Antykoncepcja doustna – nadal na topie

Ginekolodzy są zgodni co do tego, że tabletki antykoncepcyjne wiodą prym wśród kobiet świadomie planujących powiększenie rodziny. Dlaczego kobiety decydują się na ich wybór? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w najnowszym raporcie przeprowadzonym w ramach edukacyjnego programu „Antykoncepcja dla Ciebie”.

Antykoncepcja doustna – co myślą o niej kobiety?

„Antykoncepcja dla Ciebie” jest programem edukacyjnym, który dedykowany jest kobietom rozpoczynającym lub kontynuującym antykoncepcję hormonalną. Biorący w nim udział ginekolodzy postanowili sprawdzić, jakie są najczęstsze przyczyny stosowania jej przez ich pacjentki. W tym celu przeprowadzili wywiad z 17 760 kobietami. Aby zebrać wystarczającą ilość odpowiedzi poświęcili na te działania rok.

Posumowaniem programu stał się raport autorstwa Brass Research & Development: „Poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapewnienia jak największej skuteczności antykoncepcyjnej”

Antykoncepcja doustna – po pierwsze: zapobieganie ciąży

medicalnewstoday.com

Jak pokazują wyniki badania, najważniejszy dla kobiet jest powód z góry oczywisty, czyli zapobieganie ciąży. Wskazało na niego 87 proc. pacjentek. 13 proc. z nich stosuje je nie tylko ze względu na ten aspekt. Okazuje się, że dla 44,1 proc. jest nieregularny cykl, natomiast dla 31,5 proc. problemy ze skórą. 21,3 proc. kobiet stosuje tabletki, aby zmniejszyć obfitość miesiączek.

O ile popularność zażywania tabletek antykoncepcyjnych przez ostatnie lata nie słabnie biorąc pod uwagę aspekt niedopuszczenia do zapłodnienia, o tyle wzrasta pod względem pozostałych powodów.

Tabletki antykoncepcyjne – po drugie: zadowolenie

Większość kobiet uczestniczących w badaniu (84,8 proc.) jest zadowolonych z efektów działania tabletek. Zaledwie jedna na 40 z nich stwierdziła natomiast, że ich stosowanie nie jest dla niej satysfakcjonujące.

Jak wszystko, antykoncepcja doustna ma też swoich przeciwników, którzy stawiają raczej na antykoncepcję dla mężczyzn.