krem spf

Reaplikacja SPF — jak często nakładać SPF na podkład?

W sezonie, w którym nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, powinniśmy regularnie aplikować krem SPF. Poznaj kilka ważnych zasad dotyczących kremów z filtrem oraz ich prawidłowej aplikacji.

Krem SPF — dlaczego warto go używać?

Krem SPF (Sunscreen Protection Factor), znany również jako krem przeciwsłoneczny, to produkt kosmetyczny przeznaczony do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) pochodzącym ze słońca. Krem SPF działa jako bariera, która absorbuje lub rozprasza promieniowanie UVB i UVA, chroniąc skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez te promieniowania.

Jakie właściwości ma ten kosmetyk z filtrem? Oto kilka głównych:

  1. Ochrona przed promieniami słonecznymi: Krem SPF jest stosowany na skórę, aby zapewnić ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA. Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem powodującym poparzenia słoneczne, podczas gdy promieniowanie UVA jest związane z procesem fotostarzenia się skóry i może przenikać głębiej w skórę, powodując uszkodzenia DNA.
  2. Zachowanie zdrowego wyglądu skóry: Ochrona przed promieniowaniem pomaga utrzymać zdrowy wygląd skóry, zapobiegając pojawianiu się plam, przebarwień, zmarszczek i innych objawów fotostarzenia.
  3. Zapobieganie uszkodzeniom DNA: Wysokie dawki promieni słonecznych mogą uszkodzić DNA w komórkach skóry, co może prowadzić do mutacji i rozwoju raka skóry. Odpowiedni SPF pomaga w ograniczeniu tego ryzyka.
  4. Ochrona przed przebarwieniami: Filtr SPF pomaga w zapobieganiu powstawaniu plam i przebarwień spowodowanych przez nadmierną ekspozycję na słońce.

Reaplikacja SPF w ciągu dnia — jak prawidłowo to robić?

Aby filtr przeciwsłoneczny prawidłowo chronił naszą skórę, należy odpowiednio go nakładać. Chodzi tu nie tylko o reaplikację kremu z SPF, a także, aby nakładać krem w odpowiedniej ilości dla naszej twarzy.

Najważniejsze jest, by nałożyć SPF na oczyszczoną skórę — po nałożonej warstwie kremu nawilżającego, ale przed podkładem. W przypadku, gdy nie stosujemy SPF na makijaż, najlepiej nałożyć krem 15-30 minut przed wyjściem na słońce, aby kosmetyk zdążył się odpowiednio wchłonąć.

Krem z filtrem należy dokładnie rozprowadzić na obszarze skóry twarzy, starając się uzyskać równomierną warstwę na całej powierzchni. Zbyt gruba powłoka, może zostawić białe ślady po kosmetyku. Krem powinno się dokładnie wklepać w skórę, nie pomijając przy tym trudno dostępnych miejsc, takich jak uszy, ramiona czy krawędzie stroju kąpielowego.

Aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej, należy reaplikować SPF co 2-3 godziny. Oczywiście w przypadku częstego dotykania skóry twarzy dłońmi, kąpieli wodnej lub gdy mocno się pocisz, konieczne będzie reaplikować krem z filtrem nieco częściej. Skuteczna reaplikacja filtrów SPF zapewni ochronę Twojej skórze w ciągu całego dnia.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów filtrów. Można znaleźć sztyft z SPF, filtr w formie mgiełki, a nawet SPF w formie pudru. Mgiełki SPF są o tyle praktyczne, że można wykonać aplikację bez dotykania skóry twarzy, co przydaje się w momencie, gdy jesteśmy poza domem i możemy mieć zanieczyszczone dłonie. Producenci kosmetyków dbają, by zapewnić odpowiednie produkty dla najbardziej wymagających klientów, tym samym zwiększyć liczbę skutecznych sposobów na reaplikację.

Ile kremu z filtrem powinno się nakładać na twarz?

Nakładając różnego rodzaju kosmetyki, ciężko jest wymierzyć odpowiednią ilość. Dla ułatwienia wymyślono pewne metody, które mogą się sprawdzić także u Ciebie. 

Najłatwiejszy ze sposobów to metoda na dwa palce. Kosmetyk nakładamy na całą długość naszych dwóch palców (wskazujący i środkowy). Jest to ilość, która przeznaczona jest dla całej naszej twarzy. Gdy produkt jest już odpowiednio wymierzony, wystarczy go delikatnie wklepać w skórę. Tym sposobem łatwo można uzyskać deklarowaną ochronę. 

Metodą na dwa palce można również odmierzać ilość w ciągu dnia i reaplikować filtr przeciwsłoneczny. W przypadku gdy mamy krem z filtrem w formie mgiełki do twarzy lub sprayu stosować kosmetyk należy „na oko” – starać się pokryć obszary twarzy i ciała równomiernie.

SPF 50 czy SPF 30 – to już zależy od Twoich wymagań i potrzeb. Oba zapewnią wysoką ochronę, jeżeli będziemy pamiętać o ponownym nałożeniu produktu z filtrem w ciągu dnia. Tylko w ten sposób zdołamy ochronić skutecznie skórę przed promieniowaniem.