Witania ospała, czyli ashwagandha nazywana też indyjskim żeń-szeniem to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie ajurwetyńskiej. W ostatnim czasie jednak stała się bardzo popularna ze względu na jej szereg dobroczynnych właściwości. Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających tę cenną roślinę, które mają pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, uspokajając go i dodając mu sił witalnych. Jakie właściwości ma ashwagandha i w czym może pomóc? Podpowiadamy.
Właściwości ashwagandy
Ashwagandha jest adaptogenem, a więc rośliną, która działa w sposób normalizujący na organizm, pomagając mu dostosować się nawet do trudnych warunków. W jej korzeniach i liściach znajduje się wiele cennych substancji aktywnych, takich jak witaferyny, alkaloidy, flawanoidy, saponiny czy glikowitanolidy. Ten ostatni związek obecny jest w jej korzeniu i odpowiada za działanie adaptogenne. Z kolei witaferyny wykazują właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz cytostatyczne. Obniżają również ciśnienie krwi. Na stronie https://www.izielnik.pl/ashwagandha ashwagandha dostępna jest zarówno w postaci kapsułek, tabletek, jak i proszku.
Działanie ashwagandy
Ashwagandha obecnie wykorzystywana jest najczęściej w preparatach ułatwiających zasypianie i wyciszenie. Zalecane są one w okresach napięcia psychicznego i nerwowego, ponieważ najlepiej udokumentowanym działaniem indyjskiego żeń-szenia jest właśnie to dotyczące łagodzenia stresu i niepokoju. Roślina ta wykazuje jednak nie tylko działanie uspokajające, ale również poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, ponieważ wzmacnia aktywność komórek NK, które niszczą szkodliwe dla organizmu wirusy i bakterie.
Indyjski żeń-szeń jest ceniony ze względu na pozytywny wpływ na siły witalne, a więc ogólną kondycję ciała i umysłu. Z tego powodu chętnie sięgają po niego osoby, które chcą wzmocnić swoją kondycję fizyczną oraz te, których praca wiąże się z wytężonym wysiłkiem umysłowym i wymaga od nich dużej koncentracji.
W czym pomaga ashwagandha?
Witania ospała może być pomocna nie tylko, wtedy kiedy potrzebujemy się wyciszyć i zredukować stres, ale również w przypadku wielu innych dolegliwości. Indyjski żeń-szeń może redukować poziom złego cholesterolu LDL i podwyższać dobrego HDL. Może obniżać również stężenie glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego. Polecany jest on również osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami psychicznymi, na przykład depresją, nerwicą czy stanami lękowymi.
Leave a Reply