Powrót do rzeczywistości po pełnych wrażeń wakacjach często bywa trudny. Ponowne wejście w rytm codziennych obowiązków okupione jest cierpieniem i brakiem motywacji. Naszego nastroju nie poprawia gorsza kondycja skóry, która jest efektem długich godzin spędzonych na kąpielach czy opalaniu. Podrażniona i przesuszona skóra nie dość, że wygląda mało estetycznie, to w dodatku przyprawia o dyskomfort. Zatem jak pozbyć się niechcianych pamiątek po urlopie w ciepłych krajach? Podpowiadamy.
Sucha skóra po wakacjach – przyczyny
Skąd bierze się problem gorszego stanu naszej skóry po urlopie? W jednym szeregu możemy postawić szkodliwe czynniki zewnętrze, na czele z palącym słońcem, chlorowaną wodą w basenie, słoną wodą morską czy ciepłym i porywistym wiatrem. Choć trudno wyobrazić sobie bez nich rajskie wakacje, to właśnie je należy obarczyć winą za pojawiające się przebarwienia czy przesuszenia na naszym ciele. Pogoda to jednak nie wszystko. W czasie urlopu każda z nas nieco mniej uwagi poświęca codziennej pielęgnacji – zapominamy o balsamowaniu ciała zaraz po kąpieli lub całkowicie pomijamy ten krok.
Pielęgnacja skóry po wakacjach – peeling
Pierwszym krokiem w drodze do zdrowej i zadbanej skóry jest peeling. Złuszczanie martwego naskórka okazuje się kluczowe dla procesów regeneracyjnych i przeciwdziała pojawianiu się niedoskonałości. Skóra bez peelingu traci swój naturalny blask i jest bardziej podatna na występowanie zaskórników czy ognisk ropnych. Co ważne, stosując peeling pozbywamy się nie tylko martwych komórek skóry, ale także wszelkich zanieczyszczeń, które przywiozłyśmy razem z wakacyjnym bagażem. Dokładnie oczyszczona skóra nie tylko szybciej powraca do swojej optymalnej kondycji, ale też zdecydowanie lepiej wchłania inne produkty pielęgnacyjne – kremy, balsamy czy olejki do ciała, a opalenizna dłużej się utrzymuje.
Jaki peeling wybrać? Na rynku znajdziemy peelingi mechaniczne, czyli popularne scruby, które zawierają w sobie drobinki działające jak delikatny pumeks. Złuszczać skórę można także za pomocą peelingów enzymatycznych, które dzięki zawartości składników aktywnych rozpuszczają komórki martwego naskórka. Jest to dobra alternatywa dla posiadaczek delikatnej skóry skłonnej do podrażnień.
Regeneracja skóry po lecie – intensywne nawilżanie
Skóra po letnich wojażach często jest szorstka i pozbawiona miękkości, dlatego przyda jej się porządny zastrzyk witamin i nawodnienia. Warto więc sięgnąć po kosmetyki o działaniu intensywnie nawilżającym – balsamy, kremy, olejki czy masła do ciała, które dodatkowo będą łagodzić podrażnienia posłoneczne i zregenerują mikrouszkodzenia. Najlepiej postawić na produkty bogate w naturalne składniki roślinne, a unikać tych, które w swoim składzie zawierają parafinę, oleje mineralne czy silikony. W swojej kosmetyczce trzeba też posiadać preparaty odbudowujące na bazie kwasów tłuszczowych, które przywrócą optymalną równowagę lipidową skóry i pomogą w jej regeneracji.
Nawilżanie dotyczy zarówno ciała, jak i twarzy, gdzie skóra jest szczególnie narażona na utratę wody z komórek. Stosujmy zatem serum i kremy obfitujące w substancje nawilżające, dzięki którym znów będziemy cieszyć się gładką i promienną cerą. Nie zaszkodzi również inwestycja w emulsje z kwasem hialuronowym, który nie tylko pozwala wyeliminować zmarszczki, ale przywraca jędrność i elastyczność cery. Co na słoneczne przebarwienia? Tutaj sprawdzą się preparaty na bazie witaminy C, która wyrównuje koloryt skóry i redukuje widoczność nieestetycznych plamek.
Regeneracja skóry po urlopie – działanie od wewnątrz
Na urlopie pozwalamy sobie na małe przyjemności – fast foody, alkohol czy niezdrowe przekąski, które nierzadko wypłukują wodę z naszego organizmu, a wraz z nią wszystkie cenne substancje. Po powrocie do domu trzeba przywiązywać jeszcze większą uwagę do tego, co znajduje się w naszym jadłospisie. Absolutną podstawą jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie, co pomoże jeszcze lepiej nawilżyć skórę. Nie bez znaczenia okazuje się nasza dieta – sięgajmy po świeże warzywa i owoce bogate w witaminy i składniki mineralne. Na naszym talerzu powinny wylądować także produkty o wysokiej zawartości tłuszczów roślinnych.
Jak zadbać o skórę – krem z filtrem
Jeszcze do niedawna większość z nas była przekonana, że stosowanie kremów z filtrem jest uzasadnione tylko latem, kiedy promienie słoneczne operują naprawdę mocno. Nic bardziej mylnego. Ochrona przeciwsłoneczna powinna towarzyszyć nam przez 365 dni w roku, zwłaszcza jeśli chodzi o skórę twarzy. Nałożenie porządnej dawki kremu z SPF 50 to konieczność, gdy chcemy skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek i działać zgodnie z profilaktyką raka skóry. Coraz więcej produktów świetnie sprawdza się jako baza pod makijaż, więc nie trzeba obawiać się jego niskiej trwałości.
Leave a Reply