catering dietetyczny

Catering dietetyczny – znaczenie diety pudełkowej w psychologii odżywiania

Jak już udowodniono, psychika ma ogromny wpływ na sposób odżywiania się każdego człowieka. Bardzo często brak motywacji lub słaba skuteczność diety spowodowane są gorszym nastrojem i innymi czynnikami związanymi ze sferą emocjonalną. Czy fit catering może pomóc przy problemach ze zrzuceniem wagi, które mają podłoże psychologiczne?

Dieta pudełkowa a jedzenie, by poprawić sobie nastrój

Wiele osób sięga po słodkie przekąski, ponieważ na krótką metę poprawiają one humor. Badania wykazały, że po posiłku bogatym w węglowodany, mózg zaczyna produkować serotoninę, nazywaną hormonem szczęścia. Jej niedobór często ma wpływ na zaburzenia nastroju i zdenerwowanie. Ponadto bez serotoniny trudno się skoncentrować i radzić sobie ze stresem, ale za to łatwiej o gorszy nastrój. Organizm, który jest nauczony, że po słodyczach, lub innych tłustych posiłkach, funkcjonuje i czuje się lepiej, znacznie częściej domaga się zakazanych na diecie produktów. Takie podjadanie powoduje tycie, a to tylko wzmacnia złe samopoczucie, więc sięga się znowu po coś niezdrowego, przez co całe błędne koło się zamyka.

Dieta pudełkowa pomaga przerwać ten łańcuch prowadzący do otyłości. Przede wszystkim fit catering zawiera posiłki, które są źródłem zdrowych węglowodanów i cukrów zawartych w owocach, dzięki czemu stężenie serotoniny wzrośnie, a przy tym efekty odchudzania nie będą zagrożone. Regularnie dostarczane pod drzwi pudełka ułatwiają jedzenie w stałych porach, więc organizm pomiędzy nimi nie powinien domagać się niczego więcej. To spore ułatwienie dla tych, którzy chodząc na zakupy, nie mogą powstrzymać się od kupowania niezdrowych przekąsek – tutaj zjada się tylko to, co zostało przywiezione przez dostawcę.

Siła nawyku a catering dietetyczny

catering dietetyczny

Nawyki mają ogromny wpływ na sposób odżywiania się każdego człowieka. Organizm uczy się pewnych zachowań, a następnie dba o to, by zostały wykonane. Przykładowo, jeśli ktoś zawsze je śniadanie o 9:00, a któregoś dnia po prostu o nim zapomni, to żołądek da przeraźliwy koncert swoich burczących odgłosów, gdzie w przypadku kogoś, kto zawsze je nieregularnie, nie będzie to tak intensywne. Catering dietetyczny np. z https://bedietcatering.pl/ uczy zdrowych nawyków przez dostarczanie kilku posiłków każdego dnia. Przeprowadzony niegdyś przez Iwana Pawłowa eksperyment na psach udowodnił, że każdy organizm uczy się reakcji na określone bodźce. Naturalne jest, że podanie psu pokarmu do pyska spowoduje ślinienie się. W opisywanym eksperymencie Pawłow wprowadził dźwięk dzwonka, który rozbrzmiewał chwilę przed podaniem psom jedzenia. Po kilku próbach psy śliniły się już na sam dźwięk dzwonka. Nazwano to warunkowaniem klasycznym. Jakie ma to znaczenie w odchudzaniu? Każdy żywy organizm jest uwarunkowany na określone bodźce.

Złe nawyki żywieniowe mogły zostać wyuczone, więc żeby je zmienić trzeba tym razem nauczyć się innych, które zastąpią te poprzednie. Polega to na przykład na skojarzeniu bodźców budzących pokusę z tymi nieprzyjemnymi. Jeśli osoba pragnąca schudnąć zacznie kojarzyć słodycze z chorobami, otyłością i obrzydzeniem, to łatwiej będzie je wykluczyć z jadłospisu niż wtedy, gdy uważane są za świetny poprawiacz nastroju. Dieta pudełkowa ma tutaj kluczowe znaczenie. Kiedy słowo ,,dieta” przestanie się kojarzyć z samą sałatą i uczuciem głodu, a zacznie ze smacznymi potrawami, wygodą i dobrym samopoczuciem, to siłą rzeczy łatwiej będzie ją utrzymać. Dodatkowo wciąż spadająca waga będzie doskonałą motywacją, a zdrowe odżywianie wejdzie w nawyk. Zmiana na lepsze zawsze zaczyna się w głowie.