siwe wlosy

Skąd się biorą siwe włosy w młodym wieku?

Siwienie włosów to naturalny proces, który prędzej czy później dotknie każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czasami jednak siwe włosy pojawiają się zbyt szybko, a więc w młodym wieku. Mogą być one oznaką stresu, niedoborów witamin lub innych schorzeń. Bardzo często jednak aspekt ten jest uwarunkowany genetycznie. Dlatego jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie wcześnie osiwieli, wówczas istnieje spora szansa, że i u nas już młodym wieku pojawią się pierwsze białe kosmyki. Skąd jednak u młodych osób biorą się siwe włosy i czy można zahamować ten proces lub mu przeciwdziałać? Podpowiadamy.

W jakim wieku najczęściej włosy siwieją?

Z wiekiem, kiedy organizm człowieka się starzeje, zachodzi w nim wiele różnych zmian, m.in. spowolniona zostaje praca melanocytów produkujących melaninę. Wskutek tego procesu barwnik ten traci swój naturalny kolor w macierzy, a więc właśnie tam, gdzie powstaje pigment włosa. Warto mieć świadomość, że ten naturalny proces zanikania barwnika zaczyna się już około 30-40 roku życia i stopniowo postępuje. U każdego człowieka może się on jednak rozpocząć w innym momencie życia. Z tego powodu u niektórych osób pierwsze siwe włosy widoczne są dopiero w momencie przekwitania, u innych z kolei już w okresie nastoletnim.

Duże znaczenie w kontekście wieku siwienia mają przede wszystkim nasze geny, ponieważ to one decydują, kiedy tracimy barwnik, a także w jakim tempie postępuje proces siwienia. Oczywiście przedwczesne siwienie może być spowodowane przez szereg innych czynników, takich jak: choroby tarczycy, zażywanie niektórych leków, nadmierny stres, niedobory witamin, nieprawidłowa dieta czy zanieczyszczenie środowiska.

Pierwszy siwy włos – czy mamy się czym martwić?

Pierwszy siwy włos jest oznaką starzenia się organizmu. Dlatego bardzo często jego pojawienie się wzbudza wiele emocji, powoduje smutek i przygnębienie. Pamiętajmy jednak, że pierwszy siwy kosmyk nie oznacza jeszcze tego, że w krótkim czasie nasza głowa całkiem pokryje się białymi włosami. Jeżeli uważamy, że zbyt wcześnie dostrzegliśmy pierwsze siwe włosy, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak proces ten wygląda u naszych rodziców czy dziadków. Jeżeli mama lub tata również  na przykład w wieku 30 lat obserwowali odbarwione kosmyki, wówczas najprawdopodobniej skłonność tę odziedziczyliśmy po nich. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek obawy związane z przedwczesnym siwieniem, możemy udać się do trychologa i wykonać kilka badań, m.in. stwierdzających niedobory pokarmowe.

Jakie są główne przyczyny przedwczesnego siwienia?

Siwienie włosów u człowieka spowodowane jest stopniowym zmniejszaniem się produkcji melaniny w melanocytach, a jest to naturalny dla starzejącego się organizmu proces. Chemiczne siwienie z kolei polega na utlenianiu melaniny przez nadtlenek wodoru. Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie może rozpocząć się już koło 30-40 roku życia i jest ono spowodowane starzeniem się organizmu, a także czynnikami genetycznymi. Kiedy jednak włosy intensywnie siwieją już przed 30 rokiem życia, a więc mamy do czynienia z przedwczesnym siwieniem, przyczyny takiego stanu mogą być nieco inne. Wśród nich można wyróżnić bielactwo. Choroba ta polega na tym, że na skórze powstają pozbawione pigmentu plamy. W przypadku kiedy taka plama pojawi się na owłosionej skórze głowy, wówczas na tym obszarze włosy również będą pozbawione pigmentu, a więc będą siwe. Przedwczesne siwienie towarzyszy również niektórym chorobom autoimmunologicznym, takim jak: łuszczyca, choroba Hashimoto czy nieswoiste zapalenie jelit.

Włosy pozbawione melaniny mogą być cenną informacją dotyczącą naszego stanu zdrowia. Przyczyny siwienia mogą leżeć w naszym niehigienicznym trybie życia, a więc nieodpowiedniej diecie, która nie dostarcza nam wszystkich cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy B12 i miedzi. Pigmentacja kosmyków może być zaburzona również w przypadku, kiedy nasza pielęgnacja włosów nie jest prowadzona prawidłowo. Poprzez zmianę stylu życia często nie jesteśmy w stanie odwrócić procesu siwienia, ale takie działanie może pobudzić mieszki włosowe do produkcji melaniny  i zahamować ten proces. Warto więc zwracać uwagę na swoją dietę, rzucić palenie i starać się nie stresować. Udowodniono, że stres może powodować prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie, wpływając na obniżenie odporności, płodności czy ryzyko rozwoju miażdżyc,y ale również na szybsze siwienie. W skrajnych sytuacjach możliwe jest gwałtowne osiwienie ze stresu, nazywane syndromem Marii Antoniny.

Siwe włosy a niedobór witaminy b5

Do prawidłowej pigmentacji włosów nasz organizm potrzebuje wielu witamin czy składników mineralnych. W młodym wieku włos zachowuje swój naturalny kolor, kiedy dostarczamy mu proteiny, witaminy i minerały. Bardzo istotne składniki w kontekście procesu siwienia włosów i zahamowania tego procesu ma odpowiednia podaż witaminy B5 oraz miedzi. Bardzo ważny nie tylko dla naszych włosów, ale również funkcjonowania układu nerwowego jest także kwas foliowy. W pewnych przypadkach, jeżeli siwienie postępuje zbyt szybko i zaczęło pojawiać się zbyt wcześnie, możemy więc zbadać stężenie tych składników we krwi. Jeśli okaże się, że mamy pewne niedobory lub anemię, wówczas po ich uzupełnieniu możemy zauważyć poprawę kondycji włosów, a nawet zahamowanie siwienia. 

Zwłaszcza nagłe siwienieM któremu towarzyszy uczucie zmęczenia czy osłabienie, a także zaburzenia czucia i drętwienie rąk i stóp oraz szereg innych objawów, mogą być związane z dużym niedoborem witaminy B12. Duże niedobory witaminy B12 często występują u osób, które nie jedzą mięsa, a więc są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Decydując się na taki sposób żywienia, warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem ewentualną suplementację tego składnika. Czasami jednak niedobory witaminy B12 nie są wywołane błędami żywieniowymi, a wynikają z rozwijające się niedokrwistości złośliwej. Z tego powodu wszelkie niepokojące objawy, również takie jak nagłe siwienie, warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Wczesne siwienie a naturalny kolor włosów

Wiele osób zastanawia się, czy naturalny kolor włosów warunkuje szybkość pojawienia się siwych kosmyków. Pierwsze siwe włosy pojawiają się w różnym czasie niezależnie od wieku i płci, a także koloru pukli. Dlatego niezależnie od tego czy nasze naturalne włosy są czarne, brązowe, rude czy w odcieniach blondu – siwizna uwarunkowana jest wyłącznie przez czynniki genetyczne, środowiskowe, a także nasz styl życia. Nie odpowiada za nią więc kolor włosów. Faktem jest jednak, że siwe włosy są najbardziej widoczne na ciemnych puklach.

Jak zatrzymać proces siwienia?

Najważniejszym elementem w leczeniu siwienia jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki. Możemy więc starać się wyeliminować ze swojego życia czynniki, które odpowiadają za to, że w korzeniach włosów znajduje się coraz mniej barwnika stymulującego włosy do produkcji melaniny. Warto więc uzupełnić niedobory wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Żeby wiedzieć, czy takowe posiadamy, najlepiej jest wcześniej wykonać badania krwi. 

Witaminy są istotne nie tylko w kontekście pięknych włosów i skóry, ale również funkcjonowania innych narządów, w tym wzroku czy układu nerwowego. Ich uzupełnienie powinno być dla nas istotne nie tylko z punktu widzenia urody i zahamowania siwienia. Pamiętajmy również o tym, by jak najmniej się stresować i stosować techniki relaksacyjne. Poświęcimy przynajmniej 20 minut dziennie na to, by pomedytować, rozluźnić się i odpocząć. Wśród składników, które pozytywnie wpływają na wygląd włosów i mogą zahamować proces siwienia, można wymienić m.in. witaminę B12, biotynę, PABA, cynk i selen, jod, katalazę czy EGCG.

W wielu preparatach znajdziemy między innymi biotynę. Jest ona bardzo istotnym składnikiem z punktu widzenia kondycji włosów i paznokci. Nie tylko opóźnia i ogranicza procesy siwienia poprzez stymulację mieszków włosowych, ale również wzmacnia i odżywia pukle, a dodatkowo korzystnie wpływa na wchłanianie wielu składników odżywczych zawartych w preparatach kosmetycznych. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach siwienie oznacza, że nie będzie możliwe już u nas przywrócenie naturalnego koloru włosów. Siwy włos jest już martwy i dlatego pukle, które stają się szare, są również szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Żeby zapobiec przedwczesnemu siwieniu, możemy stosować powyższe metody, jednak z genami najprawdopodobniej nie wygramy.

Siwe włosy wymagają innej pielęgnacji?

Siwienie zaczyna się w różnym wieku. Włosy stają się wówczas nie tylko białe, ale także nieprzyjemne i szorstkie w dotyku. Dlatego tak istotne jest, by dobrać właściwą dla nich pielęgnację. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele preparatów dedykowanych siwym włosom. Niektóre z nich mają za zadanie je odżywić, nawilżyć i sprawić, by były miękkie i przyjemne w dotyku. Coraz częściej w drogeriach możemy spotkać również preparaty, które mają na celu przywrócenie naturalnego pigmentu siwym włosom. Ich zadaniem jest pobudzenie produkcji melaniny, aby pukle zachowały swój naturalny kolor. To, czy taki preparat hamuje siwienie w naszym przypadku, jest kwestią bardzo indywidualną. Są osoby, na które produkty takie działają, inne z kolei nie widzą pozytywnych efektów ich stosowania. Żeby dowiedzieć się, jak będzie w naszym przypadku, należy je przetestować.