznokci warto użyć cleanera, a dla wzmocnienia efektu lepszej trwałości manikiuru warto zastosować również primer, który m.in. zapobiega powstawaniu zapowietrzeń.

Dlaczego lakier hybrydowy szybko odpada? Winne zalane skórki

Podczas wykonywania manikiuru hybrydowego niezwykle ważna jest staranność i precyzyjne ruchy, szczególnie podczas dojeżdżania lakierem do skórek. Pod żadnym pozorem nie wolno utwardzać lakieru, jeśli ten w dalszym ciągu pozostaje na skórkach. Między innymi dlatego hybryda odchodzi przy skórkach – pęcherzyki powietrza przedostają się pod powierzchnię bazy i lakieru, przez co ich trwałość drastycznie maleje. Aby nie zalać skórek, należy dobrze je odsunąć. Nawet jeśli lakier dostanie się w niepożądane miejsca, można go swobodnie usunąć patyczkiem nie niszcząc całej stylizacji.

Hybryda odpada po kilku dniach: zbyt grube warstwy lakieru

Złotą zasadą, którą należy stosować przy każdorazowej aplikacji lakieru hybrydowego jest nakładanie jego cienkich warstw. Zapewni to zdecydowanie dłuższą trwałość manikiuru. Zbyt grube warstwy produktu nie utwardzą się w lampie tak jak powinny. Lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy lakieru aniżeli jedną grubą.

Hybryda odpryskuje na końcach – niezabezpieczone wolne brzegi

Nakładając bazę, lakier hybrydowy i top na płytkę paznokcia nie można zapominać o zabezpieczeniu jego wolnych brzegów. W przeciwnym razie lakier będzie odpryskiwał, co z kolei spowoduje przedostawanie się powietrza pod jego powierzchnię. Wykonując manikiur hybrydowy należy zatem dokładnie zabezpieczyć wolne brzegi paznokcia, co wyraźnie przedłuży trwałość produktów.

Hybryda odpada przez stare lakiery

Wiele z nas o tym zapomina, ale wszystkie kosmetyki posiadają datę ważności. Nie inaczej jest w przypadku baz, topów i lakierów hybrydowych, które można stosować zazwyczaj przez 12 miesięcy od otwarcia opakowania. Malowanie paznokci przeterminowanym lakierem to jeden z najczęstszych powodów, dlaczego hybryda odchodzi od powierzchni paznokcia. Podobnie bywa z lakierami hybrydowymi niskiej jakości, które dodatkowo mogą osłabić strukturę paznokci, doprowadzając do ich uszkodzenia.

Dlaczego hybryda się nie trzyma? Winna może być lampa

Manicure hybrydowy wymaga odpowiedniego utwardzenia w lampie, która powinna posiadać odpowiednią moc. Słabej jakości lampy kupione za grosze mogą zawodzić, gdy przychodzi do utwardzania hybrydy, a zwłaszcza produktów pochodzących od uznanych producentów. Winne mogą być też przestarzałe żarówki, które utraciły swoją pierwotną moc. Producenci lamp często określają częstotliwość, z jaką należy wymieniać żarówki, jak również czas utwardzania poszczególnych lakierów. Czasem okazuje się, że pomimo stosowania się do zaleceń producenta lampa w dalszym ciągu nie utwardza manikiuru, co może najczęściej oznacza konieczność wymiany urządzenia na nowe.