Alergia  objawy skórne, które najczęściej towarzyszą tej chorobie

Zmiany skórne różnego pochodzenia to obecnie częsty problem, a jedną z nich jest alergia. W jaki sposób organizm sygnalizuje, że to właśnie ona leży u źródła występujących dolegliwości? Poznaj najczęstsze symptomy alergii skórnych!

Skóra bardzo czytelnie daje znać, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Swędzenie, wysypka czy łuszczenie się skóry są objawami, które wiele osób wiąże z alergią. Czy słusznie? Jakie są oznaki reakcji alergicznej? Czy są także symptomy, które powinny wzbudzić szczególny niepokój? Na te pytania poznasz odpowiedź po lekturze tego krótkiego tekstu!

Alergia  co to jest?

Alergia jest reakcją organizmu na dany czynnik. Jak można się łatwo domyślić, nie jest to reakcja pozytywna. Zwykle w mniejszym lub większym stopniu uprzykrza życie. W jaki sposób?

Co może świadczyć o alergii? Objawów, które ją zdradzają, jest całkiem sporo. Pamiętaj, że każda nagła zmiana na skórze, powinna cię zainteresować. Wiele z nich może powodować nieestetyczne przebarwienia, dlatego nie warto czekać i trzeba odwiedzić dermatologa. Najpierw jednak poznaj najczęstsze symptomy.

Skórne alergie  objawy, które powinny cię zaniepokoić

Na początku warto zaznaczyć, że w dermatologia wyróżnia wiele schorzeń o podłożu alergicznym (m.in. atopowe zapalenie skóry czy tzw. alergia kontaktowa). Każde z nich będzie dawało nieco inne objawy kliniczne. Da się jednak wyróżnić pewne ogólne symptomy dysfunkcji skóry na tym podłożu.

Jeśli masz skórną alergię, objawami są:

  • uporczywy świąd;
  • skłonność do nawrotów;
  • zmiana kolorytu skóry i wyraźne zaczerwienienie;
  • pokrzywka, wysypka;
  • łuszczenie się skóry;

Czy alergie pozostawiają nieestetyczne przebarwienia?

Przebarwienia, które także mogą być objawem, nie jest łatwo wyleczyć, choć trzeba podjąć takie próby. Leczenie takich zmian barwnikowych może być znacznie utrudnione na zbyt reaktywnym naskórku.

Atopowe zapalenie skóry to jedno ze schorzeń o podłożu alergicznym. Jedną z jego cech są krosty, często przypominające trądzik. Towarzyszy im oczywiście uporczywy świąd. Chory zaczyna drapać zmiany aż do krwi, a blizny mają bardzo złe warunki do gojenia. Skutkiem tego często są omawiane zmiany, przypominające drobne czerwone plamy.

Alergia  objawy, których nie można bagatelizować!

Alergia sama w sobie nie jest groźna, ale pewne jej objawy powinny wzbudzić twoją czujność. O ile drobne zaczerwienienie nie wymaga interwencji lekarza, o tyle nagła wysoka gorączka – już tak. Jak rozpoznać ciężki przebieg alergii? Objawy to:

  • gorączka;
  • ogólne osłabienie;
  • kołatanie serca.

Bardzo ważne jest, aby znać najpowszechniejsze symptomy alergii. Nigdy nie wiadomo, kiedy na skórze pojawią się nagłe zmiany, a nie zawsze jest możliwość konsultacji z lekarzem. Świadoma pielęgnacja podatnej na alergię skóry może być wdrożona dopiero wówczas, gdy problem zostanie zdiagnozowany.