Białko – poznaj istotną odżywkę dla sportowców!

W życiu każdego sportowca odpowiednie podejście do ćwiczeń i diety jest kluczowym aspektem na uzyskanie odpowiednich rezultatów. Wiele osób wybiera określone, często rygorystyczne jadłospisy i ćwiczenia by móc uzyskać wymarzone efekty. Często również wiele osób decyduje się na stosowanie określonych produktów, które mogą często wspomóc działanie organizmu – mowa tutaj oczywiście o odżywkach nastawionych głównie na sportowców. Odpowiednia świadomość tego, co mogą dla nas zrobić i jak działają jest tutaj szczególnie istotna ponieważ brak wiedzy w tym obszarze może być dla nas szkodliwy. Warto z tego powodu przyjrzeć się bliżej temu, czym dokładnie są takowe odżywki oraz zapoznać się z jedną z najpopularniejszych opcji dostępnych na rynku – mowa tutaj oczywiście o klasycznym białku. W tym artykule poznacie wiele istotnych informacji, które mogą się przydać zarówno osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem, jak i tym, którzy mają już doświadczenie i szukają kolejnych rozwiązań jak wpłynąć na dalsze działania. Zapraszam!

Odżywki dla sportowców – kilka słów na początek

Kwestia działania odżywek może być dla wielu wciąż ogromną niewiadomą ponieważ są one porównywane do wielu nielegalnych i niebezpiecznych produktów. Warto z tego powodu przedstawić sobie kilka faktów, aby dokładnie zrozumieć z czym tak naprawdę mamy tutaj do czynienia. Artykuły nastawione stricte na sportowców nazywa się głównie suplementami diety. Jednakże, w tym rynku znajdziemy również wiele innych produktów, jak przeróżne witaminy, minerały czy specyficzne połączenia, które mają za zadanie pomagać w określonych sytuacjach. Warto z tego powodu pamiętać, że suplementy są tylko i wyłącznie dodatkiem, który może wspomóc nasze dalsze działania. Istotna jest świadomość tego, że produkty te same w sobie nie są w stanie zbyt wiele dla nas zdziałać. Bez odpowiedniego treningu i określonej diety przyjmowanie odżywek może w ostateczności dać nam efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ mowa tutaj głównie po prostu o przeróżnych składnikach odżywczych, które możemy znaleźć w wielu produktach, które spożywamy/pijemy.

Warto również mieć na uwadze to, skąd pozyskujemy suplementy. Legalne źródło w tym przypadku jest bardzo istotne ponieważ wtedy mamy pewność, że podany skład na opakowaniu jest prawdziwy. Jeśli planujemy zakupy on-line to warto jest wybierać sklepy, które głównie są nastawione na sprzedawanie takich produktów. W przypadku omawianego w dalszej części białka mamy chociażby https://sklep.kfd.pl/bialko-c-50.html – mamy dzięki temu okazję zobaczyć przeróżnych producentów czy zalecenia co do dziennego stosowania produktu. Są to szczególnie ważne informacje dla osób, które jeszcze nie są do końca pewne jak używać określonych suplementów.

Białko – co może dać sportowcom

Z pewnością większości z nas białko najmocniej kojarzy się z osobami ćwiczącymi. Nie jest to oczywiście nic zaskakującego ponieważ mowa tutaj o składniku odżywczym, który musimy naturalnie dostarczać każdego dnia w naszej diecie. Jest on zarówno istotny w przypadku odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu, jak i budowania tkanki mięśniowej, a jak dobrze wiadomo – jest to bardzo często cel wielu sportowców. Oprócz tego, wiele badań przedstawia kwestię działania protein na możliwe zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, białko może być również stosowane przez nasz organizm jako źródło energetyczne.

Wiele osób decyduje się na stosowanie białka w formie odżywki z powodu wyższego zapotrzebowania, które tworzy spory problem w naturalnym pozyskiwaniu poprzez dietę, szczególnie gdy mowa o proteinach pochodzenia zwierzęcego.

Białko – jakie rodzaje znajdziemy na rynku

W przypadku odżywek białkowych z pewnością zauważymy, że na rynku suplementów znajdziemy wiele przeróżnych opcji. Najbardziej znaną i cenioną przez wielu jest białko pochodzące z mleka krowiego. W tym przypadku mowa głównie o białku serwatkowym oraz kazeinie.

W przypadku białka serwatkowego mamy również trzy, bardzo znane opcje:

  • WPC (Whey Protein Concentrate)koncentrat białka serwatki jest najczęstszym wyborem ponieważ posiada wysoką ilość białka w suchej masie, a przy okazji jej cena jest dość niska
  • WPI (Whey Protein Isolate) izolat białka serwatki zazwyczaj posiada w sobie o wiele więcej protein w suchej masie w porównaniu do WPC, dzięki technice pozyskiwania tego surowca
  • WPH (Whey Protein Hydrolysate) – hydrolizat białka serwatki jest kolejnym rozwiązaniem, które zazwyczaj posiada jeszcze wyższy poziom białka w suchej masie, gdzie może sięgać nawet prawie 100%!

W przypadku kazeiny głównie mowa jest o kazeinie micelarnej, która słynie szczególnie z tego, że powoli się wchłania do naszego organizmu. Jest też z tego powodu często polecana jako opcja suplementu na noc.

Warto również zaznaczyć, że nie są to jedyne opcje protein dostępne na rynku. Często również wspomina się o albuminowym, roślinnym czy wołowym. Jednakże, dzięki swej popularności zazwyczaj zaleca się na początek stosowanie białka pochodzącego z mleka krowiego, głównie z powodu swej stosunkowo niskiej ceny.

Podsumowanie

Odpowiednia świadomość tego, czym dokładnie są odżywki dla sportowców jest istotna zarówno dla amatorów, jak i osób, które posiadają większy staż w przypadku treningu i diety. Liczę na to, że ten krótki poradnik dokładniej przedstawił ten temat, oraz kwestię działania i przyjmowania białka!