Psychoterapeuta to specjalista, którego zadaniem jest pomoc psychologiczna osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Terapeuta powinien umieć szybko nawiązać nić porozumienia z pacjentem oraz wykazywać się wysoką empatią. Jakie jego cechy są najważniejsze? Co sprawia, że warto korzystać z jego usług? Podpowiadamy.
Rozwinięte zdolności komunikacyjne
Umiejętności komunikacyjne odgrywają ogromną rolę przy pracy z pacjentem. Jeśli wybieramy się do psychoterapeuty lub psychologa to z łatwością dostrzeżemy to czy jest to osoba, która chce nawiązać z nami pozytywną nić porozumienia i czy uważnie słucha tego co do niej mówimy. Oczywiście istnieje pewna granica związana z prywatnością, więc przy pierwszych spotkaniach można w wyraźny sposób odczuć pewien dystans. Z czasem jednak lekarz będzie starał się dotrzeć do naszych najgłębszych myśli. Wszystko po to, aby mieć pełniejszy obraz tego co nam naprawdę dolega. Dobry psychoterapeuta stara się udzielać istotnych wskazówek bez wyraźnego karcenia za złe decyzje oraz potępiania naszych czynów. Powinien zachować neutralność oraz w trakcie rozmowy wskazać nam właściwe rozwiązania problemów.
Pewność siebie
Psychoterapeuta to specjalista, który musi być pewien swoich umiejętności i w pełni popierać metodę leczenia, którą stosuje. Nie ma miejsca na przypadek lub eksperymenty o których dowiedział się niedawno z prasy lub z książek. Każdy pacjent przychodzi z konkretnym problemem, a dobry lekarz jest w stanie w krótkim czasie zaplanować oraz zaproponować konkretny plan poszczególnych sesji. Może oczywiście sięgać po dodatkowe pomoce naukowe, ale musi robić to z uwagą.
Powinien być w każdym momencie leczenia ekspertem na którego opiniach chcemy polegać w każdym momencie naszego życia. W łatwy sposób to zweryfikować. Jeśli pojawiamy się na sesji i tak naprawdę nie wiemy od czego zacząć to dobry psychoterapeuta wyjdzie z własną inicjatywą i na każde spotkanie ma już przygotowany konkretny plan. Może go oczywiście zmodyfikować w zależności od naszych potrzeb.
Umiejętność słuchania
Może się wydawać, że rozwiniętą umiejętność słuchania posiada każdy psycholog i psychoterapeuta. Jednak tak naprawdę liczy się tutaj przede wszystkim to czy konkretny specjalista potrafi zbudować atmosferę zaufania. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zwierzyć się ze wszystkich istotnych dla nas problemów. Nie będziemy ukrywać istotnych faktów i nawet wspomnimy o kwestiach, które będą wydawać się dla nas banalne lub wstydliwe. Pacjent musi czuć się zrelaksowany i czuć to, że psychoterapeuta uważnie słucha oraz analizuje to co ma on do powiedzenia. Jeśli w trakcie kolejnych sesji wspomni pewne fakty o których mówiliśmy dawno temu to znaczy, że pamięta i bierze pod uwagę wszystko to co jest dla nas ważne.
Cierpliwość
Psychoterapeuta musi wykazywać się dużą cierpliwością. Jeśli dla pacjenta dany temat jest bardzo istotny to nie powinien usilnie zmieniać toku rozmowy. Powinien cierpliwie poczekać na właściwy moment. Wszystko po to, aby stworzyć atmosferę do poruszenia konkretnego, trudniejszego tematu. Nie powinien przy tym się spieszyć i musi w pełni rozumieć, że pewne dyskusje są dla drugiej osoby znacznie trudniejsze. To właśnie psychoterapeuta powinien móc cierpliwie, powoli i skutecznie przeprowadzić pacjenta przez wszelkie trudności z którymi ma do czynienia. Niepotrzebny pośpiech rodzi ryzyko pomyłki i zwiększa szansę na to, że terapia zakończy się bez osiągnięcia zakładanych celów.
Uważny obserwator
Umiejętność słuchania to jedna z najważniejszych cech, ale liczy się także zdolność obserwacji. Czasem ludzie nie mówią całej prawdy. Nawet po wielu sesjach i po wytworzeniu pozytywnej nici porozumienia. Dobry psychoterapeuta umie zaobserwować pewne nieścisłości oraz dostrzec pewne nietypowe symptomy w zachowaniu pacjenta. Jest to głównie mowa ciała. Może to być związane z uzależnieniem od alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Na ciele można dostrzec też oznaki przemocy domowej. Wszystkie te aspekty mają istotne znaczenie przy prowadzeniu rozmów oraz planowaniu leczenia. Tylko mając pełny obraz specjalista jest w stanie zaplanować leczenie w taki sposób, aby odniosło ono pozytywny skutek.
Akceptacja
Dobry specjalista jest otwarty i przyjmuje postawę pełną akceptacji. Niezależnie od tego z jakimi problemami i słabościami się zmagamy. Psychoterapeuta to człowiek, który musi umieć postawić się na naszym miejscu i w pełni zaakceptować to, że podjęliśmy złe lub często bardzo niekorzystne dla nas samych decyzje. Powinien umiejętnie zbudować narrację w taki sposób, aby upewnić pacjenta, że nie potępia jego czynów, ale zrobi wszystko, aby w pełni zrozumieć jego intencje. Druga osoba w żadnym przypadku nie powinna odczuwać wstydu i musi zawsze czuć się komfortowo w jego gabinecie. Tylko w ten sposób można skutecznie pokonać stres oraz traumę związaną z własnymi problemami.
Szacunek do drugiej osoby
Psychoterapeuta zawodowo traktuje drugą osobę jak pacjenta. Powinien także szanować go jak człowieka. Wielu ludzi preferuje dystansować się od innych osób jeśli dowiadują się, że gnębią ich konkretne problemy natury psychicznej. Specjalista nie może ulegać takim wpływom. Musi zachować neutralność i tym samym okazać szacunek do pacjenta nawet po zakończeniu sesji i leczenia. W wielu przypadkach nie jest to łatwe, ale dobry lekarz umie zachować dla siebie swój osobisty punkt widzenia i rozdzielić go od kwestii zawodowych.
Leave a Reply