Espresso, cappuccino, latte… Różnią się smakiem, nutami zapachowymi, intensywnością, konsystencją… Miłośnicy kawy z pewnością mają swój ulubiony rodzaj tego napoju. Jednak czym tak naprawdę się różnią? Jaką drogę musi przejść kawa, żeby trafiła do naszych filiżanek? Sprawdź garść ciekawostek na temat czarnego napoju!
Już od pierwszego łyka zachwyca intensywnym smakiem i poprawia nastrój. Popularne kawy mają nazwy, które nigdy nie są przypadkowe. Espresso pochodzi od włoskiego słowa „espressivo”, czyli „wyrazisty”. Doskonale opisuje charakter tej kawy – jest intensywna w smaku, głęboka i pełna charakteru. Mimo że istnieje aż 120 odmian kaw o zróżnicowanych nutach, espresso powstaje z ziaren arabicy, robusty lub ich mieszanki. Co ciekawe, na końcowy smak kawy wpływa także stopień palenia ziaren. Jasno palone charakteryzują się łagodnym smakiem, lekkim body i wyraźnym kwasowym posmakiem. Bardziej intensywne i mniej kwaskowe są kawy średnio palone, natomiast mocno palone – mniej kwaśne, bardziej gorzkie i intensywne w smaku.
Świat kawy rządzi się swoimi prawami. Idealne espresso posiada gęstą orzechową piankę, tzw. cremę, która powstaje na skutek działania odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Jak powinno się pić małą czarną? Do serwowania przeznaczone są małe filiżanki, które napełnia się kawą tylko do połowy. Powinny być podgrzane przed samym podaniem. W kawiarniach serwuje się espresso z małym kieliszkiem wody, która ma pomóc w zneutralizowaniu kubków smakowych, aby za każdym razem móc delektować się aromatem i w pełni czerpać z doznań smakowych. Mała czarna stanowi doskonałą bazę pod inne rodzaje kaw, np. mleczne cappuccino i latte.
Delikatne cappuccino
Cappuccino to mleczna kawa uwielbiana przez miłośników delikatnych, słodkich smaków. Jego nazwa pochodzi od brązowych habitów kapucynów (cappuccini), którzy zapoczątkowali tradycję picia kawy z mlekiem. Włosi sięgają po cappuccino w porze śniadaniowej, podając ją najczęściej z rogalikiem lub inną słodką przekąską. W pozostałych regionach świata kawę tę często pije się po obiedzie w towarzystwie słodkiego deseru. Cappuccino to połączenie espresso i spienionego mleka, często zwieńczonego kakaową posypką. Tajemnicą tej kawy jest odpowiedni stopień spienienia mleka, dzięki czemu uzyskamy idealna, kremową piankę bez widocznych pęcherzyków powietrza. Włosi określili nawet standardy dotyczące cremy – powinna wynosić od 1 do 2 cm. Tę mleczną kawę podaje się w filiżankach o pojemności 150-200 ml z małym przysmakiem na spodeczku.
Mleczna latte
Bogactwo możliwości i niezwykle różnorodny świat kawy pozwalają nam odkrywać nowe smaki. Latte nie tylko podbiło włoskie serca, ale również stało się jedną z najbardziej popularnych kaw na świecie. Nazwy, które noszą popularne kawy, nie są zbyt tajemnicze – latte to po włosku po prostu mleko. W każdej kawiarni możemy spotkać tę mleczną kawę, podawaną w wysokich, przezroczystych szklankach, które wyeksponują jej efektowną strukturę. Można powiedzieć, że latte to tak naprawdę słodki deser, który doskonale komponuje się z różnymi posypkami i syropami smakowymi. Zwieńczeniem tej kawy również jest puszysta pianka uzyskiwana w procesie spieniania mleko. Tak jak w przypadku cappuccino, latte również pije się do śniadania.
Bogactwo możliwości, jakie możemy odkrywać, delektując się kawą, jest naprawdę imponujące. Warto rozsmakować się zarówno w najpopularniejszych rodzajach, jak i cieszyć się nowymi połączeniami smakowymi, odkrywając kawowe nowości!
Leave a Reply